Często można spotkać się z opinią, że ekspresy kolbowe do domu to tańsza (w domyśle gorsza) alternatywa dla automatycznych ekspresów ciśnieniowych. Gdy przyjrzysz się jednak profesjonalnym ekspresom w kawiarniach, ujrzysz właśnie ekspresy kolbowe. Mitem jest więc przekonanie, że ekspresy kolbowe parzą gorszą kawę lub mają mniejszy wachlarz możliwości. Do przyrządzenia wielu rodzajów kaw, np. americano, caffe latte, latte macchiato czy cappucino, potrzebujesz wyłącznie espresso oraz spienionego mleka. Z tym ekspres kolbowy radzi sobie doskonale.
Jaki ekspres do kawy kupić? Ekspres kolbowy to dla wielu miłośników kawy jedyny wybór, który jest gwarancją idealnej kawy. Dlaczego? Modele automatyczne praktycznie cały proces parzenia wykonują za nas. Jedyne, co musimy zrobić, to wsypać ziarna kawy i odczekać kilka sekund. W przypadku ekspresów kolbowych trzeba najczęściej zmielić kawę samodzielnie, a następnie umieścić jej odpowiednią ilość w kolbie.
Nie można zapomnieć o wielu innych zaletach ekspresu kolbowego do domu. Umożliwia on parzenie różnego rodzaju kaw i nie trzeba się ograniczać do tego, co oferują producenci kapsułek (jak w ekspresie kapsułkowym). Łatwiej też żonglować rodzajami kaw, gdyż nie wsypuje się jej do dużego podajnika, jak ma to miejsce w ekspresie automatycznym, a podaje odmierzoną porcję w kolbie.
Na plus ekspresu kolbowego do domu przemawiają także kompaktowe rozmiary, które nie pochłoną dużej części blatu roboczego. Ekspresy automatyczne zazwyczaj są dużo większe. Warto też wspomnieć o łatwości czyszczenia ekspresu kolbowego. Po zaparzeniu kawy fusy od razu wyrzucisz do kosza na bioodpady, a kolbę umyjesz pod bieżącą woda.
Niezbędnym wręcz elementem ekspresów kolbowych do domu jest spieniacz do mleka. Spienione mleko jest składnikiem wielu popularnych kaw, m.in. cappucino, caffe latte czy latte macchiato. W podstawowych modelach rolę spieniacza pełni dysza wyrzucająca gorącą parę. Jej obsługa jest bardzo łatwa, ale wymaga wprawy. Jeżeli zależy ci na wygodzie, wybierz ekspres z pojemnikiem na mleko lub rurką zasysającą mleko z kartonu lub naczynia. Taki ekspres kolbowy do domu sam spieni mleko i przeleje je bezpośrednio do filiżanki.
W ekspresach kolbowych znajdziemy system mleczny, który pozwoli na przygotowanie idealnego latte. W droższych modelach mamy możliwość ustawienia poziomu pianki, co pozwoli dopasować jej ilość do własnych preferencji.
Porcja tradycyjnego espresso to zaledwie 25-35 ml kawy. Przelanie takiej ilości gorącego napoju do chłodnej filiżanki sprawi, że w kilka sekund straci on swoją temperaturę, a co za tym idzie także część smaku oraz aromatu. Z tego względu producenci wyposażają ekspresy kolbowe w płytę podgrzewającą filiżanki, znajdującą się na pokrywie ekspresu. Gwarantujemy, że kawa wypita z ciepłej filiżanki jest znacznie smaczniejsza.
Ekspres ciśnieniowy, w odróżnieniu od przelewowego, zaparza kawę wodą wytryskiwaną pod dużym ciśnieniem. Pozwala to skrócić ekstrakcję, czyli kontakt zmielonych ziaren kawy z wodą, oraz wydobyć z kawy maksymalną ilość aromatu, smaku oraz cremy. Dzięki temu kawa pozbawiona jest goryczki charakterystycznej dla zbyt długiego parzenia i zyskuje kremową konsystencję.
Mogłoby się wydawać, że im większe ciśnienie jest w stanie osiągnąć ekspres, tym lepszy będzie napar. Producenci niejednokrotnie szczycą się, że ich ekspresy osiągają ciśnienie 15, a nawet 19 barów. Tymczasem do zaparzenia dobrego espresso wystarczy już 9-11 barów. Po co więc ten zapas? Pozwala uniknąć momentów obniżonego ciśnienia, umożliwia parzenie wielu rodzajów kaw (także tych mocno zbitych) i gwarantuje bardzo szybkie zaparzenie kawy.
Wybierając ekspres kolbowy do domu, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby osiągał ciśnienie minimum 9-11 barów. W innym wypadku nie uda ci się osiągnąć idealnego espresso z orzechową pianką zwaną cremą, a jedynie mocny napar.
Każdy miłośnik kawy wie, że najlepszy napar przygotowuje się ze świeżo zmielonych ziaren kawy. Ekspresy ciśnieniowe kolbowe z reguły nie mają wbudowanych młynków, więc warto dokupić przy okazji osobny młynek. Co ważne powinien być to młynek żarnowy, który równomiernie mieli kawę i nie wytwarza tak dużo pyłu kawowego co młynki udarowe (z ostrzami). Ceny dobrej jakości młynków elektrycznych zaczynają się od ok. 200 zł, ale jest tańsze rozwiązanie w postaci młynków ręcznych. Te można kupić już za ok. 30 zł.