Data publikacji:

Kalibracja audio – systemy typu Audyssey, YPAO, Dirac Live

Systemy kalibracji audio przeznaczone są dla właścicieli kin domowych oraz zestawu głośników Hi-Fi. Mają one za zadanie automatycznie dostosować parametry ich pracy poprzez analizę sygnału zarejestrowanego przez mikrofon ustawiony w miejscu, w którym oglądamy filmy lub słuchamy muzyki. Tłumaczymy, czym charakteryzują się popularne kalibratory Audyssey, YPAO i Dirac Live.
dirac live

Systemy kalibracji audio – jak działają?

Ponieważ testy wymagają dużej dokładności, mikrofon powinien być ustawiony na wysokości głowy odbiorcy. Podczas testów mikrofon należy również przestawiać co najmniej kilka razy w konkretne pozycje (np. takie, które będą zajmować inni domownicy). Dzięki temu system może określić znacznie dokładniej rozchodzenie się fal dźwiękowych w pomieszczeniu. Z reguły im większy jest pokój, tym lepiej jest pobrać więcej pomiarów. Dotyczy to również przypadków, gdy jego układ jest niestandardowy lub istnieją przeszkody zakłócające równomierne rozchodzenie się dźwięku. 
System do poprawnej kalibracji wymaga od nas posiadania amplitunera, który jest w stanie zmodyfikować poszczególne właściwości sygnału audio wysyłanego do głośników. Proces zajmuje zazwyczaj trochę czasu, mikrofon odbiera bowiem pojedynczo dźwięki wysyłane z każdej kolumny. 
Kiedyś z opcji kalibracji korzystali wyłącznie profesjonalni instalatorzy kina domowego lub audio, były one również używane np. w salach koncertowych. Obecnie dostęp do nich ma praktycznie każdy konsument, ponieważ oprogramowanie jest dostępne w formie płatnych aplikacji, na komputerach PC lub smartfonach i tabletach. Warto jednak zwrócić uwagę, że kalibrację przeprowadza się głównie w przypadku rozbudowanych zestawów Hi-Fi, które korzystają z wysokiej klasy sprzętu audio, w tym najnowszych amplitunerów i wzmacniaczy. Jednym z wymogów ich poprawnego działania jest także potrzeba kupienia lub wypożyczenia specjalnego mikrofonu testowego.
Kalibrator postara się wybrać optymalne ustawienia odsłuchu, dzięki którym w równym stopniu będziemy słyszeć każdy kanał audio. Oczywiście dzięki wielu opcjom konfiguracyjnym, które zazwyczaj w przejrzysty sposób informują nas o zebranych informacjach o charakterystyce naszego zestawu Hi-Fi, możemy samodzielnie ustawić pożądaną barwę i profil dźwięku. 

Jak działa system Audyssey? Najważniejsze informacje

Jest to bardzo popularny system kalibracji dźwięku, który oferuje bardzo szerokie możliwości konfiguracyjne. Technologia jest wspierana przez wielu czołowych producentów amplitunerów, takich jak Denon i Marantz, dzięki temu niektóre modele mają firmowo zainstalowane oprogramowanie Audyssey i są sprzedawane nawet w komplecie z mikrofonem testowym. Z Audyssey można skorzystać także za pośrednictwem płatnej aplikacji mobilnej Audyssey MultEQ-X, która jest jednak kompatybilna z wybranymi modelami amplitunerów.

Jak działa system YPAO? Najważniejsze informacje

YPAO (ang. Yamaha Parametric room Acoustic Optimizer) to system kalibracji audio przygotowany przez japońską firmę Yamaha. Jego zadaniem jest automatyczna optymalizacja wszystkich głośników. Testy przebiegają tutaj praktycznie identycznie, jak w przypadku Audyssey. Użytkownik jest proszony o ustawienie dedykowanego mikrofonu Yamahy w kilku kluczowych miejscach pomieszczenia, po czym amplituner wysyła sygnały testowe o różnej częstotliwości dla każdego kanału audio. Oprogramowanie jest szczególnie wrażliwe na pogłosy i echo (dźwięki odbijające się od ścian, sufitu, podłogi i mebli), starając się zminimalizować ich negatywny efekt. Jak można się spodziewać, technologia YPAO jest kompatybilna wyłącznie z wybranymi amplitunerami Yamahy.

Jak działa system Dirac Live? Najważniejsze informacje

Według twórców Dirac Live jest najbardziej zaawansowanym kalibratorem audio dostępnym na rynku. Oprogramowanie oferuje możliwości zbliżone do wymienionych już systemów. Oferuje więc możliwość automatycznej konfiguracji amplitunera i głośników na podstawie informacji zebranych przez dedykowany mikrofon używany w trakcie testów.
Atutem systemu jest to, że nawet po zakończeniu testów Dirac Live cały czas na bieżąco będzie kontrolować pracę głośników. Pozwala też użytkownikowi na znacznie bardziej zaawansowane możliwości zmiany profilu akustycznego pomieszczenia poprzez wsparcie dla niestandardowych zestawów głośnikowych czy rozbudowane opcje kontroli basów. Wiele opcji Dirac Live przygotowanych zostało z myślą o profesjonalistach pracujących w branży muzycznej, koncertowej czy nagraniowej. 
Dirac Live wspiera największą liczbę amplitunerów, są to modele firm takich jak Denon, Arcam, Bluesound, Integra, JBL, NAD, Onkyo, Pioneer i więcej (lista wspieranych urządzeń znajduje się tutaj). Dirac Live kosztuje jednak niemało, użytkownicy kupują bowiem pojedynczą jednorazową licencję dla konkretnego posiadanego amplitunera. Cena zależy tutaj od liczby dostępnych opcji – najtańsza wersja to koszt około 260 dolarów, najdroższa to około 600 dolarów. Do tego trzeba dołożyć również konieczność nabycia dedykowanego mikrofonu. 
Zdjęcie: Envato Elements