Data modyfikacji:

Jaki ekspres kolbowy kupić? Ranking ekspresów kolbowych

Jeśli zadajesz sobie pytanie, jaki ekspres kolbowy kupić do przygotowania idealnej małej czarnej, to mamy dla ciebie szereg porad, które ułatwią wybrać właściwy model. Przyjrzeliśmy się takim parametrom, jak: moc, dostępne funkcje, dostępność młynka. Przygotowaliśmy także zestawienie najlepszych ekspresów kolbowych dostępnych aktualnie w sklepach.  
ekspres kolbowy ranking

Dlaczego warto kupić ekspres kolbowy?  

Często można spotkać się z opinią, że ekspresy kolbowe do domu to tańsza (w domyśle gorsza) alternatywa dla automatycznych ekspresów ciśnieniowych. Gdy przyjrzysz się jednak profesjonalnym ekspresom w kawiarniach, ujrzysz właśnie ekspresy kolbowe. Mitem jest więc przekonanie, że ekspresy kolbowe parzą gorszą kawę lub mają mniejszy wachlarz możliwości. Do przyrządzenia wielu rodzajów kaw, np. americano, caffe latte, latte macchiato czy cappucino, potrzebujesz wyłącznie espresso oraz spienionego mleka. Z tym ekspres kolbowy radzi sobie doskonale.

Jaki ekspres do kawy kupić? Ekspres kolbowy to dla wielu miłośników kawy jedyny wybór, który jest gwarancją idealnej kawy. Dlaczego? Modele automatyczne praktycznie cały proces parzenia wykonują za nas. Jedyne, co musimy zrobić, to wsypać ziarna kawy i odczekać kilka sekund. W przypadku ekspresów kolbowych trzeba najczęściej zmielić kawę samodzielnie, a następnie umieścić jej odpowiednią ilość w kolbie.  

To wymaga przede wszystkim precyzji, ponieważ zbyt mała lub zbyt duża ilość kawy może wpłynąć na jej ostateczny smak. Sam proces jest banalnie prosty i każdy poradzi sobie z przygotowaniem napoju bez większych problemów. Ekspresy kolbowe w porównaniu do automatycznych są tańsze i to z pewnością jeden z ich ogromnych atutów.

Nie można zapomnieć o wielu innych zaletach ekspresu kolbowego do domu. Umożliwia on parzenie różnego rodzaju kaw i nie trzeba się ograniczać do tego, co oferują producenci kapsułek (jak w ekspresie kapsułkowym). Łatwiej też żonglować rodzajami kaw, gdyż nie wsypuje się jej do dużego podajnika, jak ma to miejsce w ekspresie automatycznym, a podaje odmierzoną porcję w kolbie.

Na plus ekspresu kolbowego do domu przemawiają także kompaktowe rozmiary, które nie pochłoną dużej części blatu roboczego. Ekspresy automatyczne zazwyczaj są dużo większe. Warto też wspomnieć o łatwości czyszczenia ekspresu kolbowego. Po zaparzeniu kawy fusy od razu wyrzucisz do kosza na bioodpady, a kolbę umyjesz pod bieżącą woda.

Czy ekspres kolbowy będzie dobrym wyborem dla każdego?

Niestety nie. Tego typu urządzenia szczególnie dedykujemy osobom, które na przygotowanie kawy są w stanie poświęcić odrobinę więcej czasu. Warto wspomnieć, że z ekspresów kolbowych korzystają profesjonalni bariści, dlatego w domowym zaciszu możesz stworzyć swoje wyjątkowe miejsce do przygotowania ulubionej kawy.  
Elegancki wygląd i kompaktowe wymiary to kolejne argumenty przemawiające za zakupem takiego ekspresu. Kolbowe konstrukcje cieszą się ogromną popularnością, dlatego nie mamy wątpliwości, że będziesz zadowolony z takiego zakupu.  

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ekspresu kolbowego?  

