Data modyfikacji:

Jakie są rodzaje ekspresów do kawy? Który wybrać?

Ekspres do kawy to urządzenie, dzięki któremu zaparzysz w domowym zaciszu pyszny, aromatyczny napój niczym z najlepszej kawiarni. Automatyczne, kolbowe, przelewowe – opcji jest wiele. Jakie są rodzaje ekspresów do kawy i który z nich wybrać? Sprawdź w artykule!

ekspresy do kawy

Rodzaje ekspresów do kawy – Jaki ekspres do kawy wybrać?

Ekspres do kawy to urządzenie, które powinno się znaleźć w domu każdego wielbiciela tego napoju. Pozwala na przygotowanie pysznego espresso, latte, cappuccino czy też macchiato w domowym zaciszu. Wyróżniamy wiele rodzajów ekspresów do kawy, które różnią się od siebie mechanizmem działania, sposobem parzenia napoju oraz ceną. W artykule przedstawiamy wady i zalety poszczególnych typów oraz porady, który ekspres wybrać.

Jakie są rodzaje ekspresów do kawy i czym się od siebie różnią? Przede wszystkim dzielimy je na ekspresy przelewowe i ciśnieniowe. Te drugie zaś dzielą się na automatyczne, kolbowe, kapsułkowe, dzbankowe i niskociśnieniowe. Istnieje kilka podstawowych różnic między poszczególnymi typami.

Pierwszą z nich jest obecność młynka. Zwykle w młynek wyposażone są jedynie profesjonalne ekspresy automatyczne. Do innych rodzajów trzeba osobno dokupić młynek lub zaopatrywać się w już zmieloną kawę.

Kolejną kwestią jest obecność dyszy do spieniania mleka. Mogą być w nią wyposażone zarówno ekspresy automatyczne, jak i kolbowe lub nawet kapsułkowe. Jednak brak tego gadżetu również nie jest problemem. Wystarczy, że zainwestujesz w prosty, ręczny spieniacz do mleka.

Ważnym udogodnieniem jest regulowana podstawka pod filiżankę, którą można podwyższać lub obniżać w zależności od tego, w jakiej wielkości kubku chcesz zaparzyć sobie kawę. Nowoczesne ekspresy mogą być wyposażone również w wyświetlacz, programator czasowy oraz automatyczny dozownik kawy, mleka i wody.

Chcesz móc przygotowywać dwie kawy w jednym momencie? Postaw na ekspres z podwójną dyszą. Natomiast osobom, które chciałyby w urządzeniu przyrządzać również herbaty i inne napoje, z pewnością spodoba się funkcja podgrzewania wody.

Automatyczne ekspresy do kawy mogą być wyposażone również w filtr do wody czy też wskaźnik informujący o konieczności odkamieniania. Zastanów się, których z powyższych udogodnień potrzebujesz i wybierz ekspres, który najlepiej będzie spełniał twoje oczekiwania.

Ekspres przelewowy

Najprostszym rodzajem ekspresu do kawy jest ekspres przelewowy, zwany również zaparzaczem. Składa się on ze zbiornika na wodę, pojemnika na kawę i zbiornika na gotowy napój.

Do pojemnika na kawę należy włożyć specjalny filtr i wsypać zmielone ziarna, a do odpowiedniego zbiorniczka wlać wodę. Zostanie ona podgrzana, a gotowy napar będzie przesączał się przez filtr wprost do naczynia. Ekspresy przelewowe wyróżniają się prostotą działania i stosunkowo niską ceną, dzięki czemu na urządzenie może sobie pozwolić każdy miłośnik kawy.

Ekspres ciśnieniowy

Ekspres ciśnieniowy do kawy to urządzenie, w którym napój przygotowywany jest z wykorzystaniem wysokiego ciśnienia. Pozwala to na przyrządzenie wyjątkowo aromatycznego naparu. Niektóre ekspresy umożliwiają przyrządzenie nie tylko klasycznej małej czarnej, lecz także espresso, latte czy też cappuccino.

Wyróżniamy kilka rodzajów ekspresów ciśnieniowych – automatyczne, kolbowe, kapsułkowe, dzbankowe i niskociśnieniowe. Opisujemy je poniżej.

Sprawdź także nasz ranking ekspresów ciśnieniowych.

Ekspres automatyczny

Automatyczny ekspres do kawy to urządzenie z wyższej półki, które nie tylko przygotowuje wiele rodzajów tego pysznego napoju, lecz także mieli ziarna i spienia mleko do latte czy cappuccino. To prawdziwa gratka dla wszystkich kawoszy – wystarczy, że wybierzesz odpowiedni program, a ekspres przygotuje ulubiony napój za ciebie!

Wybierając ekspres, zwróć uwagę na jego moc oraz ciśnienie (najlepiej, żeby miał co najmniej 11 barów). Sprawdź także, jaka jest pojemność zbiornika na wodę oraz w jakie dodatkowe funkcje wyposażone jest urządzenie.

Ekspres kolbowy

Kolejną grupą produktów w naszym zestawieniu są ekspresy kolbowe do domu. Ten rodzaj ekspresu do kawy również pozwala na przygotowanie pysznego napoju niczym z kawiarni, a jest znacznie tańszy niż urządzenie automatyczne.

Składa się z pojemnika na wodę oraz kolby, do której wsypuje się zmieloną kawę. Niektóre ekspresy są wyposażone również w dyszę do spieniania mleka, dzięki której można przyrządzić pyszne latte, macchiato bądź cappuccino.

Ekspres kapsułkowy

Jaki rodzaj ekspresu do kawy będzie najlepszy, jeśli szukasz niedrogiego produktu, który pozwala oszczędzić sporo czasu? Oczywiście kapsułkowy! Do specjalnego pojemniczka w urządzeniu wkłada się dedykowane kapsułki ze zmieloną kawą. Wystarczy, że naciśniesz przycisk, a po chwili w twoim kubku pojawi się pyszny napój. Następnie należy wyrzucić kapsułkę do kosza, a ekspres gotowy będzie do dalszej pracy.

Do każdego ekspresu kupić można mnóstwo różnych rodzajów kapsułek, które pozwalają na przyrządzenie nie tylko klasycznej czarnej kawy, lecz także cappuccino, latte czy nawet kawy mrożonej.

Przeczytaj także: Najlepszy ekspres kapsułkowy – ranking

Ekspres dzbankowy

Ekspres dzbankowy, zwany również kawiarką, to niewielkie urządzenie składające się z pojemnika na wodę, pojemniczka na zmielone ziarna i zbiornika na gotowy napar. Kawiarkę stawia się na palniku kuchenki. Woda w zbiorniku gotuje się, wytwarzając ciśnienie, dzięki czemu przemieszcza się do góry, przechodząc przez zmieloną kawę. Ekspresy dzbankowe są niedrogie i poręczne, a przy tym wyglądają niezwykle oldschoolowo.

Ekspres niskociśnieniowy

Ostatnim rodzajem ekspresu do kawy w naszym zestawieniu jest ekspres niskociśnieniowy. Działa on na podobnej zasadzie co ekspres dzbankowy, jednak kawa jest parzona z wykorzystaniem niskiego ciśnienia – ok. 3-4 barów. Pozwala to na uzyskanie wyjątkowo mocnego naparu.

Autorka: Olga Wacholc