Data modyfikacji:

Zawsze świeża porcja owoców i warzyw - blender do koktajli 

Blender do koktajli to absolutny must-have dla osób, które chcą się zdrowo odżywiać i mieć możliwość szybkiego przygotowania ulubionego napoju. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze, a także jakie blendery są dostępne na rynku. 
blender do koktajli

Blender do koktajli - czym powinien się charakteryzować? 

Wybierając blender do koktajli musisz zwrócić uwagę na kilka elementów. Przede wszystkim warto spojrzeć na to, jaką mocą dysponuje urządzenie. Im wyższa, tym łatwiej będzie przygotować napoje z dodatkiem lodu, a także twardych owoców lub warzyw. Moc przeciętnego blendera wynosi około 700-800 W, co w większości przypadków jest wystarczające. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że wszystkie składniki zostaną odpowiednio rozdrobnione, to wtedy warto kupić model z mocą od 1400 do 1800 W. Warto dodać, że wyższa moc pozwala wydobyć więcej wartościowych składników odżywczych, dlatego taki sok będzie niezwykle cennym źródłem witamin oraz minerałów. 
Sprawdź także, jakimi funkcjami dysponuje blender do koktajli. Niektóre urządzenia oprócz samego mieszania składników mają również funkcję rozdrabniania czy ucierania. Znajdziemy także blender do kruszenia lodu. W blenderach niezwykle ważne są zastosowane ostrza. Najlepiej, aby były wykonane ze stali szlachetnej. Wtedy możesz mieć pewność, że będą one trwałe i skuteczne. Jest to szczególnie istotne przy kruszeniu lodu, ponieważ niskiej jakości ostrza szybko stracą swoje właściwości, a Ty nie będziesz w stanie korzystać z blendera. Lepszej jakości ostrza są trochę droższe, ale warto do nich dopłacić. 
Dobry blender do koktajli powinien być wykonany w taki sposób, aby można było go z łatwością utrzymać w idealnej czystości. Dlatego ważne jest, aby końcówka była zdejmowana. Nie zawsze jest to takie oczywiste i później okazuje się, że możesz mieć problem z dotarciem w niewielkie szczeliny, gdzie gromadzą się zabrudzenia. 
Kolejną niezwykle ważną funkcją jest regulowanie mocy. Może ona odbywać się w kilku stopniach. W tańszych modelach mamy maksymalnie 5 stopni regulacji mocy, natomiast w tych droższych jest możliwość skorzystania nawet z 12-stopniowej regulacji. To daje duży komfort podczas użytkowania, ponieważ pozwala na dostosowanie obrotów do własnych potrzeb. 

Jakie urządzenie do robienia koktajli jest najlepsze? 

W sklepach znajdziemy dwa rodzaje blenderów do koktajli. Blendery ręczne są oferowane z akcesoriami, które pozwalają nie tylko na przygotowywanie napojów, ale również przygotowywanie sosów czy zup typu krem. Ich możliwości są zdecydowanie większe i to dobry wybór dla osób, które chcą wykorzystać blender do rozdrabniania orzechów, kruszenia kostek lodu, miksowania czy ubijania jajek. 
Z drugiej strony mamy blendery kielichowe, które głównie są dedykowane do robienia koktajli. Warto podkreślić, że urządzenia tego typu mogą być z powodzeniem wykorzystane do przygotowywania rozmaitych zup jako blender do warzyw.
Największą przewagą blenderów kielichowych jest ich zwiększona pojemność. Dzbanek zwykle ma 1,5-2 litry, natomiast w tradycyjnych blenderach pojemnik ma najczęściej pojemność nieprzekraczającą 1 litra. W sprzedaży są również dostępne małe blendery kielichowe, które mają odczepiany dzbanek. Pełni on rolę przenośnego kubka, a jego pojemność wynosi około 0,6 litra.  

Ile kosztuje dobry blender kielichowy do koktajli?  

Ceny blenderów kielichowych są bardzo zróżnicowane. Podstawowe modele charakteryzujące się niską mocą można kupić już za około 150-200 złotych. Za modele cechujące się lepszą specyfikacją zapłacimy od 300 do 500 złotych. Blendery kielichowe z najwyższej półki i wykonane z najlepszych materiałów kosztują nie więcej niż 1000 złotych. 
Zobacz także, jak wybrać dobry blender próżniowy

Ile kosztuje tradycyjny blender do robienia koktajli? 

Tradycyjny blender możemy kupić już za około 100 złotych. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu urządzenia są trochę gorzej wykonane oraz dysponują mniejszą mocą. Jeżeli zależy Ci na solidnym urządzeniu z dodatkowymi akcesoriami, to trzeba liczyć się z kosztem rzędu 350 złotych. Bardziej wymagający użytkownicy również znajdą coś dla siebie. Blendery ręczne z najwyższej półki kosztują od 600 do 800 zł. 
Blender do koktajli. Jaki wybrać?
Wybór blendera to koktajli z pewnością nie jest prosty, ale w pierwszej kolejności warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie będzie zastosowanie takiego urządzenia. Jeżeli chcesz mieć świeży koktajl przed lub po treningu, to mały blender kielichowy z dedykowaną butelką będzie bardzo dobrym wyborem. W przypadku, gdy planujesz przygotować napój dla większej ilości osób, to tradycyjny blender kielichowy z pojemnikiem 2 litry będzie w zupełności wystarczający.
Blendery ręczne do koktajli również są dobrym wyborem, ale tylko w momencie, gdy planujesz rozdrabniać inne produkty, a także przygotowywać sosy lub zupy. W innych przypadkach nie wykorzystasz dodatkowych akcesoriów i taki zakup będzie mało opłacalny. 

Blendery do koktajli - najczęściej zadawane pytania

Na co zwrócić uwagę przy zakupie blendera?
Do wyboru mamy blendery kielichowe z małym lub dużym pojemnikiem. Popularnością cieszą się również blendery ręczne, które są oferowane z dodatkowymi akcesoriami. Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na to, jaką mocą dysponuje dane urządzenie, a także, ile stopni regulacji posiada. Blender do koktajli powinien być solidnie wykonany. Niezwykle istotne jest, aby miał ostrze ze stali szlachetnej.

Jaką moc powinien mieć dobry blender do koktajli?
Dobry blender do koktajli powinien mieć moc co najmniej 800 W. Jeżeli planujesz kruszenie lodu, to warto zainwestować w model, który będzie miał moc wyższą niż 1000 W.

Czy można wlewać wrzątek do blendera?
Pojemniki blenderów są wykonane z dobrej jakości materiałów, dlatego wlanie wrzątku nie powinno stanowić większego problemu. Jednak warto się upewnić i sprawdzić specyfikację urządzenia przed wlaniem wrzątku.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.