Data modyfikacji:

Lodówka wolnostojąca w zabudowie. Jak zabudować lodówkę?

Czy każda lodówka nadaje się do zabudowy? Czy lodówka wolnostojąca w zabudowie może stać bez zabudowy? Oraz jak zabudować lodówkę? Lodówka wolnostojąca w zabudowie – to temat na każdą porę roku, a zwłaszcza na ciepłe miesiące, gdyż wtedy w Polsce kwitnie czas remontów. Jeśli i Ty zastanawiasz się, jak zbudować lodówkę, czytaj nasze wskazówki w artykule.

Czy lodówka do zabudowy może stać bez zabudowy?

Zastanawiasz się, czy lepsza będzie lodówka do zabudowy czy wolnostojąca? Zanim zamontujesz meble kuchenne, a już chcesz używać lodówki, to wiedz, że nie ma żadnych przeciwskazań technicznych co do tego, by lodówka wolnostojąca w meblach stała przez pewien czas bez zabudowy. Jedyne zastrzeżenia mogą budzić kwestie estetyczne. Lodówka wolnostojąca w zabudowie to rozwiązanie skrywające mankamenty (również brak uroku) sprzętu, który przystosowany jest to zabudowania, które przez pewien czas nie następuje.

Lodówka wolnostojąca w zabudowie – czy można zamontować lodówkę do zabudowy samodzielnie?

Tak. Jak najbardziej. Jeśli się na tym znasz lub po prostu masz smykałkę do majsterkowania – to spokojnie możesz montaż lodówki w zabudowie przeprowadzić samodzielnie. Potrzebne ci będą do tego narzędzia: wkrętarka i śrubokręt. Pamiętaj jednak, że lodówka to bardzo ciężki sprzęt AGD, więc do podniesienia i wstawienia lodówki do wnęki trzeba będzie zaangażować dwie osoby. Zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na dużą lodówkę side by side do zabudowy.

Jaka wentylacja jest w lodówce do zabudowy?

Lodówka wolnostojąca w zabudowie do swojej prawidłowej pracy potrzebuje otworów wentylacyjnych. Wlot powietrza może być w dolnej części zabudowy lub niżej – w zabudowie z nogami. Wylot powietrza może znajdować się bezpośrednio nad lodówką, blisko górnej płyty zabudowy albo też nad lodówką – z osobnym otworem wentylacyjnym.

Jak zabudować lodówkę krok po kroku?

Lodówkę zabudować możesz samodzielnie. Wkrętarka będzie Ci pomocą. Ewentualnie śrubokręt.
Zabudowa lodówki – jak to zrobić? 10 kroków
  1. Włóż lodówkę do 3/4 głębokości niszy zabudowy i usuń zabezpieczenia transportowe.
  2. Zamocuj dystanse do zawiasów i zamontuj listwę maskującą na górze urządzenia.
  3. Przykręć dolne i górne uchwyty mocujące dołączone do zestawu oraz nałóż na nie plastikowe klipsy.
  4. Przytwierdź uchwyty w drzwiach lodówki. 
  5. Wyrównaj ustawienie lodówki za pomocą nóżek poziomujących.
  6. Zamocuj uszczelkę z boku lodówki od strony otwierania drzwi.
  7. Dosuń lodówkę w niszę.
  8. Zamocuj urządzenie do szafki za pomocą śrubek, a następnie usuń ograniczniki i zainstaluj plastikowe zaślepki.
  9. Stelaż przykręć na środku drzwi frontowych po wewnętrznej stronie. Następnie zawieś go na drzwiach lodówki i przykręć.
  10. Użyj zaślepek. 
Gotowe. Jest to dość czasochłonna praca, ale do zrobienia przez jedną osobę.

Jak zabudować lodówkę wolnostojącą?

Jeśli nie masz typowej lodówki do zabudowy, a dysponujesz stosunkowo nową oraz nadal sprawną lodówką wolnostojącą i nie chcesz jej wymieniać. Jeśli mimo to marzy ci się, by mieć kuchnię w zabudowie, to nic nie stoi na przeszkodzie, by to pragnienie zrealizować.
Zabudowa lodówki wolnostojącej jest możliwa.
Postępuj zgodnie z opisanymi wcześniej (w paragrafie: „Jak zabudować lodówkę krok po kroku?”) puntami, które są adekwatne także dla zabudowy lodówki wolnostojącej.

Czy lodówka wolnostojąca będzie dobrze pracować, gdy ją zabudujesz?

Tu pojawia się pytanie. Lodówki stworzone pod zabudowę mają inaczej rozwiązany jest system agregatów oraz odprowadzanego z nich ciepła. Są więc przystosowane do „mieszkania” w szafie. Jeśli chcesz mieć pewność, że chłodzenie i wentylacja będą przebiegać w 100% prawidłowo, to albo zdecyduj się na lodówkę przystosowaną pod zabudowę, albo wykonaj w szafce solidne otwory wentylacyjne na dole i górze szafki.
Nie można lodówki zabudować szczelnie od góry – zaleca się 10 centymetrów luzu. Lodówka przede wszystkim musi stać na wyregulowanych nóżkach, musisz też zapewnić minimum 2 centymetry przerwy od podłogi. Pamiętaj o pozostawieniu odpowiednich odstępów między lodówką a ściankami bocznymi zabudowy, dzięki którym zapewniona jest prawidłowa praca urządzenia. Część ekspertów sądzi, że mimo iż zabudowanie modelu wolnostojącego nie jest niemożliwe, to nie zaleca się tego typu czynności.

Jakie są zalety lodówki do zabudowy?

Są dwie główne zalety lodówki do zabudowy: estetyczny wygląd w kuchni oraz perfekcyjne dopasowanie lodówki do wnętrza kuchni. Lodówki do zabudowy najlepiej wpisują się w nowoczesne aranżacje. Nie rzucają się w oczy. W naturalny sposób komponują się z meblami. Pamiętaj jednak o wadach takiego rozwiązania: lodówki do zabudowy mają mniejszą pojemność, są droższe i w razie awarii czeka cię demontaż części zabudowy kuchennej. 

Lodówka wolnostojąca w meblach – jak zabudować lodówkę w kuchennej przestrzeni roboczej?

Jeśli chodzi o lokalizację lodówki w ciągu roboczym, to przy planowaniu rozkładu kuchni pamiętaj o tym, że:
  • blat roboczy blisko lodówki do skarb – obok lodówki szybko przygotujesz kanapki do pracy i do szkoły, odstawisz zakupy wymagające schowania do chłodnego miejsca (bez konieczności ciągłego przestawiania ich z miejsca na miejsce), postawisz garnek z obiadem przed podgrzaniem go na kuchence (gdy w międzyczasie będziesz musiał przeorganizować przestrzeń w lodówce);
  • płyta grzewcza nie lubi lodówki, a lodówka nie lubi płyty grzewczej – te dwa sprzęty nie mogą stać obok siebie, bo nie pracują efektywnie. Lodówkę ustaw w kuchni również z dala od innych źródeł ciepła, takich jak grzejniki. Lodówka w pobliżu okna (bezpośrednie działanie promieni słonecznych) to też nie jest dobry układ. 
Zdjęcie: archideaphoto / Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.