Data modyfikacji:

Fotografia portretowa dla początkujących. Jak zacząć?

Fotografia portretowa jest jedną z najpopularniejszych odmian fotografii. Zastanawiasz się, jaki sprzęt będzie odpowiedni do robienia zdjęć ludziom? W tym artykule dowiesz się, jakimi zasadami trzeba kierować się przy robieniu wyjątkowych portretów. Sprawdź nasze praktyczne porady! 
fotografia portretowa

Czym jest fotografia portretowa?

Fotografia portretowa to jest jedną z odmian fotografii, w której główną rolę grają ludzie. Oczywiście głównym obiektem w portrecie mogą być również zwierzęta. Portrety wywodzą się ze sztuki, kiedy to artyści byli zatrudniani do malowania ważnych osobistości. W momencie, kiedy aparaty stały się ogólnodostępne, każdy mógł dokumentować życie ludzi i wykonywać im zdjęcia w różnych życiowych sytuacjach. 
Fotograf ma ogromne możliwości, ponieważ portrety można wykonywać na wiele różnych sposobów. Ułożenie ciała, zajmowana pozycja, a także wykorzystanie światła mają wpływ na ostateczny odbiór tego, jak dana osoba będzie prezentowała się na zdjęciu.
Jaki sprzęt do robienia portretów będzie dobry na początek?
Wielu początkujących fotografów błędnie sądzi, że tylko profesjonalny sprzęt pozwoli im na robienie doskonałych ujęć. Oczywiście sprzęt wysokiej klasy ułatwia fotografowanie, ale na początek nie trzeba wcale wydawać kilkunastu tysięcy złotych. Dobry aparat fotograficzny dla amatora w zupełności wystarczy.
Absolutną podstawą w fotografii portretowej jest jasny obiektyw stałoogniskowy. Najlepiej sprawdzi się tutaj popularne 50 mm ze światłem f/1.8. Praktycznie każdy producent ma takie szkło w swojej ofercie, a jego cena nie przekracza kilkuset złotych. W portretach bardzo dobrze sprawdzają się obiektywy o ogniskowych 85 mm, 105 mm czy 135 mm. Dzieje się tak, ponieważ gwarantują one dobre odseparowanie osoby fotografowanej od tła, a ponadto nie zniekształcają twarzy, co może mieć miejsce w przypadku obiektywów szerokokątnych. Jasne światło pozwala z kolei na robienie zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych.  

Dlaczego światło w fotografii jest tak ważne?

W fotografii światło jest kluczowym elementem, który ma wpływ wygląd całego zdjęcia. Najczęściej popełnianym błędem jest robienie zdjęć w środku dnia, gdy słońce jest wysoko na niebie. Wówczas tworzą się cienie pod oczami, które nie wyglądają korzystnie. Sposobem na to jest schowanie się w cieniu lub przełożenie zdjęć na inną godzinę. Warto robić portrety w czasie złotej godziny na około 1-2 godziny przed zachodem słońca. Wówczas światło jest miękkie, a kolory dużo bardziej interesujące. Wbrew pozorom dobrymi warunkami do zdjęć są pochmurne dni, kiedy to światło jest dużo łagodniejsze.  
Oczywiście w fotografii portretowej można używać lampy błyskowej, ale na początku trzeba uważać. Pamiętaj, aby nie kierować lampy bezpośrednio na osobę fotografowaną. Spróbuj odbić światło od ściany lub sufitu. Jeszcze lepiej sprawdzają się specjalne dyfuzory do rozpraszania światła. Na początek dobrym wyborem są panele LED, które ułatwiają kontrolę przez co łatwiej będzie zapanować Ci nad scenerią. Z czasem gdy poczujesz się pewnie, możesz sięgnąć po profesjonalne lampy błyskowe.  

Jakie ustawienia aparatu w fotografii portretowej?