Przed zakupem ekspresu kolbowego warto przyjrzeć się jego parametrom. W pierwszej kolejności sprawdź jaką mocą dysponuje urządzenie. Odpowiednio wysoka moc pozwoli na błyskawiczne uruchomienie urządzenia i przystąpienie do przygotowywania napoju. Podstawowe modele oferują moc około 800 W, co jest wynikiem przyzwoitych. W topowych ekspresach kolbowych moc może wynosić nawet 1500 W.  
Moc to nie wszystko, ponieważ sam system podgrzewania wody również ma wpływ na działanie ekspresu. W ekspresach De’Longhi stosowana jest technologia Termobloków, czyli dwóch osobnych bojlerów. Dzięki temu temperatura wody jest utrzymywana na optymalnym poziomie. W standardowych bojlerach istnieje ryzyko, że woda będzie zbyt gorąca lub zbyt zimna, aby osiągnąć pożądany smak kawy.  
Przydatne w tym procesie okazuje się rozwiązanie PID (proportional-integral-derivative), czyli system, który ma za zadanie wyrównywanie temperatury wody do ustalonej wartości od 88 do 92 stopni.  
Podczas parzenia kawy woda musi przepłynąć przez ziarna pod odpowiednim ciśnieniem. Absolutnym minimum jest wartość 9 barów, jednak w coraz większej ilości modeli możemy znaleźć ciśnienie wynoszące 15 barów. Dzięki temu ze zmielonych ziaren kawy wydobyty zostanie nie tylko świetny smak, ale również niepowtarzalny aromat.  
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze ekspresu kolbowego? W tańszych modelach musimy samodzielnie zmielić kawę, ale w droższych urządzeniach na wyposażeniu znajduje się wbudowany młynek. To wygodne rozwiązanie, jednak trzeba pamiętać, aby wybierać konstrukcje stalowe. Ich przewagą nad młynkami ceramicznymi jest odporność na uszkodzenia, a także większa precyzja podczas mielenia ziaren.  

Niezbędnym wręcz elementem ekspresów kolbowych do domu jest spieniacz do mleka. Spienione mleko jest składnikiem wielu popularnych kaw, m.in. cappucino, caffe latte czy latte macchiato. W podstawowych modelach rolę spieniacza pełni dysza wyrzucająca gorącą parę. Jej obsługa jest bardzo łatwa, ale wymaga wprawy. Jeżeli zależy ci na wygodzie, wybierz ekspres z pojemnikiem na mleko lub rurką zasysającą mleko z kartonu lub naczynia. Taki ekspres kolbowy do domu sam spieni mleko i przeleje je bezpośrednio do filiżanki.

W ekspresach kolbowych znajdziemy system mleczny, który pozwoli na przygotowanie idealnego latte. W droższych modelach mamy możliwość ustawienia poziomu pianki, co pozwoli dopasować jej ilość do własnych preferencji.

Porcja tradycyjnego espresso to zaledwie 25-35 ml kawy. Przelanie takiej ilości gorącego napoju do chłodnej filiżanki sprawi, że w kilka sekund straci on swoją temperaturę, a co za tym idzie także część smaku oraz aromatu. Z tego względu producenci wyposażają ekspresy kolbowe w płytę podgrzewającą filiżanki, znajdującą się na pokrywie ekspresu. Gwarantujemy, że kawa wypita z ciepłej filiżanki jest znacznie smaczniejsza.

Jakie ciśnienie ekspresu kolbowego do domu?

Ekspres ciśnieniowy, w odróżnieniu od przelewowego, zaparza kawę wodą wytryskiwaną pod dużym ciśnieniem. Pozwala to skrócić ekstrakcję, czyli kontakt zmielonych ziaren kawy z wodą, oraz wydobyć z kawy maksymalną ilość aromatu, smaku oraz cremy. Dzięki temu kawa pozbawiona jest goryczki charakterystycznej dla zbyt długiego parzenia i zyskuje kremową konsystencję.

Mogłoby się wydawać, że im większe ciśnienie jest w stanie osiągnąć ekspres, tym lepszy będzie napar. Producenci niejednokrotnie szczycą się, że ich ekspresy osiągają ciśnienie 15, a nawet 19 barów. Tymczasem do zaparzenia dobrego espresso wystarczy już 9-11 barów. Po co więc ten zapas? Pozwala uniknąć momentów obniżonego ciśnienia, umożliwia parzenie wielu rodzajów kaw (także tych mocno zbitych) i gwarantuje bardzo szybkie zaparzenie kawy.

Wybierając ekspres kolbowy do domu, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby osiągał ciśnienie minimum 9-11 barów. W innym wypadku nie uda ci się osiągnąć idealnego espresso z orzechową pianką zwaną cremą, a jedynie mocny napar.

Ile kosztuje dobry ekspres kolbowy?  

Ceny ekspresów kolbowych zaczynają się już od 400-500 złotych. Za urządzenie dysponujące wyższą mocą, a także dodatkowymi systemami musimy zapłacić od 1000 do 1500 złotych. Za ekspresy kolbowe z wbudowanym młynkiem i zaawansowanym systemem parzenia zapłacimy od 2 tys. złotych nawet do 4 tys. złotych. To propozycja dla osób, którym zależy na przygotowaniu perfekcyjnej kawy.  

