Data publikacji:

Jaką lampę softbox wybrać?

Softbox to modyfikator światła, który jest niezbędnym elementem domowego studia. Wyjaśniamy, jakie są rodzaje softboxów, a także jaki rodzaj będzie dla Ciebie najlepszy. Sprawdź koniecznie nasze podpowiedzi!
softbox jaki wybrać

Czym jest softbox?

Softbox to jedno z najważniejszych akcesoriów do lamp światła błyskowego oraz stałego. Jest to po prostu modyfikator, który jak sama jego nazwa wskazuje ma sprawić, że oświetlenie będzie miękkie. Światło przechodzące przez softbox jest miękkie i rozproszone. To sprawia, że fotografowana osoba nie będzie miała ostrych cieni np. pod oczami.
Softboxy są wykorzystywane zarówno w fotografii, jak i filmie. Mają one za zadanie oświetlić obiekt, ale również sprawić, że będzie on wyglądał atrakcyjnie. Wystarczy mieć jedną lampę z softboxem, aby fajnie oświetlić scenerię. Oczywiście warto na wyposażeniu posiadać dodatkowe oświetlenie wypełniające oraz lampy, które wypełnią tło.
Softboxy sprawdzają się doskonale w fotografii portretowej, produktowej czy fotografii makro. Wszędzie tam gdzie potrzebujesz miękkiego, ładnie rozłożonego światła softbox będzie strzałem w dziesiątkę. Dzięki niemu zapanujesz nad światłem i stworzysz odpowiedni klimat, a także sprawisz, że model/modelka będzie wyglądać ładniej.

Jaki rodzaj softboxa powinienem wybrać?

Kształt softboxa jest kluczowym elementem mającym wpływ na charakter emitowanego światła. Dzięki temu będziesz w stanie określić konkretny kierunek światła padającego na obiekt. Ponadto dobór odpowiedniego kształtu pozwoli Ci na zapanowanie nad odblaskami, odbiciami oraz cieniami w oczach fotografowanych osób. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z oświetleniem studyjnym, to warto zacząć od jednego z tych softboxów.

Softboxy prostokątne/kwadratowe

Softboxy tego typu najlepiej sprawdzają się do oświetlania dużych obiektów, portretów grupowych, produktów, ale również fotografii makro. Jeżeli masz tylko jedną lampę, a chcesz dobrze oświetlić scenerię np. do nagrywania filmu, to na początek ten rodzaj będzie dla Ciebie najlepszym wyborem. Z czasem możesz dokupić kolejne lampy, aby dodatkowo oświetlić sylwetkę oraz tło.

Softboxy oktagonalne/okrągłe

Stripbox to rodzaj softboxu, który oferuje bardzo wąskie światło, które ma służyć do oświetlenia krawędzi, całego ciała, a także całego ciała. Stripbox pozwala na wyciągnięcie sylwetki z tła i jako dodatkowy rodzaj oświetlenia sprawdza się bardzo dobrze.
Dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników, a także osób, które chcą tworzyć kreatywne oświetlenie w studio producenci przygotowali następujące rodzaje softboxów.

Softbox typu kula/latarnia

Tego typu softboxy występują pod nazwami kula lub latarnia. Te modyfikatory wytwarzają bardzo miękkie wielokierunkowe światło, które ma naśladować naturalne oświetlenie otoczenia. Warto wiedzieć, że zapanowanie nad takim światłem jest trudniejsze, ponieważ może ono odbijać się od ścian i powierzchni, szczególnie w mniejszych pomieszczeniach. Najlepiej zawiesić światło z takim softboxem nad głową. Najlepiej korzystać z nich do portretów, a także architektury, czy fotografii wnętrz.

Softbox paraboliczny

Tego typu softboxy są również bardzo popularne. Ich konstrukcja jest nieco głębsza niż w tradycyjnych modelach. To sprawia, że światło jest bardziej skupione. Bardzo często stosowane są one w fotografii modowej, komercyjnej, a także w fotografii portretowej nie tylko w studio, ale również na zewnątrz.

Beauty Dish

Beauty Dish sprawdzają się w fotografii modowej, portretowej, a także jak sama nazwa wskazuje w fotografii beauty. Ten modyfikator tworzy skupione ostre światło, które dobrze zarysowuje cienie, a także tworzy łagodne przejścia pomiędzy cieniami a światłami. To sprawia, że fotografowany model wygląda dużo ciekawiej.

Na co zwracać uwagę przy wyborze softboxa do oświetlenia studyjnego?

Jednym z najważniejszych parametrów, na który trzeba zwracać uwagę, jest wielkość softboxa. Wybór powinien być uzależniony od scenerii, jaką zamierzasz oświetlić. Im większa, tym proporcjonalnie większy powinien być softbox. Rozmiary zaczynają się od 60 cm i sięgają nawet 240 cm. Pamiętaj, że do oświetlenia twarzy w fotografii portretowej wystarczy mały softbox. Kluczowe jest tutaj bliskie ustawienie źródła światła. Warto wiedzieć również, że ustawienie większego softboxa bliżej fotografowanej osoby zapewni jeszcze łagodniejsze światło.
Kupując softbox, wybierz odpowiednie mocowanie. Większość studyjnych lamp ma uniwersalne mocowanie typu bowens. Jeżeli Twoja lampa nie ma takiego standardu, to można kupić specjalny adapter. Przed zakupem warto upewnić się, czy dany model pasuje do Twojego oświetlenia.
W sklepach możesz znaleźć softboxy, które mają różne kolory wewnętrznej powłoki. Najbardziej powszechny jest kolor srebrny, który pomaga zwiększyć strumień świetlny. Biała powłoka ma neutralny profil kolorystyczny i dodatkowo zmiękcza światło. Trzeci rodzaj powłoki to złoty, który powoduje ocieplenie barwy światła i zwiększa dodatkowo jego wydajność.
Do softboxów można dokupić dodatkowy grid, który ukierunkowuje światło i ułatwia nad nim panowanie. Szczególnie chętnie jest on wykorzystywany przez fotografów produktowych i portretowych.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.