Data publikacji:

Silnik inwerterowy w pralce. Wady i zalety

Podczas wyboru pralki najczęściej brane są pod uwagę takie kwestie jak sposób ładowania, ilość programów, wygląd, pobór energii czy cena. Rzadko jednak sprawdza się jakiego rodzaju silnik zawarty jest w urządzeniu. Do tej pory w większości modeli zastosowanie miał tradycyjny mechanizm szczotkowy. Obecnie jednak coraz więcej modeli ma lepsze rozwiązanie, jakim jest silnik inwerterowy. Zalety i wady, których jest znacznie mniej, powodują, że coraz więcej osób decyduje się na wybór właśnie tego typu sprzętu. Czym różni się silnik szczotkowy od inwerterowego i jakie korzyści płyną z zakupu pralki z nowym typem silnika?
silnik inwerterowy w pralce

Silnik inwerterowy – co to jest?

Przed określeniem zalet i wad, warto jest wiedzieć, co to jest silnik inwerterowy. To mechanizm, który w odróżnieniu od tradycyjnych silników nie posiada szczotek, a funkcjonuje za pomocą umieszczonych w nim magnesów. Jak działa silnik inwerterowy? Dzięki wspomnianym magnesom energia elektryczna pobierana z gniazdka do pracy zamieniana jest w mechaniczną. Tego rodzaju działanie powoduje szereg korzyści. Przede wszystkim praca pralki jest cicha i bardzo wydajna. Możliwe jest również ulepszenie wielu podstawowych funkcji, takich jak np. wirowanie, które dzięki zastosowaniu silnika inwerterowego może działać z prędkością nawet 1400 obrotów na minutę.
Klasyczny silnik szczotkowy pracuje wskutek obracających się i ocierających o siebie wzajemnie specjalnych szczotek, które wskutek działania wytwarzają pole magnetyczne napędzające pralkę. Działanie pralki jest więc znacznie mniej komfortowe, poprzez dużo głośniejszą pracę a także mniejszą prędkość wirowania.

Silnik inwerterowy – zalety i wady

Silnik inwerterowy w pralce sprawia, że urządzenie wyróżnia szereg zalet. Dzięki nowoczesnej konstrukcji i mechanizmowi pranie jest wydajniejsze, a sprzęt zużywa znacznie mniej energii elektrycznej. Jest to związane z szybszym procesem prania dzięki temu, że silniki inwerterowe mają moc większą od mechanizmów szczotkowych nawet o 30%.
Dzięki silnikom inwerterowym praca pralki jest też cichsza niż w modelach tradycyjnych. Można więc z powodzeniem włączyć urządzenie w godzinach nocnych lub podczas oglądania ulubionego filmu. To doskonałe rozwiązanie także wtedy, gdy pralka znajduje się w aneksie kuchennym połączonym z salonem.
Silniki inwerterowe dzięki działaniu indukcji magnetycznej są o wiele trwalsze. Bezpieczeństwo mechanizmu sprawia, że urządzenia rzadziej ulegają awariom.
Wśród wad pralek z silnikiem inwerterowym znajduje się jeden kluczowy aspekt. Są to urządzenia znacznie droższe od tradycyjnych pralek z mechanizmem szczotkowym. Jednak porównując wieloletnie używanie tego typu sprzętu i sumując oszczędności wynikające z używania urządzeń inwerterowych, można stwierdzić, że pralki z zastosowaniem indukcji magnetycznej wypadają znacznie korzystniej od tradycyjnych.

Silnik inwerterowy – co to oznacza w praktyce?

Pralka z silnikiem inwerterowym to gwarancja bezawaryjnej pracy przez długie lata. Pranie wykonać można znacznie szybciej, a rzeczy odwirowane z dużą większą prędkością niż w tradycyjnych sprzętach będą także gotowe do założenia w znacznie krótszym czasie. Cicha praca i oszczędność prądu to również doskonałe argumenty dla osób dbających o środowisko i zacisze własnego domu.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!