Data publikacji:

Lodówka z kostkarką do lodu – znajdź wymarzony model

Lodówka z kostkarką do lodu sprawdza się nie tylko w upalne dni, ale wszędzie tam gdzie potrzebujemy dodatkowego ochłodzenia. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy wyborze, a także jakie urządzenia cieszą się największym zainteresowaniem!
lodówka z kostkarką

Dlaczego wato kupić lodówkę z kostkarką?

Kostki lodu to idealny dodatek do każdego napoju, ale również drinka, czy koktajlu. Kostki lodu dostępne w sklepach są dość drogie, natomiast ich samodzielne przygotowanie w specjalnej formie zajmuje trochę czasu i dopiero po kilku godzinach możemy z nich korzystać. Kostkarka zintegrowana z lodówką to rozwiązanie bardzo praktyczne, które ten popularny problem całkowicie eliminuje.
Większość lodówek kostkarkę ma zamontowaną na froncie, dlatego nie ma konieczności jej otwierania, aby pobrać kostki lodu. Jeżeli masz w planach zakup nowej lodówki, to wybór wersji z kostkarką będzie bardzo dobrym pomysłem. Tego typu urządzenia w codziennym użytkowaniu sprawdzają się znakomicie!

Jaka lodówka dwudrzwiowa z kostkarką będzie najlepsza?

Lodówki side by side z kostkarką do lodu to najpopularniejsza grupa, która jest dostępna w sklepach. Ich cechą charakterystyczną są bardzo duże rozmiary. Na jednej połowie mamy chłodziarkę, natomiast na drugiej znajduje się zamrażarka. To idealny wybór dla dużych rodzin, a także osób, które chcą przechowywać większą ilość żywności. Lodówki Side by Side (zobacz, dlaczego warto kupić lodówkę dwudrzwiową do zabudowy) są bardzo dobrze wyposażone, dlatego standardem jest tutaj No Frost, możliwość dowolnego regulowania półek, a także specjalnie przygotowane przegrody na owoce, warzywa, czy mięso.
Drugą bardzo popularną grupę lodówek z kostkarką stanowią modele typu French Door. W tych wersjach dwudrzwiowa chłodziarka zajmuje górną część, gdzie również możemy pomieścić bardzo dużą ilość produktów (to świetna opcja na lodówkę z dużą zamrażalką). W dolnej części mamy szufladę z zamrażalnikiem. Jego pojemność jest duża, dlatego można bez najmniejszego problemu przechowywać zamrożone jedzenie przez dłuższy czas. Kostkarka zazwyczaj jest umieszczona na jednych z frontowych drzwi.
Zarówno w lodówkach side by side, jak i french door kostkarka działa na podobnej zasadzie. Wiele z nich można podłączyć bezpośrednio do instalacji wodnej, dlatego gdy lód się skończy woda zostanie uzupełniona automatycznie. To wygodne rozwiązanie, które gwarantuje, że na ochłodę będzie można liczyć w dowolnym momencie.
Ale producenci zdają sobie sprawę, że nie każdy ma taką możliwość, dlatego zainteresowaniem cieszą się lodówki z kostkarką bez podłączania wody. Specjalny zbiornik znajdujący się w drzwiach musi być na bieżąco uzupełniany świeżą wodą. To wymaga od użytkownika dodatkowego wysiłku, ale plusem jest to, że nie trzeba podłączać wody, co często wymaga wizyty fachowca oraz może powodować pewne problemy jeśli np. układ będzie nieszczelny. 
Zobacz, jak wygląda zabudowa lodówki wolnostojącej

Czy można kupić jednodrzwiową lodówkę z kostkarką?

Typowe lodówki jednodrzwiowe z kostkarką stanowią rzadkość. Zdecydowanie większy wybór mamy w lodówkach jednodrzwiowych z zamrażalnikiem dolnym. W tym segmencie bez żadnego problemu będziesz w stanie znaleźć coś ciekawego dla siebie. Tego typu lodówki pod względem wyposażenia w niczym nie ustępują wcześniej opisywanym modelom dwudrzwiowym. Oczywiście musisz sobie zdawać sprawę z tego, że pojemność będzie proporcjonalnie mniejsza. Ale dla mniejszych rodzin, a także osób posiadających małe kuchnie będzie to zdecydowanie lepszy wybór!

Lodówka z dystrybutorem wody i kostkarką - ile kosztuje?

Ceny lodówek są bardzo zróżnicowane i w przypadku modeli jednodrzwiowych zaczynają się od około 2000 złotych. W przypadku lodówek side by side oraz french door musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 4-5 tys. złotych. Cena w tym wypadku wynika głównie z pojemności, a także zastosowanych technologii. Kostkarka w wielu modelach jest podstawowym elementem wyposażenia, więc nie będzie trzeba do niej nawet dopłacać.

Lodówka z kostkarką do lodu bez podłączenia wody - czy to możliwe?

Oczywiście, tylko przed zakupem musisz upewnić się, że dany model oferuje możliwość samodzielnego napełniania zbiornika. W innym wypadku możesz mieć problem z korzystaniem z kostkarki. Na szczęście producenci w specyfikacjach produktów opisują, jak działa kostkarka, dlatego nie będziesz mieć większych problemów z rozpoznaniem danego modelu.

Lodówka z kostkarką do lodu - najczęściej zadawane pytania

Jak działa kostkarka w lodówce?
W pojemniku gromadzona jest woda dostarczana bezpośrednio z sieci lub dolewana przez użytkownika. Urządzenie automatycznie zamraża wodę i następnie wystarczy przyłożyć szklankę lub nacisnąć przycisk, aby gotowe kostki wyleciały. W tańszych modelach stosowane są kostkarki, które mają zbiornik z foremkami.

Ile czasu trwa przygotowanie lodu w lodówce z kostkarką?
Kostkarki umieszczone w lodówce są w stanie przygotować lód już około 1-2 godzin po wlaniu wody do zbiornika. Czas jest zdecydowanie krótszy niż w przypadku standardowej metody przygotowywania. Dlatego na takie urządzenia warto się zdecydować!
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.