Data modyfikacji:

Hulajnoga elektryczna - przepisy. Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną?

Choć budzą ogromne kontrowersje, są już nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu. Hulajnogi elektryczne z każdym dniem zyskują na popularności, a w dużych miastach są niemal na każdej ulicy. Sporo wątpliwości budzą jednak przepisy. Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną, a gdzie jazda na niej grozi mandatem? Jak jazdę na hulajnodze reguluje kodeks drogowy?
hulajnoga eletryczna

Hulajnoga elektryczna – przepisy

Przez długi czas przepisy nie nadążały nad nowymi sposobami poruszania się po mieście. Prawo o ruchu drogowym nie uściślało, jak należy traktować hulajnogi zasilane silnikiem elektrycznym.

Osoby poruszające się na niej traktowane były więc jak piesi, a zatem mogli poruszać się głównie po chodnikach. Co interesujące, hulajnogą nie można było wjechać na ścieżkę rowerową, która wydaje się idealnym miejscem dla szybkich pojazdów.

Taka interpretacja przepisów budziła wiele wątpliwości. Hulajnogi elektryczne rozpędzają się do 25 km/h na godzinę, a nielegalnie odblokowane wersje są w stanie pędzić z jeszcze większą prędkością.

Pędzący użytkownik elektrycznej hulajnogi może więc stanowić duże zagrożenie, zwłaszcza, że pojazdy te nie imponują skutecznością hamowania. Stąd projekt nowych przepisów o UTO. Zobacz także hulajnoga dla najmłodszych - jaką wybrać.

Co to jest UTO?

UTO to skrót od „Urządzenie Transportu Osobistego”. Czym jednak jest UTO? Według przepisów, chodzi o „urządzenie konstrukcyjnie przeznaczone do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym urządzeniu, o szerokości nieprzekraczającej w ruchu 0,9 m, długości nieprzekraczającej 1,25 m, masie nieprzekraczającej 20 kg, wyposażone w napęd elektryczny, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h”.

W definicji tej mieszczą się więc hulajnogi, deski elektryczne, jak i jeździki. Silnik każdego z nich nie powinien rozwijać mocy większej niż 250 W. Po wprowadzeniu nowych przepisów UTO staną się pojazdami i będą je obowiązywać przepisy podobne do tych, które dotyczą rowerów elektrycznych.

Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną?

Miejscem docelowym dla elektrycznych hulajnóg są ścieżki rowerowe. Alternatywą dla nich są drogi, ale jedynie te z ograniczeniem prędkości do 30 km/h. W rzeczywistości jest ich niewiele, więc pozostaje trzecia opcja – chodniki. Z chodnika można skorzystać dopiero wtedy, gdy obok nie ma ścieżki rowerowej ani wyżej wymienionej drogi.

Jest jednak mały kruczek: chodnik musi mieć minimum 2 metry szerokości. Poruszanie się po wąskim chodniku będzie, według prawa, zabronione.

Ustawodawca nie określa, czy można wówczas jeździć odpychając się siłą mięśni, więc jedynym rozwiązaniem wydaje się zejście z hulajnogi i prowadzenie jej. Na ostateczne rozwiązanie należy jednak poczekać do czasu wejścia przepisów w życie.

Uwaga! Przed aktualizacją przepisów zabronione jest poruszanie się hulajnogami po drogach i ścieżkach rowerowych. Jedynym dozwolonym miejscem jest chodnik.

Gdzie można pozostawić hulajnogę elektryczną?

Dużo kontrowersji budzi temat parkowania hulajnóg. Miejskie hulajnogi bardzo często porzucone są w nieodpowiednich miejscach, stwarzając niebezpieczeństwo i utrudniając poruszanie się m.in. osobom na wózku inwalidzkim czy niewidomym.

Gdzie bezpiecznie zaparkować hulajnogę? W projekcie o UTO wprowadzono zakaz pozostawiania hulajnóg „na drodze, przystanku lub w innym miejscu przeznaczonym do ruchu roweru”.

W praktyce wskazania te są nieprecyzyjne i nie uwzględniają zwykłej grzeczności. Hulajnogi warto więc pozostawiać w takich miejscach, które umożliwiają swobodne poruszanie się pieszych i parkowanie samochodów.

Najlepiej ustawiać je w dobrze doświetlonych i widocznych miejscach, np. przy latarni, kwietniku, drzewie lub przy krawędzi chodnika.

Kto może poruszać się na hulajnodze elektrycznej?

Hulajnogi elektryczne powoli stają się popularnym prezentem dla dzieci, np. komunijnym. Wkrótce jednak i to się zmieni. Nowe przepisy zabraniają bowiem korzystania z elektrycznych hulajnóg, deskorolek i hooverboardów dzieciom poniżej 10 roku życia – nawet w obecności opiekuna.

W przypadku dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 18 lat, do korzystania z UTO będzie potrzebne posiadanie karty rowerowej.

Zabronione będzie również poruszanie się elektrycznymi hulajnogami we dwójkę, co jest dość częstym widokiem na chodnikach.

Jeżeli rodzic będzie chciał skorzystać z hulajnogi elektrycznej, dziecko musi poruszać się na zwykłej hulajnodze. O ile miejsce pozwoli na to, by mogli jechać jedną trasą – chodnikiem o szerokości powyżej 2 metrów.

Czy na hulajnodze elektrycznej należy jeździć w kasku?

Mimo, że nowoczesne hulajnogi elektryczne (także te dostępne u operatorów) rozwijają blisko 30 km/h, jazda w kasku nie jest obowiązkowa. W projekcie przepisów dotyczących UTO również nie znajduje się taki przepis, choć niektórzy posłowie postulują o taką zmianę.

Warto jednak zadbać o własne bezpieczeństwo i zaopatrzyć się w kask, nawet ten najbardziej podstawowy. Dobrze sprawdzi się m.in. kask rowerowy lub deskorolkowy.

Nowe przepisy dotyczące hulajnóg wejdą w życie 14 dni po ich ogłoszeniu. Operatorzy miejskich hulajnóg zobowiązani są do dostosowania pojazdów w ciągu 6 miesięcy.

Poza ogólnymi wytycznymi, nie są jeszcze znane szczegóły projektu. Mimo opublikowania jego zarysu, w dalszym ciągu obowiązują stare przepisy, czyli – de facto – brak przepisów.

Hulajnoga elektryczna - ranking

Stan prawny na: grudzień 2019

Autor: Szymon Sonik