Data modyfikacji:

Jaki klimatyzator przenośny?

Upał daje ci się we znaki, a wszystkie domowe sposoby na wysoką temperaturę w mieszkaniu zawiodły? To znak, że nadszedł czas na zakup klimatyzatora. Czy warto postawić na jednostkę przenośną? Czy sprzęt mobilny będzie funkcjonalnym rozwiązaniem? Zanim klikniesz „kup teraz”, powiedz, „sprawdzam” i przekonaj się, jakie są wady i zalety urządzeń tego typu oraz jaki klimatyzator przenośny wybrać?

Klimatyzator przenośny – czy warto?

Klimatyzator przenośny przydaje się w sytuacji, gdy zawiodą domowe sposoby na upał. Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jaki klimatyzator, zastanówmy się, jakie są wady i zalety tego sprzętu. Zacznijmy od zalet urządzenia. Jakie plusy zapiszemy na konto klimatyzatora przenośnego? Po pierwsze sprzęt tego typu w przeciwieństwie do stacjonarnych jednostek nie wymaga inwazyjnego montażu. Jeśli zdecydujesz się na tradycyjną klimatyzację, musisz się liczyć z szeroko zakrojonymi pracami, które obejmują np. przygotowanie bruzd i przebijanie ścian na wylot oraz montaż jednostki zewnętrznej, która niekorzystnie wpływa na wygląd elewacji. To wszystko z kolei oznacza niezły bałagan w domu. W przypadku przenośnego klimatyzatora cały ten problem odpada – po prostu podłączasz sprzęt do zasilania i wystawiasz za okno rurkę odprowadzającą powietrze i gotowe.

Po drugie, mobilność sprzętu. Klimatyzator przenośny, jak sama nazwa wskazuje, możesz po prostu przenosić w różne części mieszkania. Jeśli w ciągu dnia chcesz ochłodzić powietrze w domowym biurze, a wieczorem przed snem obniżyć temperaturę w sypialni, wystarczy przenieść tam urządzenie. W przypadku jednostek stacjonarnych działania tego typu są niemożliwe – aby osiągnąć taki efekt, konieczne jest zamontowanie klimatyzatorów w każdym pomieszczeniu. Dodatkowo trzeba tu wspomnieć, że przenośny sprzęt jest najczęściej poręczny lub wyposażony w kółka, więc używanie go w różnych pomieszczeniach nie jest problematyczne.

Po trzecie, klimatyzatory do mieszkania mogą być naprawdę urządzeniami wielofunkcyjnymi. W zależności od tego, na jaki model się zdecydujesz, sprzęt może osuszać powietrze i pełnić funkcję wentylatora.

Po czwarte, klimatyzatory mobilne w konfrontacji z jednostkami stacjonarnymi wygrywają pod względem ceny. Zakup klimatyzatora przenośnego do domu to wydatek około 1000 zł. W przypadku sprzętu stacjonarnego obok ceny zakupu samego sprzętu dochodzi jeszcze koszt montażu, który musi wykonać profesjonalna ekipa. To z kolei może podwoić koszty całego przedsięwzięcia.

Klimatyzator przenośny domowy – wady

Klimatyzatory przenośne nie są urządzeniami pozbawionymi wad. To, co może być szczególnie kłopotliwe, to głośna praca. Jednostajny szum zwłaszcza w przypadku tańszych jednostek może być irytujący dla niektórych użytkowników. W przypadku klimatyzacji stacjonarnej jednostka emitująca dźwięk znajduje się na zewnątrz budynku, dlatego jest mniej uciążliwa.

Nieodłącznym elementem przenośnych klimatyzatorów jest tzw. rura wyrzutowa, która odprowadza nagrzane powietrze na zewnątrz. Należy ją umieścić w uchylonym oknie, co niestety niekorzystnie wpływa na efektywność działania całej klimatyzacji. Otwarte okno w upalny dzień to jak zaproszenie wysokich temperatur w swoje progi – nagrzane powietrze będzie dostawać się do środka. Dodatkowo nie jest to rozwiązanie estetyczne, a rura odprowadzająca nagrzane powietrze raczej nie doda uroku aranżacji wnętrza.

Jaki klimatyzator przenośny?

Zastanówmy się teraz, jakie funkcje powinno posiadać urządzenie, które będzie pracować w twoim domu. Opcja chłodzenia powietrza, czyli zasadnicza funkcja klimatyzatora, nie podlega dyskusji. Ale musisz wiedzieć, że sprzęt może stanowić dodatkowe źródło ciepła w sezonie grzewczym, co jest sposobem na całoroczną poprawę termiki pomieszczeń. Co więcej, jeśli w swoim domu borykasz się z problemem dużej wilgotności powietrza, która może prowadzić np. do pojawiania się szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni, warto postawić na klimatyzator przenośny z funkcją osuszacza powietrza. Decydując się na taki sprzęt, zapewnisz sobie możliwość korzystania z jego funkcjonalności przez cały rok, a nie jedynie w okresie największych upałów.

Jaki klimatyzator będzie najlepszy i na jakie parametry należy zwrócić uwagę? Na początek skup się na samym pomieszczeniu, w którym urządzenie będzie pracować. Sprawdź, jaki jest stopień nasłonecznienia. Jak to zrobić? Ustal, na którą stronę świata jest zorientowane dane wnętrze. Jeśli okna wychodzą na południe lub zachód, w pomieszczeniach będzie bardziej gorąco niż w tych zorientowanych na wschód i północ. To z kolei może oznaczać, że niezbędny okaże się zakup sprzętu o większej wydajności.

Najważniejsze parametry, które pozwolą ci oszacować sprawność działania sprzętu, to wydajność chłodnicza oraz przepływ powietrza. Pierwsza wartość jest wyrażana w kilowatach (kW) i producenci w specyfikacji produktu zaznaczają, jaka wydajność danego urządzenia jest adekwatna do konkretnego metrażu. Z kolei wydajność przepływu powietrza wyrażana jest w metrach sześciennych na godzinę. Wartość ta pozwala się zorientować, jak szybko zostanie wymienione i ochłodzone powietrze w pomieszczeniu.

Poszukując urządzenia, które ochłodzi powietrze w twoim mieszkaniu, zwróć też uwagę na poziom hałasu, jaki emituje. Klimatyzator przenośny domowy emituje dźwięk na poziomie około 50 dB, ale oczywiście w sprzedaży znajdziesz różne modele, które różnią się zasadniczo pod tym względem. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcesz, aby klimatyzator przenośny działał także w twojej sypialni.

Najlepszy przenośny klimatyzator - ranking