Początkujący fotografowie powinni zacząć od dwóch rzeczy. Po pierwsze sięgnij po instrukcję obsługi swojego aparatu i poznaj wszystkie ustawienia. Nie ma nic gorszego niż szukanie konkretnych funkcji podczas sesji zdjęciowej. Zamiast tracić na to czas, będziesz mógł wykonać kolejne ujęcia. Kluczem do dobrych zdjęć portretowych i nie tylko jest opanowanie trójkąta ekspozycji.  
Czas naświetlania powinien być odpowiednio krótki, aby zamrozić ruch i sprawić, że ujęcie nie będzie poruszone. Przysłona ma wpływ na głębię ostrości oraz poziom jasności na zdjęciu. Mniejsza wartość przysłony pozwoli na lepsze rozmycie tła, ale za to spowoduje, że fotografia będzie jaśniejsza. Wszystko zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać.
Trzecim, nie mniej ważnym elementem, jest czułość matrycy czyli ISO. Fotografując przy dobrym oświetleniu, staraj się utrzymywać je na niskim poziomie, aby ograniczyć poziom występowanych szumów. W ciemnych pomieszczeniach może być konieczne podniesienie ISO i nie bój się tego robić, ponieważ nie ma nic gorszego niż zbyt ciemne zdjęcie.  
Jedną z ważniejszych porad w fotografii portretowej jest utrzymywanie ostrości na oku. Wiele aparatów ma funkcję automatycznego wykrywania oka, co znacznie ułatwia robienie zdjęć. Pamiętaj jednak, że oczy przyciągają uwagę i brak ostrości sprawi, że zdjęcie nie będzie tak interesujące. Jeśli robisz zdjęcia w ruchu, to pamiętaj aby włączyć śledzący tryb autofokusa.  
rodzaje fotografii portretowej

O czym należy pamiętać przy robieniu portretów?

Zanim zaczniesz wykonywać portrety, w pierwszej kolejności poznaj podstawowe zasady fotografii. Niezbędne będzie nauczenie się sposobu kadrowania, ponieważ jest to jeden z największych problemów początkujących fotografów. Przede wszystkim kompozycja musi zostać dobrana w taki sposób, aby w tle nie było „bałaganu”.
Wystająca z głowy latarnia, fragment kosza na śmieci, czy przypadkowi przechodnie, to tylko przykłady tego, co może zadziać się za osobą, której robisz zdjęcie. Czasami wystarczy przesunąć się kilka kroków w bok, aby zupełnie odmienić wygląd danego zdjęcia. Pamiętaj, że tło jest jedynie uzupełnieniem dla Twojego modela i nie może odwracać od niego uwagi.  
Ustawianie modela lub modelki to kolejny bardzo ważny punkt każdego zdjęcia. Warto kierować się pewnymi zasadami, ale nie próbuj ustawiać osoby co do centymetra w danym miejscu. Daj jej swobodę. W fotografii portretowej niezwykle ważne jest nawiązanie kontaktu z osobą fotografowaną. Dobra atmosfera podczas sesji sprawi, że zdjęcia będą wyglądały naturalnie. Niektórzy fotografowie zabierają ze sobą głośnik i włączają muzykę, aby stworzyć odpowiedni nastrój. Każdy ma swoje sprawdzone sposoby, jednak najczęściej rozmowa potrafi czynić cuda.  
Zrobienie jednego dobrego zdjęcia będzie wymagało wykonania od kilkunastu nawet do kilkudziesięciu ujęć. Dlatego tak ważne jest, abyś robił zdjęcia pod różnymi kątami, a także w różnych miejscach. Gdy wrócisz do domu będziesz mógł na spokojnie wykonać selekcję.  
Fotografuj świadomie - taką radę można często usłyszeć od profesjonalnych fotografów. Co się kryje za takim stwierdzeniem? Osoby, które często są na początku swojej drogi, podekscytowane możliwością robienia zdjęć wykonują je bez opamiętanie. Wciśnięty spust migawki i kilkadziesiąt takich samych kadrów to często popełniany błąd.
Przed sesją poszukaj inspiracji, zobacz w internecie jakie zdjęcia portretowe trafiają w Twoje gusta. Możesz nawet zapisać sobie kilka kadrów na telefonie i spróbować je później odtworzyć. Zanim naciśniesz spust migawki zastanów się, czy jest to kadr, który chcesz wykonać.  
Początki w fotografii portretowej nigdy nie są najłatwiejsze, ale jeśli opanujesz podstawy i będziesz wykonywał jak najwięcej zdjęć, to z czasem zobaczysz coraz lepsze rezultaty. Pamiętaj, aby inspirować i uczyć się od innych fotografów.  
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.