Data publikacji:

Lodówka side by side. Co to znaczy? Czy warto ją wybrać?

Lodówka jest niezwykle istotną częścią kuchni. Producenci tworzą wciąż nowe modele, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów. Jednym z praktycznych pomysłów na nowe spojrzenie na sprzęt chłodzący i zwiększenie jego pojemności jest lodówka side by side. Co to znaczy i jakie są wady oraz zalety takiego rozwiązania?
lodowka side by side

Lodówka side by side – co to znaczy?

Coraz częściej można spotkać się z określeniem lodówka side by side. Co to dokładnie znaczy? Tego typu modele składają się z dwóch części o takiej samej wysokości, przylegających do siebie bokiem. W jednej z nich jest chłodziarka, w drugiej natomiast zamrażarka. Jest to zatem ułożenie odmienne od klasycznego poziomego, które ma swoje wady i zalety.

Dzięki nietypowemu rozwiązaniu zarówno chłodziarka, jak i zamrażarka mogą mieć znacznie większą pojemność. To świetna wiadomość dla wszystkich osób, którym nieustannie brakuje miejsca na produkty spożywcze, szczególnie mrożone. Niekiedy większa jest chłodziarka, czasami obie części mają równą pojemność. Łącznie zazwyczaj wynosi ona od 500 do 600 litrów, ale znaleźć można i większe modele, które z łatwością zaspokoją potrzeby wieloosobowej rodziny.

Wady i zalety lodówki side by side

Jak łatwo się domyślić, największą zaletą lodówek side by side jest ich pojemność. Pozwala ona na swobodne rozmieszczenie wszystkich niezbędnych produktów spożywczych oraz na mrożenie dużej ilości żywności. Taka przestrzeń wymaga stałego utrzymywania porządku, jednak jednocześnie znacznie ułatwia segregację produktów i codzienne użytkowanie. Dotyczy to zwłaszcza dużej zamrażarki.

Wśród wad wymienia się najczęściej trudności z dopasowaniem lodówki do wnętrza. Drugą ważną kwestią jest zwiększony pobór energii w porównaniu z tradycyjnymi modelami. Z tego względu warto wybierać sprzęt o wysokiej klasie energetycznej. Niestety, często cena dobrej lodówki side by side jest wysoka. Co to znaczy? Różnica w porównaniu z klasyczną chłodziarko-zamrażarką może wynosić nawet 1000-2000 złotych.

Jak ustawić lodówkę side by side? Kuchnia z lodówką side by side

Największym wyzwaniem jest często znalezienie w kuchni miejsca na większy od standardowego sprzęt. Lodówka side by side ma inne wymiary niż tradycyjne modele, dlatego jeśli ma zastąpić starą chłodziarko-zamrażarkę, może to oznaczać małą rewolucję w kuchni. Czasami, mimo najszczerszych chęci, znalezienie miejsca okazuje się niemożliwe.

Najłatwiej jest, kiedy pomieszczenie jest urządzane od podstaw i można zaplanować na lodówkę dokładnie tyle miejsca, ile potrzeba. Warto zauważyć, że dzięki niezbyt szerokim osobnym drzwiczkom do każdej części, ten typ lodówki idealnie nadaje się do wąskich pomieszczeń. Nie można zatem powiedzieć, że kuchnia z lodówką side by side musi koniecznie być bardzo duża. Trzeba jedynie pamiętać, że ustawienie lodówki side by side przy ścianie nie będzie możliwe – drzwi otwierają się szeroko, wymaga ona również miejsca po bokach na wentylację.

Jak wybrać dobrą lodówkę side by side?

  • Wymiary – trzeba je uważnie sprawdzać przed zakupem. Już kilka centymetrów pomyłki może zepsuć cały plan kuchni i uniemożliwić wstawienie wymarzonej chłodziarko-zamrażarki.
  • Klasa energetyczna – jest bardzo istotna ze względu na duży pobór energii, zarówno z powodów ekologicznych, jak i ekonomicznych.
  • Pojemność całości oraz poszczególnych części – warto zastanowić się, jaki procent ma zajmować zamrażarka.
  • Dodatkowe funkcje lodówki side by side. Co to może znaczyć? Producenci oferują między innymi praktyczną kostkarkę do lodu czy dyspenser wody, ale też bardzo istotne funkcje, takie jak system No Frost czy niezwykle wygodna możliwość obsługi sprzętu z poziomu smartfona.
Autor: Nina Nadybska