Co dokupić do ekspresu kolbowego do domu?

Każdy miłośnik kawy wie, że najlepszy napar przygotowuje się ze świeżo zmielonych ziaren kawy. Ekspresy ciśnieniowe kolbowe z reguły nie mają wbudowanych młynków, więc warto dokupić przy okazji osobny młynek. Co ważne powinien być to młynek żarnowy, który równomiernie mieli kawę i nie wytwarza tak dużo pyłu kawowego co młynki udarowe (z ostrzami). Ceny dobrej jakości młynków elektrycznych zaczynają się od ok. 200 zł, ale jest tańsze rozwiązanie w postaci młynków ręcznych. Te można kupić już za ok. 30 zł.

Polecane ekspresy kolbowe  

De’Longhi La Specialista Arte   

To jeden z lepszych ekspresów kolbowych na rynku. Ten model zawiera wszystko, co jest potrzebne do przygotowania ulubionej filiżanki kawy. Aktywna kontrola temperatury pozwala na ustawienie trzech zakresów 92, 94 lub 96° C. Dodatkowo mamy możliwość skorzystania z zaawansowanego systemu mlecznego, a także wbudowanego młynka. Prawdziwi kawosze docenią możliwości tego modelu!  

Sage SES875BSS 

Kolejny profesjonalny ekspres kolbowy wyróżnia się nie tylko świetnym wyglądem, ale również ogromnymi możliwościami. System niskociśnieniowego parzenia ma za zadanie wydobyć z kawy smak oraz aromat.
Wbudowany młynek stożkowy przygotowuje mieloną kawę bezpośrednio do kolby. Urządzenie jest w stanie ustawić idealną temperaturę wody. W zestawie znajduje się również nierdzewny dzbanek do spieniania mleka.  

SMEG ECF01CREU 

Stylowy i kompaktowy ekspres kolbowy jest dostępny w kilku wersjach kolorystycznych. Ciśnienie 15 barów i moc 1350 W to wystarczające parametry do zrobienia dobrej kawy. Urządzenie ma funkcję spieniania mleka, ustawienia twardości wody, a także temperatury. Całość została wykonana z lakierowanej stali, co podkreśla elegancki charakter urządzenia.  

Solis Barista Perfetta Plus  

Na tle konkurentów ekspres Solis Barista Perfecta Plus wyróżnia się wysoką mocą wynoszącą 1700 W. W ten sposób urządzenie jest gotowe pracy po dosłownie kilku sekundach. Urządzenie ma możliwość spieniania mleka oraz podgrzewania filiżanek. Prostota obsługi i minimalistyczne wzornictwo to dodatkowe atuty tego modelu.  

Breville Prima Latte II  

Ten ekspres kolbowy został zaprojektowany z myślą o przygotowywaniu kaw mlecznych. Wbudowany spieniacz do mleka bez problemu przygotuje cappuccino czy latte. Oczywiście miłośnicy małej czarnej będą mogli przygotować ją w mgnieniu oka.
Ciekawostką jest fakt, że ten model ma możliwość parzenia kawy mielonej lub skorzystania z kapsułek SE Pods. To ładny i stosunkowo niedrogi ekspres do kawy. Warto wziąć go pod uwagę podczas zakupów.  

De’Longhi Dedica Style EC 685.BK  

Jeszcze jeden ekspres kolbowy od marki De’Longhi. Tym razem prezentujemy wersję nieco tańszą, która jest dedykowana dla osób poszukujących solidnego urządzenia do parzenia ulubionej kawy. Producent wykorzystał sprawdzony system termobloków, a także ciśnienie 15 barów.
Ekspres jest gotowy do pracy już po kilku chwilach, a kawa osiąga optymalną temperaturę. Przydatną funkcją jest technologia podgrzewania filiżanek oraz przygotowywania dwóch espresso jednocześnie. Ten model zebrał już wiele pozytywnych opinii, dlatego warto wziąć go pod uwagę.  

Severin KA 5995 „Espresa Plus”  

Kolejny niedrogi i świetnie wykonany ekspres kolbowy. Severin KA 5995 jest idealny zarówno do przygotowania kawy czarnej oraz mlecznej. Wbudowany mamometr wyświetla ciśnienie, dzięki czemu można kontrolować na bieżąco przygotowywanie napoju. System grzewczy Thermoblock wpływa na szybsze nagrzewanie. Urządzenie ma również zintegrowaną dyszę do spieniania mleka.  
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.