Data modyfikacji:

Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca?

Co lepsze – lodówka do zabudowy czy wolnostojąca? Które rozwiązanie sprawdza się w nowoczesnej kuchni? Która lodówka jest tańsza – lodówka wolnostojąca czy pod zabudowę? Na te oraz inne pytania związane z „lodówkowym” dylematem zakupowym odpowiadamy w naszym artykule. Jeśli projektujesz kuchnię od zera, robisz remont mieszkania (w tym kuchni) albo jeśli wymieniasz samą lodówkę na nową, to obiecujemy, że nasz artykuł będzie dla ciebie pomocny przy podjęciu decyzji: lodówka do zabudowy czy wolnostojąca?

Lodówka wolnostojąca czy pod zabudowę? Trendy w urządzaniu kuchni

Jaką lodówkę kupić? Popularniejsze są modele w zabudowie czy wolnostojące? Nie to, że musisz iść zgodnie z trendami. Bo możesz iść pod prąd i omijać wskazówki architektów wnętrz. Ale chcemy ci powiedzieć, co w ostatnich latach jest na czasie, jeśli chodzi o urządzanie wnętrza kuchni.
  • Ukrywanie sprzętów AGD we wnętrzach szafek – czyli wkomponowywanie ich w zabudowę kuchenną tak, aby kuchnia wygląda jednolicie. 
  • Akcent modowy, który daje odważna stylistyka lodówki – lodówka, która ma ciekawy design, sprawdza się w nowoczesnych kuchniach, zwłaszcza tych otwartych na salon. Lodówka jest wtedy często ustawiana pomiędzy kuchnią i salonem jako element łączący obydwa wnętrza.

Zalety lodówki do zabudowy

Jakie są zalety lodówki do zabudowy? Estetyczny wygląd kuchni, jednolitość, harmonia, ład. Perfekcyjne dopasowanie lodówki do wnętrza kuchni.

Wady lodówki do zabudowy 

Jakie są wady lodówki do zabudowy? Wiele osób myśli, że lodówka do zabudowy to rozwiązanie perfekcyjne. A jednak nie. Są haczyki.
Raz, że lodówka do zabudowy to „drogi interes”. Taka lodówka kosztuje sporo więcej niż lodówka wolnostojąca.
Dwa – montaż lodówki do zabudowy można wykonać samemu, ale składa się on z wielu małych kroczków, do wykonania których potrzeba cierpliwości, wkrętarki i czasu. Z tego powodu wiele osób nie decyduje się na samodzielny montaż lodówki do zabudowy, tylko zleca to fachowcom.
Trzy – jeśli zastanawiasz się, co lepsze: lodówka wolnostojąca czy pod zabudowę, a ważna jest dla ciebie pojemność wewnątrz lodówki (ilość miejsca do przechowywania), to lodówka pod zabudowę zawsze będzie miała go mniej niż lodówka wolnostojąca o tych samych rozmiarach. Każda lodówka powinna mieć pojemność 120–130 litrów na jedną osobę, a na każdego kolejnego użytkownika powinno przypaść dodatkowych 30 litrów pojemności.
Kolejne wady lodówki do zabudowy
Nie są to wady, które wykluczają lodówkę do zabudowy z listy zakupowej. Są to jednak wady, które mogą rzutować na wybór „lodówka wolnostojąca czy pod zabudowę”, jeśli szukasz „lodówki z bajerem”. Wśród lodówek do zabudowy brak jest modeli side by side (wyposażonych w dwie pary drzwi otwieranych na zewnątrz) lub multidoor (wyposażonych w więcej niż dwie pary drzwi). Brak także funkcji kostkarki do lodu i dystrybutora wody. Co więcej – jeśli lodówka się zepsuje, a nowa lodówka do zabudowy ma być umieszczona w tej samej szafce, co jej poprzedniczka, to musi mieć taki sam rozmiar jak pierwsze urządzenie. Inaczej kuchnia nadaje się do remontu. 

Zalety lodówki wolnostojącej

Zalety zalety lodówki wolnostojącej to: 
  • duża pojemność;
  • dostępność modeli z dwiema parami drzwi (zobacz: lodówka side by side co to znaczy) lub z ich większą liczbą (multidoor);
  • lodówka wolnostojąca może być wyposażona w kostkarkę do lodu, dystrybutor wody lub w wyświetlacz LCD;
  • łatwość w montażu;
  • występowanie w różnych kolorach;
  • mnogość funkcji.

Wady lodówki wolnostojącej

Jakie są wady lodówki wolnostojącej? Zajmuje ona dużo miejsca, więc jeśli masz kuchnię o małym metrażu, to dokładnie przemyśl jej umiejscowienie. Co więcej, lodówka wolnostojąca nie powinna być montowana blisko źródeł ciepła, w miejscu nasłonecznionym oraz w pobliżu innych urządzeń elektronicznych.

Cicha lodówka do zabudowy czy wolnostojąca?

Ciche lodówki do zabudowy zwykle posiadają także silnik inwerterowy, składający się z mniejszej liczby elementów niż tradycyjne sprzęty (czyli lodówki wolnostojące). To czynnik, który wpływa na generowany przez lodówkę hałas. 
Jaka jest cicha lodówka? Cicha lodówka to taka, której poziom głośności nie przekracza 40 dB. Jeśli nawet w dzień nie będziesz zauważał hałasu, jaki generuje chłodziarka, to być może w nocy (kiedy w domu i na ulicach jest spokojnie), hałas z lodówki okaże się dla ciebie uciążliwy. Zwłaszcza jeśli śpisz w salonie z aneksem kuchennym. 

Technologia No Frost – lodówka wolnostojąca czy pod zabudowę

Oba typu lodówki mogą być wyposażone w technologię No Frost. Odpowiada ona za ograniczenie osadzania się szronu oraz lodu na ściankach lodówki, częściach chłodzących, częściach mrożących. Co to daje? Nie musisz rozmrażać urządzenia, żeby je wyczyścić. Lodówka pracuje bardziej efektywnie (w porównaniu do lodówek bez systemu No Frost), a tym samym pobiera mniejsze ilości energii. Co jeszcze? No Frost wpływa także na łatwiejsze utrzymanie czystości. Żywność w takiej lodówce możesz przechowywać dłużej bez obawy o szybkie zepsucie. 

Czy można kupić lodówkę wolnostojącą, a potem ją zabudować?

Tak, zabudowa lodówki wolnostojącej jest możliwa. Jednak jeśli zabudujesz lodówkę wolnostojącą, to taki sprzęt może nie działać w sposób prawidłowy. Chłodziarko-zamrażarki do zabudowy wyposażone są bowiem w specjalne systemy odprowadzające ciepło, których nie posiadają lodówki wolnostojące. Zabudowa lodówki wolnostojącej? Gra niewarta świeczki.
Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca? Wybierając lodówkę do zabudowy, uzyskasz spójny design wnętrza. Minusem jest jednak mniejsza ilość miejsca w środku lodówki. Lodówki wolnostojące są tańsze niż lodówki do zabudowy i posiadają wiele funkcji, które ich konkurentki nie mają. 
Zdjęcie: RossHelen / Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.