Data modyfikacji:

Klimatyzator przenośny bez rury: ranking najlepszych produktów

Letnia pogoda w naszym kraju potrafi być bezlitosna, fale upałów dają się we znaki, wpływając negatywnie na samopoczucie, a także pogarszając stan zdrowia najbardziej narażonych na wysokie temperatury grup wiekowych, a więc dzieci i seniorów. Od ciepła często nie uciekniemy też we własnym domu lub mieszkaniu. Wiele osób sięga więc po półśrodki, takie jak wentylatory. Nie jest jednak tajemnicą, że najbardziej skuteczne w tym wypadku są klimatyzatory. Niestety z różnych powodów ich instalacja w polskich mieszkaniach jest utrudniona. Rozwiązaniem jest więc zakup kompaktowych urządzeń. Radzimy więc, jaki klimatyzator przenośny bez rury kupić.
Klimatyzator przenośny bez rury
Dzięki klimatyzacji możemy utrzymać we wnętrzu stałą i niską temperaturę, bez względu na panujący na zewnątrz żar. Klasyczne systemy klimatyzacji przewyższają wielokrotnie możliwości nawet najmocniejszych wentylatorów i wiatraków. Według zaleceń specjalistów, latem w klimatyzowanym pomieszczeniu powinna panować temperatura od 23 do 26 stopni Celsjusza, choć można spokojnie zmniejszyć ją do około 20 stopni Celsjusza. Przebywanie w chłodniejszym wnętrzu może wpłynąć szkodliwie na zdrowie, bowiem wystawia organizm na szok termiczny po wyjściu na zewnątrz. Dla zasady przyjmuje się więc, by różnica temperatury na zewnątrz a w mieszkaniu nie powinna być wyższa niż 7 stopni Celsjusza.

Klimatyzatory przenośne bez rury – charakterystyka

Niestety nie wszyscy mogą pozwolić sobie na pełnowymiarową instalację klimatyzacyjną. Na przeszkodzie stoi nie tylko cena, ale także perspektywa przebudowy wnętrza oraz zawieszenia na zewnątrz budynku centralnego klimatyzatora. W takich przypadkach sięgamy po przenośne modele klimatyzatorów. Są to urządzenia o różnej wielkości, które przeznaczone są do użytku w pojedynczym pomieszczeniu. Nie są one w stanie pod względem wydajności dorównać standardowym modelom, ale stanowią znacznie bardziej atrakcyjną alternatywę dla wentylatora do pokoju, górując nad nim wydajnością, skutecznością oraz dodatkowymi opcjami, takimi jak funkcje oczyszczania, jonizacji, nawilżania lub osuszania powietrza.
Jaki klimatyzator przenośny wybrać? Ogólnie możemy podzielić je na modele z rurą i bez. Te pierwsze działają na identycznej zasadzie co klimatyzatory ścienne, dlatego też potrzebują długiej, elastycznej rury, którą odprowadzają ciepłe powietrze na zewnątrz budynku. Zazwyczaj umieszcza się ją w półotwartym oknie lub drzwiach balkonowych. Dla większej efektywności rury często podłącza się do uprzednio wykonanych specjalnych otworów w ścianach lub szybach. Tak czy inaczej, mobilność urządzeń tego typu jest dość ograniczona i uzależniona od długości rury i bliskości miejsca jej wylotu.
Klimatyzatory przenośne bez rury, często nazywane tez klimatyzerami lub klimatyzatorami wodnymi, jako wymiennika ciepła używają wody, którą przechowują w swoim zbiorniku. Nie są aż tak wydajne jak modele z rurą, ale za to możemy swobodnie przenosiciel je z miejsca na miejsce w razie potrzeby. Nie musimy też kompletnie przejmować się pozycją sprzętu, nie trzeba więc go ustawiać w pobliżu okien lub drzwi.

Na co zwracamy uwagę przy zakupie przenośnego klimatyzatora bez rury?

  • Wydajność i przeznaczenie – producenci w specyfikacji technicznej wyraźnie zaznaczają, jak dużą powierzchnię obsługuje urządzenie (jest wyrażona w metrach kwadratowych), a także jak szybki generuje przepływ powietrza. W specyfikacji poznamy też zakres regulacji temperatury chłodzenia i grzania. Znając te informacje, możemy dość łatwo dostosować model do naszych potrzeb i mieszkania. Pamiętajmy, że urządzenie optymalnie pracować będzie przy zamkniętych oknach.
  • Poziom hałasu – poziom hałasu jest ważny, zwłaszcza gdy korzystamy ze sprzętu w nocy. Większość nowoczesnych modeli nie generuje więc od 50 do nieco ponad 60 decybeli, co odpowiada poziomowi przeciętnej rozmowy.
  • Liczba trybów pracy i dodatkowe opcje – użytkownik dobrego klimatyzatora bez rury powinien bez problemu móc regulować prędkość obrotów wentylatora, a także ustawić cichy tryb pracy nocnej lub timer. Warto też zwrócić uwagę na funkcje nawilżania lub osuszania powietrza, a także zainstalowane filtry.
  • Ergonomia i wygląd – jeżeli często przenosimy sprzęt, wygodne okażą się z pewnością kółka i rączki lub uchwyty. Nie bez znaczenia jest też design i wykonanie sprzętu. Obudowa powinna być wykonana z wysokiej jakości tworzyw odpornych na zarysowania, o które nietrudno podczas codziennego użytku. Nieoceniony będzie też pilot zdalnego sterowania, dzięki któremu wyłączymy sprzęt z łóżka, a także czytelny i łatwy w obsłudze panel konfiguracyjny.

Klimatyzator przenośny bez rury – polecane modele

Adler AD7909

Electrolux EXP34U338CW

Blyss Rumbia 4 l

Vidaxl 80 W 5 L 270

Warmtec KP35W

Fral SuperCool FSC 14.2

Rowenta Eole VU6210

Blaupunkt Arrifana 15

Zdjęcie: Envato Elements