Data publikacji:

Jaki ekspres do herbaty? Polecane urządzenia

Ekspres głównie kojarzy się z parzeniem ulubionej małej czarnej, jednak wiele modeli ma również funkcję przygotowywania herbaty. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze, a także jakie ekspresy do herbaty są godne polecenia.
ekspres do herbaty

Ekspresy do herbaty zyskują na popularności!

Ekspresy do kawy cieszą się ogromną popularnością, ponieważ pozwalają na szybkie przygotowanie ulubionej kawy. Dzięki sporej ilości funkcji możemy perfekcyjnie dopasować parametry tak, aby uzyskać niepowtarzalny aromat. Już na początku warto powiedzieć, że nie występują ekspresy dedykowane tylko do parzenia herbaty.
Niektóre ciśnieniowe modele mają taką funkcję, która umożliwia przygotowanie takiego napoju. To bardzo dobry wybór dla osób, które piją w domu kawę oraz herbatę. Każdy z domowników będzie mógł przygotować to, na co ma w danym momencie ochotę. Wbrew pozorom funkcję przygotowywania herbaty ma większość ekspresów. Więcej opowiem Ci o tym już za kilka chwil.

Na co należy zwracać przy wyborze ekspresu do herbaty?

W pierwszej kolejności musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki rodzaj ekspresu Cię interesuje, jakie rodzaje ekspresów do kawy będą dla ciebie najlepsze. Modele ciśnieniowe są najpopularniejsze głównie za sprawą swojej uniwersalności. W wielu modelach przygotowanie herbaty pod wysokim ciśnieniem jest możliwe. Jeśli nie planujesz pić kawy, to zakup takiego urządzenia nie ma aż tak dużego sensu.
Lepiej wydać pieniądze na ekspres kapsułkowy. Do wyboru jest mnóstwo kapsułek z herbatą o różnych smakach. Jej przygotowanie zajmuje kilka chwil, a sami posiadacze takich urządzeń zachwalają to rozwiązanie. Jest to bardzo dobra alternatywa dla ekspresów ciśnieniowych.
Bardzo popularne wśród miłośników herbaty są klasyczne zaparzacze. Niewielki dzbanek pozwala na przygotowanie większej ilości herbaty i co najważniejsze jest on bardzo skuteczny i dodatkowo niedrogi. To sprawia, że warto się nim zainteresować!
Jeśli chodzi o parametry, to koniecznie sprawdź, jaką mocą dysponuje dane urządzenie. Im większa moc, tym szybciej ekspres będzie gotowy do pracy. W przygotowywaniu kawy ciśnienie powinno mieć wartość co najmniej 15 barów, aby mała czarna miała dobry smak i aromat.
Spójrz również, jakie inne napoje będziesz mógł przygotować za pomocą ekspresu. Najczęściej oprócz klasycznej małej czarnej mamy możliwość zrobienia wielu różnych kaw mlecznych. Jeżeli chcesz pić tego typu napoje to sprawdź czy dany model ma dobry system spieniania mleka.
Ważnym elementem każdego ekspresu do kawy jest wbudowany młynek. Choć do herbaty nie będzie on aż tak istotny, to warto go mieć na wyposażeniu. Ułatwia on przygotowywanie kawy, ale przede wszystkim gwarantuje doskonały smak oraz aromat. Warto wybierać młynki ceramiczne, które są bardziej trwałe i nie powodują nadmiernego nagrzewania, które mogłoby powodować palenie ziaren, co niekorzystnie wpływa na smak.

Jak wybrać dobry ekspres do herbaty?

Wybór dobrego ekspresu do herbaty jest uzależniony od preferencji użytkownika. Jeżeli chcesz przygotować herbatę szybko i bez większych kłopotów, to warto wybrać ekspres z funkcją podgrzewania wody.
Dla osób lubiących eksperymentować dobry będzie ekspres do kawy z funkcją robienia herbaty pod ciśnieniem. Najwygodniejszy wydaje się ekspres kapsułkowy, ponieważ jedyne, co musisz zrobić to umieścić kapsułkę w wyznaczonym miejscu.
Są jeszcze klasyczne zaparzacze, które są dedykowane dla osób, które same chcą przeprowadzić cały proces parzenia. Trudno wskazać jedno, najlepsze urządzenie, ponieważ każde oferuje ciekawe funkcje. Najprostszy wybór jest w momencie, gdy pijesz na co dzień kawę. Wówczas ekspres ciśnieniowy z funkcją przygotowywania herbaty sprawdzi się najlepiej.

Jak używać ekspresu do herbaty?

Korzystanie z ekspresu do herbaty jest niezwykle proste. Wiele zależy od tego w jaki sposób chcemy przygotować taki napój. Najprostszą metodą jest wybranie funkcji gorącej wody. Urządzenia podgrzeje ją do wysokiej temperatury i naleje do podstawionej pod kranik filiżanki. Wcześniej warto nasypać liście lub umieścić torebkę z herbatą.
Niektóre ekspresy mają możliwość pracy pod wysokim ciśnieniem. Standardowe liście herbaty nie nadają się do tego i trzeba je bardzo dokładnie zmielić. Musisz jednak pamiętać, że to rozwiązanie może nie dać pożądanych efektów, ponieważ szybko przepływająca woda może mieć za mało czasu na uzyskanie odpowiedniego aromatu i smaku.
Jeżeli posiadasz ekspres kapsułkowy, to cały proces jest znacznie łatwiejszy. Wybieramy odpowiednią kapsułkę i umieszczamy ją w wyznaczonym miejscu. Włączamy urządzenie i czekamy aż się nagrzeje. Po chwili naciskamy przycisk do rozpoczęcia pracy i po chwili herbata będzie gotowa!

Zobacz najlepsze ekspresy do herbaty

DeLonghi Eletta Explore ECAM450.55.S

Bardzo dobry ekspres do kawy dysponuje mocą 1450W oraz generuje ciśnienie 19 barów. Oprócz  kawy czarnej, espresso, czy kawy z mlekiem może on przygotować herbatę czarną bądź podgrzać wodę do wysokiej temperatury. Na pochwałę zasługuje solidny system spieniania mleka, a także intuicyjny interfejs z dużym wyświetlaczem.

Krups Intuition Preference+ EA875E

Ten ekspres do kawy pozwala przygotować herbaty ziołowe, zielone oraz czarne. Jako jeden z niewielu na rynku oferuje tak duży wybór! Oprócz tego mamy możliwość zrobienia klasycznego Latte, czy Espresso. Dobrze zachowany stosunek jakości do ceny sprawia, że jest to model warty uwagi.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.