Data publikacji:

Fotografia kulinarna – jak robić dobre zdjęcia jedzenia?

Żeby zostać fotografem kulinarnym wcale nie musisz posiadać drogiego sprzętu. Wystarczy kilka prostych kroków i umiejętności do zrobienia naprawdę ciekawych kadrów. Sprawdź nasz poradnik i zacznij robić lepsze zdjęcia!
fotografia kulinarna

Jak zacząć przygodę z fotografią kulinarną?

Rozpoczęcie przygody z fotografią kulinarną wcale nie jest tak straszne jak mogłoby się wydawać. Na początek opanuj absolutne podstawy fotografii zaczynając od pojęcia trójkąta ekspozycji, a kończąc na głębi ostrości. To dobry punkt wyjściowy!
Co ważne, nie musisz posiadać profesjonalnego aparatu. Wystarczy telefon z dobrym aparatem, który ma opcję włączenia siatki. Tryb Pro do ustawień manualnych jest mile widziany, ale spokojnie da się bez niego obejść. Pierwszy kontakt z fotografią na pewno będzie wymagający, ale pamiętaj, że praktyka i pochłanianie jak największej ilości wiedzy, to największe wartości.

Jak robić zdjęcia jedzenia, aby wyglądały ładnie?

W pierwszej kolejności zadbaj o to, aby jedzenie było wcześniej przygotowane do zdjęć. Pamiętaj, aby do potrawę uzupełnić o sztućce. Kluczowa w fotografii jedzenia jest kompozycja, dlatego wykorzystaj do tego siatkę. Wystarczy umieścić talerz w jednym z miejsc, gdzie pionowe i poziome linie się przecinają. W fotografii jest to nazywane mocnymi punktami. Pozostały obszar na zdjęciu możesz wzbogacić o różne dodatki, jednak staraj się nie przesadzać w myśl zasady mniej znaczy więcej. Aby kadry wyglądały ciekawiej, staraj się robić zdjęcia pod różnymi kątami. W ten sposób będziesz mieć większy wybór podczas selekcji.
Kluczem w każdym rodzaju fotografii jest światło. Na początku drogi wykorzystuj oświetlenie naturalne, które w fotografii kulinarnej naprawdę dobrze się sprawdza. Dobrym pomysłem jest ustawienie potraw możliwie jak najbliżej okna.
Wykorzystaj zasłony albo blendę. Taki zabieg sprawi, że światło będzie miękkie, a cienie nie będą tak ostre. Wtedy obrazek wygląda dużo bardziej atrakcyjnie. Jeżeli fotografujesz aparatem, to ustaw przysłonę na niską wartość np, f/1.8, aby uzyskać małą głębie ostrości. Wówczas potrawa będzie dobrze widoczna, a tło ładnie rozmyte.
W przypadku fotografowania za pomocą telefonu najlepiej skorzystać z trybu portretowego. Rozmycie nie będzie aż tak naturalne jak w standardowym obiektywie, dlatego ustaw jego wartość na f/2.8 lub f/3.2. Efekt i tak powinien być zadowalający!
Żeby zdjęcia jedzenia mogły się wyróżniać, ważne jest aby zastosować kontrastowe tło, które będzie stanowiło idealne dopełnienie całej scenerii. Możesz grać kolorami lub dopasować je, aby tworzyły z jedzeniem spójną całość.
Pamiętaj jednak, że talerz musi być na pierwszym planie, dlatego warto zaplanować kolorystykę tak, aby to on właśnie się wyróżniał. Dobrze sprawdzają się kolorowe jednolite tła. W sklepach znajdziemy również tła imitujące blaty kuchenne, czy drewniane podłogi. Bardzo naturalny efekt sprawia, że nie będzie konieczności organizowania kuchni na nowo. Za pomocą teł będziesz w stanie stworzyć bardzo zróżnicowane scenerie.

Jaki aparat wybrać do fotografii kulinarnej?

