Data modyfikacji:

Ekspres kolbowy: ranking polecanych produktów

Americano, cappucino, caffe latte – wszystkie te kawy stworzysz na bazie dobrego espresso. Do jego przygotowanie nie potrzebujesz jednak drogiego ekspresu automatycznego. Choć zaparzenie kawy po naciśnięciu jednego guzika jest wygodne, znacznie większą kontrolę da ci klasyczny ekspres kolbowy. Ranking polecanych produktów pomoże ci wybrać wymarzony model.

ekspres kolbowy

Ekspres kolbowy do domu

Jeśli przyjrzysz się ekspresom ciśnieniowym używanym w dobrych kawiarniach, nie znajdziesz modeli automatycznych. Królują ekspresy kolbowe, które zapewniają kontrolę całego procesu parzenia, od zmielenia ziarna do końcowej kropli ekstrakcji. Miniaturową wersję ekspresu kolbowego możesz kupić do własnej kuchni, gdzie posłuży ci do eksperymentowania z najrozmaitszymi rodzajami kaw.

Jakie są zalety dobrego ekspresu kolbowego do domu? Przede wszystkim jest on stosunkowo tani. Dobrej jakości modele kupisz już za ok. 500 zł, co w przypadku ekspresu automatycznego jest niemożliwe.

Dodatkowo ekspres kolbowy nie ogranicza cię do jednego rodzaju kawy znajdującego się w podajniku czy dostępnych na rynku kapsułek. To idealne urządzenie dla osób, które pragną smakować kaw z różnych stron świata i traktują to jako hobby.

Przygotowanie kawy w ekspresie kolbowym w domu nie jest trudne. Wystarczy zmielić ziarna, wsypać porcję kawy do metalowego portafiltra i mocno ubić tamperem. Ekstrakcja jednej porcji espresso (30 ml) trwa 25-30 sekund. Po wszystkim należy umyć kolbę i sitko, jednak nie sprawi ci to najmniejszego problemu. Cały proces parzenia początkowo może wydawać się skomplikowany, jednak z czasem wejdzie ci w krew.

Przeczytaj także: Najlepszy ekspres kapsułkowy – ranking

Jaki dobry ekspres kolbowy do domu?

Kluczem do przygotowania idealnego espresso jest wysokie ciśnienie. To ważne, ponieważ niektóre ekspresy kolbowe dostępne na rynku są niskociśnieniowe (ok. 2-3 barów) i zaparzenie naparu z charakterystyczną cremą nie jest w ich przypadku możliwe.

Jakie ciśnienie powinien generować dobry ekspres kolbowy do kawy? Do przygotowania espresso wystarczy już ok. 9-10 barów, więc nie musisz wybierać najmocniejszego modelu. Wyższe ciśnienie przełoży się jednak na szybkość ekstrakcji, a przez to na mniejszą gorycz naparu, więc wybór ekspresu generującego 12, 15, a nawet 19 barów może mieć sens.

Kolejnym ważnym punktem jest sposób ogrzewania wody. Wyróżnia się dwa systemy: bojler oraz termoblok. Bojler nagrzewa wodę wolniej, jednak umożliwia przygotowanie większej liczby kaw. Może to mieć znaczenie np. w biurze, podczas domowych imprez czy w przypadku wielu miłośników kaw mieszkających w jednym domu. Przewagą termobloku jest bardzo szybki rozruch urządzenia i możliwość zaparzenia kawy tuż po włączeniu ekspresu.

Spieniacz do mleka: czy warto?

Większość ciśnieniowych ekspresów kolbowych wyposażonych jest w spieniacz do mleka. To ta metalowa dysza, dzięki której można spienić parą wodną mleko do cappuccino, caffe late czy flat white. Wymaga to jednak skorzystania z dodatkowego naczynia, co nie wszystkim przypadnie do gustu.

Jeśli cenisz sobie wygodę, lepszym wyborem może być automatyczny spieniacz ze zbiornikiem na mleko. Pamiętaj jednak, że mleko nie powinno być przechowywane poza lodówką.

Dobry ekspres to nie wszystko. Zobacz nasz ranking kaw.

Ekspres kolbowy: ranking TOP5

Pora na ranking najlepszych ekspresów kolbowych dostępnych na Ceneo.pl

1. De’Longhi EC 156.B

Ranking najlepszych ekspresów kolbowych otwiera propozycja uznanej marki De’Longhi. Model posiada funkcje spieniania mleka i pozwala na przygotowanie kawy w idealnej temperaturze dzięki bojlerowi ze stali nierdzewnej i dwum termostatom. Ekspres umożliwia przygotowanie dwóch kaw jednocześnie, co pozwala zaoszczędzić czas w przypadku parzenia większej liczby napojów.

2. Yoer Breve EM01BK

Ekspres kolbowy z naszego rankingu poza spieniaczem mleka ma także płytę podgrzewającą filiżanki, wskaźnik temperatury czy regulację emisji pary. Czytelny wyświetlacz LED jest dodatkowym atutem produktu. Moc 1100 W i ciśnienie 15 barów w zupełności wystarczy w ekspresie kolbowym do domu.

3. Zelmer 13Z016

Nowoczesny ekspres ciśnieniowy zamykający ranking ma ciśnienie aż 18 barów. Dużym plusem modelu są systemy automatycznego płukania i odkamieniania oraz SmartPress, czyli inteligentny mechanizm ubijania kawy. W tym dobrym ekspresie kolbowym do domu przygotujesz espresso, cappuccino, macchiato czy mochę.

4. Sage SES875BSS

Jeden z najlepszych ekspresów kolbowych posiada liczne funkcje: atomatyczne czyszczenie i płukanie, automatyczne wyłączanie, podtrzymywanie temperatury, wstępne zaparzanie. Młynek stożkowy ze stalowymi żarnami zapewni wieloletnie użytkowanie modelu. Na uwagę zasługuje również aż 18 ustawień grubości mielenia.

5. Smeg ECF01CREU

Ranking najlepszych ekspresów kolbowych zamyka model, który jednak zdecydowanie wart jest swojej ceny. Od razu w oczy rzuca się piękny i oryginalny design. Ale to nie wszystko, co marka Smeg ma do zaoferowania. Regulacja temperatury i twardości wody, system grzewczy Thermoblock, system zapobiegający kapaniu to kilka z zalet urządzenia.