Data publikacji:

Bardzo cichy wentylator pokojowy - na jaki warto się zdecydować?

Gdy tylko robi się cieplej, wielu z nas zaczyna poszukiwać w sklepach cichych wentylatorów pokojowych, które pozwolą znaleźć w mieszkaniu wytchnienie od panujących na zewnątrz upałów. Na jakie urządzenia tego typu warto się jednak zdecydować?

wenty2

Choć lato to ulubiona pora roku bardzo dużej części Polaków, potrafi ono mocno uprzykrzyć życie zwłaszcza podczas upalnych dni. Trudno wówczas nawet w domu uciec od panującej na zewnątrz duchoty. W rozwiązaniu tego problemu pomogą nam różnego typu wiatraki. Duża część konsumentów poszukuje bardzo cichych wentylatorów pokojowych, które pozwolą cieszyć się przyjemnym chłodem bez bólu głowy wywołanego nadmiernie głośną pracą sprzętu.

Rodzaje wentylatorów pokojowych

Wentylatory pokojowe możemy podzielić na trzy podstawowe typy urządzeń. Szukając modelu odznaczającego się cichą pracą, wybieramy więc zazwyczaj któryś z nich. Nie liczymy tutaj bowiem np. wentylatorów podsufitowych, które montowane są na stałe i ze względu na klimat nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem wśród klientów w Polsce.

Pokojowy wentylator stojący

Wentylatory stojące to urządzenia o dość pokaźnych rozmiarach, wykonane z lekkiego metalu i plastiku. Na konstrukcję składa się rozkładany statyw o regulowanej wysokości sięgającej maksymalnie nieco ponad 150 centymetrów. Na jego szczycie znajduje się duże śmigło o średnicy kilkudziesięciu centymetrów, które zamknięte jest w metalowej osłonie zabezpieczającej. Sprzęt tej klasy przeznaczony jest do pomieszczeń o rożnej kubaturze i w zależności od modelu znajdzie zastosowanie w wielu różnych mieszkaniach.

Atutem wentylatorów stojących jest ich wysoka wydajność. Nie wszystkie urządzenia zostały jednak wykonane z myślą o bardzo cichej pracy. Zwracajmy więc uwagę na informacje na ten temat dostarczane przez producenta. Niewątpliwą wadą tych wiatraków są duże rozmiary, które przekładają się na problemy z ich ustawianiem, przenoszeniem oraz przechowywaniem. Warto więc zawczasu przygotować dobre i stałe miejsce dla urządzenia w pokoju.

Pokojowy wentylator kolumnowy

Coraz popularniejszy typ wentylatorów, którego wysokość nie przekracza metra. Sprzęt z zewnątrz przypomina niewielki grzejnik lub smukłą kolumnę głośnikową. W jego wnętrzu zamontowany został szybko obracający się walec z wieloma śmigłami, który generuje dość mocny strumień powietrza. Konstrukcja ta odznacza się również cichszą pracą niż wentylatory stojące o zbliżonej mocy. 

Dzięki swoim niewielkim rozmiarom wentylatory kolumnowe sprawdzają się idealnie na małych przestrzeniach. Plusem tego rodzaju sprzętu jest także bogaty wybór opcji konfiguracyjnych, panel sterowania LCD, a także gustowny i elegancki wygląd sprawiający, że zamiast szpecić wnętrze stanowią jego ozdobę.

Pokojowy wentylator biurkowy

Wentylatory biurkowe są, ze względu na niską cenę oraz niewielkie rozmiary, najczęściej wybieranym typem urządzeń. Ponieważ ich wysokość nie przekracza kilkudziesięciu centymetrów, w pokojach nadają się głównie do ustawienia na stołach, biurkach lub innych meblach. Modele tego typu są zazwyczaj niezwykle proste. W tym przypadku kupujący powinni zapomnieć więc o bardziej zaawansowanych opcjach, takich jak np. timer. Jeżeli zależy nam na naprawdę cichej pracy, musimy poszukać produktu z wieloma trybami pracy.

Wentylatory biurkowe z pewnością nie wychłodzą całego pokoju, nawet jeżeli zostawimy je włączone przez bardzo długi czas. Nadają się one jednak bardzo dobrze do użytku punktowego. Sprawdzą się więc kiedy przebywamy w jednym miejscu przez dłuższy czas, np. leżąc na kanapie przed telewizorem lub siedząc na fotelu w salonie.

Co bierzemy pod uwagę przy wyborze bardzo cichego wentylatora pokojowego?

Poszukując cichego wiatraka do pokoju, powinniśmy poza typem urządzenia zwrócić też uwagę na kilka kluczowych kwestii wymienionych poniżej.

  • Głośność pracy – szukając cichego wiatraka pokojowego, to pierwsza kwestia, na jaką zwracamy uwagę. W przypadku małych pomieszczeń nie powinna ona przekraczać 50 dB. Stawiając wentylator w dużych salonach lub pokojach, może być ona nieco wyższa.
  • Moc i wydajność – wskaźnik determinujący siłę silnika, a tym samym maksymalną skuteczność nawiewu. Im większy pokój, tym ma ona większe znaczenie.
  • Konstrukcja – dobry wentylator pokojowy powinien odznaczać się stabilną konstrukcją wykonaną z mocnych materiałów. Zapewni ona cichszą pracę, eliminując niepotrzebne drgania. Poza tym zapobiegnie też przypadkowemu uszkodzeniu sprzętu oraz jego wywróceniu, o co nie będzie trudno, jeżeli mamy w domu małe dzieci lub zwierzęta.
  • Wielkość i budowa wiatraka – na skuteczność nawiewu oraz cichą pracę ma też wpływ konstrukcja śmigła. Sprawdzamy więc, czy jego oś oraz ono samo zostało wykonane z dobrych materiałów.
  • Sterowanie – każdy dobry i cichy wentylator pokojowy musi być wyposażony w zestaw przynajmniej kilku podstawowych funkcji. Chodzi tu między innymi o kontrolę prędkości obrotów śmigła, a także zmianę kierunku nawiewu powietrza. Bardzo przydatny będzie też pilot zdalnego sterowania oraz timer, dzięki któremu ustalamy konkretne godziny automatycznej pracy.