Na początku przygody z fotografią wystarczy dobry aparat fotograficzny dla amatora. Jeśli jednak masz odpowiedni budżet i chcesz zainwestować w porządny sprzęt, to warto rozważyć zakup bezlusterkowca z matrycą pełnoklatkową. Głównym argumentem większej matrycy jest lepsza praca na wyższych czułościach ISO, co przełoży się na mniejszy poziom szumów, a to z kolei sprawi, że w słabym oświetleniu będzie można również zrobić dobre zdjęcia.
Matryce typu Full Frame w połączeniu z dobrym obiektywem gwarantują jeszcze większe rozmycie tła, co w fotografii kulinarnej ma niemałe znaczenie. Wybór konkretnego aparatu zależy ściśle od samego użytkownika, ale tak naprawdę każdy producent ma w swojej ofercie coś interesującego. Na pewno prym wiodą takie marki jak Sony, Canon, czy Nikon, ale rozważyć warto aparaty OM-System, czy Fuji. Wybór jest naprawdę spory!
Jeśli masz ograniczony budżet, a bardzo zależy Ci na pełnoklatkowej matrycy, to warto pomyśleć o kupnie lustrzanki. Mimo że są to aparaty powoli wycofywane z produkcji, to nadal cieszą się sporym zainteresowaniem głównie ze względu na bardzo dobry stosunek jakości od ceny.

Obiektywy idealne do robienia zdjęć jedzenia

Dobór odpowiedniego obiektywu jest tak naprawdę jeszcze ważniejszy niż samego aparatu. To od niego w dużej mierze zależy rozmycie tła, a także sama ostrość. Do fotografii kulinarnej lepiej korzystać z obiektywów stałoogniskowych, które są jaśniejsze i ostrzejsze. Ponadto w dość przystępnej cenie możemy kupić takie ogniskowe jak 35 mm, 50 mm czy 85 mm. Im dłuższa ogniskowa, tym mniejsza głębia ostrości.
Uniwersalnym wyborem jest 50 mm, które stanowi pewien kompromis pomiędzy dość szerokim kadrem, a właśnie dobrym poziomem rozmycia. Obiektyw warto dobierać także do warunków w jakich fotografujesz. W przypadku ciasnych pomieszczeń warto pomyśleć o szerszym szkle 35 mm. Jeśli miejsce Cię nie ogranicza i chcesz mieć profesjonalnie wyglądające zdjęcia, to warto zdecydować się na obiektyw 85 mm.

Czy dobre zdjęcia jedzenia można zrobić smartfonem?

Odpowiedź brzmi tak, ale pod kilkoma warunkami. Przede wszystkim korzystaj z głównego aparatu w swoim smartfonie, ponieważ dysponuje on najlepszą jakością. W topowych flagowcach dobrze spisują się teleobiektywy z 3-krotnym lub 5-krotnym przybliżeniem optycznym.
W fotografii smartfonem musisz jedynie uważać na tryb portretowy, ponieważ w niektórych momentach rozmycie tła dotyka krawędzi i takie fotografie wyglądają mało profesjonalnie. Zdecydowanie lepiej wtedy tą funkcję wyłączyć i robić standardowe zdjęcia. Jeśli przybliżysz się do fotografowanego obiektu, to uzyskasz naturalną głębię ostrości z obiektywu.

Jak obrabiać zdjęcia kulinarne?

Obróbka zdjęć to niezwykle ważny element fotografii kulinarnej. Warto powiedzieć, że nie musisz być profesjonalistą w tej dziedzinie. Do obróbki można wykorzystać aplikację Adobe Lightroom, która zawiera wszystkie niezbędne narzędzia. Oprócz podstawowych korekt jasności czy kontrastu możesz skorzystać z narzędzia kadrowania, aby poprawić kompozycję.
Przydatna jest również opcja usuwania niedoskonałości. Czasami na jedzeniu pojawiają się elementy, które niekoniecznie ktoś chciałby oglądać, dlatego to narzędzie jest niezwykle pomocne. Na koniec możesz delikatnie zmodyfikować kolorystykę. Usuwając nasycenie koloru żółtego w pomieszczeniach uzyskasz lepszą biel, która będzie atrakcyjniejsza w odbiorze. Co ciekawe obróbkę zdjęć możesz wykonać na telefonie, ponieważ Lightroom na mobilnych urządzeniach działa znakomicie!
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.