Data publikacji:

Pojemność baterii mAh. Co to jest i jak przeliczać?

Bateria to jeden z najważniejszych elementów wielu urządzeń elektronicznych. W tym artykule wyjaśniamy, czym dokładnie jest pojemność akumulatora, a także jak przeliczać podane przez producentów wartości, aby wybrać odpowiednie urządzenie.
mah co to

Wartość mAh - co dokładnie oznacza?

Skrót mAh oznacza dokładnie miliamperogodzinę, czyli ilość energii jaką jest w stanie pomieścić dany akumulator. To ma z kolei bezpośrednie przełożenie na czas pracy danego urządzenia. Baterię w urządzeniach elektronicznych można porównać do baku znajdującego się w samochodzie. Każdy pojazd ma określonej wielkości zbiornik do którego można nalać konkretną ilość paliwa.
W przypadku baterii jest podobnie, ponieważ za pomocą ładowarki możemy dostarczyć określoną ilość energii, dlatego zrozumienie pojęcia mAh jest niezwykle istotne. Tak jak bak może mieć określoną liczbę litrów, tak bateria ma ustaloną przez producenta liczbę miliamperogodzin. Tym samym otrzymujemy informację, ile energii dane ogniwo jest w stanie maksymalnie zgromadzić. Im wyższa wartość mAh, tym więcej ładunku pomieści dana bateria, a to powinno przełożyć się na dłuższy czas pracy. np. w telefonie z dobrą baterią.

Jak przeliczyć mAh na godziny korzystania z urządzenia?

Jeśli zestawimy ze sobą trzy smartfony, które mają taką samą pojemność 5000 mAh, to nie będzie wcale oznaczać, że wszystkie urządzenia będą pracowały tyle samo godzin. Ogromny wpływ na zużycie energii w urządzeniach elektronicznych ma ekran, jasność, częstotliwość odświeżania, ale również procesor i jego zarządzanie energią.
Niezwykle istotne jest odprowadzanie ciepła, które może powodować skrócenie czasu pracy. Jeżeli urządzenie elektroniczne będzie źle zoptymalizowane, to może oznaczać krótszy czas działania mimo podobnych parametrów, co inne modele.

Jak przeliczyć mAh na Wh?

Bardzo często pojawia się pytanie jak przeliczyć wartość miliamperogodziny na watogodziny. Aby obliczenia były poprawne, musisz koniecznie sprawdzić, jakim napięciem dysponuje dany akumulator. Wówczas przelicznik wygląda następująco: pojemność baterii x wartość napięcia/1000 = Wh.
Dla przykładu, jeżeli smartfon dysponuje ogniwem o napięciu 5V i pojemnością 4000 mAh, to otrzymamy wynik 20 Wh. W odwrotnej kolejności, mnożąc wartość Wh przez 1000 i dzieląc przez wartość napięcia, otrzymamy wynik podany w mAh. Pamiętaj jednak, aby mieć dokładną specyfikację napięcia, ponieważ bez tego wynik może być błędny.

Jaka pojemność baterii urządzeń mobilnych jest optymalna?

Tak naprawdę na to pytanie nie ma jednej właściwej odpowiedzi. Im większy akumulator, tym lepiej. W smartfonach ogniwa o pojemności 4000 mAh, czy 5000 mAh pozwalają na dłuższy czas pracy. W tabletach i laptopach mogą to być wartości 6000 mAh, 7000 mAh, a nawet 10 000 mAh.
Większy akumulator sugeruje, że urządzenie najprawdopodobniej będzie działało dłużej. Choć takie firmy jak Apple udowadniają, że dobra optymalizacja systemu może być kluczem do dłuższego działania baterii. W wielu iPhone’ach stosuje się mniejsze ogniwa, które działają dłużej niż konkurencyjne telefony ze znacznie pojemniejszymi akumulatorami.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.