Data modyfikacji:

Lodówki side by side - czym się charakteryzują, jaką wybrać?

Wymiana dużych sprzętów AGD zazwyczaj bywa stresująca, ponieważ chcemy żeby wystarczyły nam nawet na kilkanaście lat. Jednym z takich urządzeń są lodówki, które powinny być przede wszystkim niezawodne, funkcjonalne i pojemne. Jeśli zależy wam głównie na tym ostatnim elemencie, to koniecznie powinniście zainteresować się lodówkami side by side (pol. obok siebie). Z tekstu dowiecie się, czym charakteryzują się lodówki SBS, jakie są ich wady i zalety oraz które modele są warte zakupu.

Polecane lodówki side by side


Był już przegląd lodówek w stylu retro , dlatego tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej lodówkom typu side by side. Dlaczego są one tak chętnie wybierane? Czy można je umieścić w każdej kuchni? Tego dowiesz się w naszym artykule. 

Lodówka side by side - co to znaczy?

Side by side to lodówki o bardzo dużych gabarytach, których standardowa pojemność wynosi mniej więcej 500-600 litrów. Dla porównania, klasyczne lodówki zazwyczaj oferują o połowę mniejszą pojemność.

SBS-y średnio mierzą 180 cm wysokości, trochę ponad 90 cm szerokości oraz około 75 cm głębokości. Jak więc widzicie, są to urządzenia przeznaczone przede wszystkim do dużych kuchni, dlatego nie zalecam kupować ich do niewielkich kawalerek.

Konstrukcja lodówek side by side wygląda w ten sposób, że zazwyczaj po prawej stronie znajduje się większa część przeznaczona na chłodziarkę, natomiast w lewej, mniejszej komorze umieszczono zamrażarkę.

U różnych producentów można znaleźć inny sposób otwierania drzwiczek – niektórzy dzielą lodówkę na cztery części, natomiast inni stawiają na podwójne drzwi. Lepsza jest pierwsza opcja, gdyż nie musimy otwierać całej chłodziarki jeśli chcemy wyjąć coś z dolnych półek. W ten sposób nie wpuszczamy ciepłego powietrza do środka, oszczędzając tym samym na energii.

Większość współczesnych SBS-ów posiada również kostkarki do lodu, które różnią się sposobem dostarczania wody. Czasami trzeba podłączyć lodówkę do wody, a innym razem wewnątrz obudowy umieszczono pojemnik na płyny.

Lodówka side by side – wady i zalety

Zdecydowanie największą zaletą SBS-ów jest pojemność. Jeżeli mieszkacie w kilka osób pod jednym dachem, to z taką lodówką nie powinniście mieć problemów z przechowywaniem produktów.

W tego typu urządzeniach można również przechowywać napoje, które zazwyczaj sprawiają wiele problemów w tradycyjnych chłodziarkach.

Kolejnym plusem jest kostkarka, która świetnie sprawdzająca się w upalne dni lub podczas imprez organizowanych w domu.

Lodówki side by side bywają dosyć drogie (koszt waha się od dwóch do pięciu lub więcej tysięcy złotych), ale zdecydowanie warte są swojej ceny. Dla niektórych tak wysoki koszt na duży sprzęt AGD może być nieracjonalny, jednakże w przypadku tego typu lodówek jest on w pełni zrozumiały. Kupując SBS-a otrzymujemy praktycznie nie jedno, ale dwa urządzenia – bardzo duży zamrażalnik oraz jeszcze większą chłodziarkę. Jeśli chcielibyście kupić oba te sprzęty oddzielnie, wtedy musielibyście wyznaczyć na nie znacznie więcej miejsca.

Za minus z pewnością można uznać wymiary. Jeśli zastanawiacie się, ile miejsca zajmuje lodówka side by side, to mogę was zapewnić, że dużo. Nawet bardzo dużo. Sprzęty te są naprawdę monstrualne, więc kompletnie nie zdają egzaminu w niewielkich kuchenkach. Ponadto, z racji większej powierzchni użytkowej, znacznie trudniej utrzymać jest SBS-y w porządku. Konserwacja i czyszczenie takich molochów bywa niekiedy uciążliwa. Trzeba też liczyć się z tym, że side by side z racji posiadania dużego zamrażalnika pobiera więcej prądu niż tradycyjna lodówka.

Lodówka side by side – jaką kupić?

Poniżej przedstawię kilka modeli lodówek side by side, które cieszą się największą popularnością wśród użytkowników serwisu Ceneo.pl:

Samsung RS51K57H02C

Lodówka Samsunga oferuje pojemność 560 litrów oraz klasę energetyczną A+. Urządzenie zostało wyposażone w szereg technologii, takich jak Twin Cooling (profesjonalny system chłodzenia), No Frost (automatyczne odmrażanie), Multi Flow (system otworów wdmuchujących do wnętrza chłodziarki zimne powietrze) oraz energooszczędne oświetlenie LED.

Hotpoint-Ariston E4D

Lodówka Hotpoint oferuje pojemność 402 litrów oraz klasę energetyczną A+. Wewnętrzne ścianki komór zostały pokryte specjalną powłoką stanowiącą barierę zabezpieczającą przed rozmnażaniem się bakterii i drobnoustrojów.

Model E4D jest lodówką SBS typu french door, czyli górna część składa się z drzwiczek do chłodziarki, a na dole umieszczono szuflady do zamrażalnika.

Samsung RS7528THCSP

Lodówka Samsunga oferuje pojemność 572 litrów oraz klasę energetyczną A++. Na przedniej części obudowy znajduje się wyświetlacz LED, na którym można sprawdzić m.in. temperaturę wewnątrz lodówki.

Panel dotykowy służy również do obsługi kostkarki na lód. Lodówka RS7528THCSP otrzymała też ulepszony system Twin Cooling Plus, wykorzystujący oddzielne obiegi powietrza do utrzymania odpowiedniego poziomu wilgotności w chłodziarce i zamrażarce.

Beko GNE 134620 X

Lodówka Beko oferuje pojemność 605 litrów oraz klasę energetyczną A+. W przeciwieństwie do wcześniej opisywanych sprzętów, urządzenie oferuje rozwiązanie czterodrzwiowe, które jest zdecydowanie lepsze od tradycyjnych dwóch drzwiczek.

Wewnątrz lodówki znajduje się aktywny jonizator eliminujący na bieżąco wszystkie niechciane mikroustroje i nieprzyjemne zapachy.

Bosch KAD90VB20

Lodówka Bosch oferuje pojemność 533 litrów oraz klasę energetyczną A+. Oprócz technologii No Frost, sprzęt korzysta z dobrodziejstw systemu Multi Airflow polegającego na stałej cyrkulacji powietrza na wszystkich poziomach, co przekłada się na dłuższą świeżość produktów.