Data modyfikacji:

Wybieramy smartwatch z dobrą baterią

Smartwatch to w ostatnim czasie jeden z najchętniej wybieranych gadżetów. Większość użytkowników korzysta ze swojego zegarka elektrycznego niemal każdego dnia, dlatego niezwykle ważna jest budowa zegarka, dobre parametry oraz wytrzymała bateria. Smartwatch to urządzenie, które na stałe wpisało się do elektrycznego świata gadżetów dzięki swojej funkcjonalności. Za pomocą smartwatcha można odczytywać wiadomości, odbierać połączenia, sterować odtwarzaną na telefonie muzyką, pilnować swojego kalendarza oraz alarmów. Zegarek elektroniczny dostarcza także szereg ważnych dla zdrowia informacji, takich jak raport aktywności, ilość spożytych kalorii, wysokość tętna oraz wiele innych. Ze względu na ilość wykonywanych każdego dnia czynności, dobry model zegarka powinien charakteryzować się wytrzymałą baterią.

smartwatch z dobrą baterią

Co wpływa na czas pracy zegarka?

Jaki smartwatch wybrać? Każdy użytkownik takiego zegarka zwraca uwagę na różne funkcje. Dla niektórych najważniejsza będzie stała łączność z internetem, dla innych niezbędne są podstawowe opcje, takie jak krokomierz lub kalendarz, a jeszcze inni stale odczytują wiadomości na tarczy swojego zegarka elektronicznego i będą szukać smartwatcha z funkcją rozmowy. Każda z tych funkcji w różnym stopniu wpływa na zużycie baterii. Najczęściej za długość pracy zegarka odpowiada:

  • pojemność baterii – zegarki tego typu najczęściej wyposażone są w baterię litowo-jonową. Takie rozwiązanie sprawdza się w smartwatchach, ponieważ dostarcza odpowiednią ilość mocy, nie zwiększając przy tym wagi urządzenia. Większa pojemność baterii to gwarancja dłuższego działania, dlatego wybierając odpowiedni dla siebie model, warto zwrócić uwagę na parametry mówiące o wbudowanym akumulatorze,
  • aplikacje w tle – podczas użytkowania zegarka elektrycznego często zapomina się o wyłączeniu aplikacji i monitorów, które nieprzerwanie działają w tle i tym samym zżerają sporą porcję baterii. Aby zmniejszyć zużycie energii, warto często zamykać wszystkie aplikacje, które stale działają,
  • podświetlanie tarczy zegarka – wyświetlacz, szczególnie ten ustawiony na najwyższą jasność, potrafi zużyć dużą dawkę energii, dlatego chcąc zaoszczędzić jak najwięcej baterii, warto wygaszać ekran oraz włączyć, jeśli to możliwe, tryb oszczędzania energii lub tryb nocny,
  • łączność Bluetooth – ta bezprzewodowa transmisja, która pozwala na nieprzerwany przesył danych między zegarkiem a telefonem doprowadza do szybszego zużycia baterii,
  • połączenie Wi-Fi – stała łączność z siecią poprzez moduł Wi-Fi lub dzięki karcie SIM to przyczyna szybszego rozładowywania akumulatora.

Jak zaoszczędzić baterię i wydłużyć czas pracy smartwatcha?

Tak jak w telefonach, większość elektronicznych zegarków pozwala na zastosowanie kilku kroków, które w znacznym stopniu wydłużą czas pracy urządzenia. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w tych modelach, w których bateria rozładowuje się zbyt szybko.

  • Automatyczne wygaszanie ekranu – to rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie dużej dawki energii, ponieważ nie jest tajemnicą, że podświetlany, jasny wyświetlacz zużywa sporo energii w każdym zegarku. Ekran w smartwatchu warto ustawić tak, aby podświetlał się tylko podczas korzystania z niego.
  • Redukcja ilość powiadomień oraz wyłączenie aplikacji działających w tle – stale pojawiające się powiadomienia włączają zegarek, co znacznie wpływa na szybsze zużywanie energii. Aby zaoszczędzić baterię, warto wyłączyć niektóre powiadomienia, wyłączyć zbędne funkcje oraz zamknąć aplikacje, które nieprzerwanie działają w tle.
  • Tryb oszczędzania energii – wiele modeli elektronicznych zegarków posiada możliwość uruchomienia trybu oszczędzania energii, który czasowo ogranicza działanie niektórych funkcji i aplikacji zużywających zbyt dużo energii.
  • Wybór tarczy – chociaż animowane tarcze i ruchome wyświetlacze kuszą swoją atrakcyjnością, to prawdą jest, że bardzo obciążają baterie i przyczyniają się do jej szybszego rozładowania. Aby temu zapobiec, należy zmienić ruchomą tarczę na bardziej stonowaną.

Ile trzyma bateria w smartwatchu?

Zużycie baterii w smartwatchu zależy głównie od jego użytkownika, dlatego czas pracy zegarków może się różnić u wielu osób. Szacuje się, że użytkownicy zegarków z baterią o średniej pojemności mogą cieszyć się nieprzerwaną pracą urządzenia od około 2-3 dni nawet do 2 tygodni. Smartwatch to urządzenie, które stale obsługuje wiele aplikacji i monitoruje cały szereg funkcji, dlatego wymaga częstszego ładowania niż prosty smartband, który nie posiada kolorowego, dużego wyświetlacza oraz obsługuje znacznie mniejszą liczbę aplikacji.

Który smartwatch z najlepszą baterią wybrać?

Na liście zegarków elektrycznych z najlepszą baterią znajdują się:

Huawei Watch GT 2 Pro

To wyjątkowo elegancki smartwatch, który charakteryzuje się baterią o pojemności 455 mAh. Taki akumulator pozwala na nieprzerwane działanie nawet przez dwa tygodnie. Smartwatch posiada opcje szybkiego ładowania. Takie ładowanie już po 5 minutach wydłuża czas pracy urządzenia nawet o 10 godzin. Dodatkową, innowacyjną funkcją tego modelu jest możliwość ładowania zwrotnego z telefonu.

Amazfit Bip U Pro

To smartwatch, który wyposażony został w baterię o pojemności 230 mAh. Dzięki swoim rozbudowanym funkcjom do mierzenia aktywności świetnie się sprawdzi jako urządzenie dla osób, które często uprawiają sport. Nadaje się do monitorowania aktywności na siłowni, podczas biegania oraz w wielu innych miejscach. Sprawdzi się jako smartwatch do pływania.

Honor Magic Watch

Producent deklaruje, że ten egzemplarz działa nieprzerwanie nawet do 14 dni bez konieczności ładowania. Ten zegarek posiada baterię o pojemności aż 455 mAh.

Zdjęcie: Johnstocker/Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!