Data modyfikacji:

Ostrzałka do noży – ranking. Jaką ostrzałkę do noży wybrać?

Noże to jedne z niezbędnych elementów wyposażenia każdej kuchni. Ich najważniejszą funkcją jest łatwe i sprawne krojenie. Jednak z biegiem czasu ulegają stępieniu, przez co używanie noży przestaje być tak efektywne. Dlatego bardzo ważnym aspektem jest ich regularne ostrzenie. Aby było ono skuteczne, potrzebna jest ostrzałka do noży. Ranking dostępnych na rynku urządzeń z pewnością pomoże w dokonaniu właściwego wyboru tak, by móc w pełni cieszyć się idealnie ostrymi nożami przez lata. Sprawdź, które urządzenie spośród tradycyjnych akcesoriów będzie dla Ciebie odpowiednie lub zobacz ranking elektrycznych ostrzałek do noży, by podjąć dobrą decyzję.
ostrzałka do noży ranking

Czym jest ostrzałka do noży?

Ostrzałka do noży to niezbędne akcesorium w każdej kuchni, które pozwala zachować noże w doskonałej kondycji. Dzięki jej regularnemu stosowaniu akcesoria mają właściwą ostrość, a wszelka obróbka z ich użyciem przebiega sprawnie i nie powoduje nadwyrężenia nadgarstka oraz okolicznych mięśni. Ostrzałki występują w różnych kształtach. Można je podzielić na ręczne oraz elektryczne.
Ostrzałki ręczne to zazwyczaj bryły wykonane z kamienia naturalnego lub różnego typu ziaren ściernych. Do noży profesjonalnych dedykowane są też japońskie kamienie wodne, ostrzałki prętowe i szczelinowe, które pozwalają na ostrzenie noży pod odpowiednim kątem. Urządzenia elektryczne są droższe, ale za to bardzo bezpieczne w obsłudze i pozwalają na profesjonalne oraz szybkie przeprowadzenia procesu ostrzenia.

Jak używać ostrzałki do noży?

Ostrzałka do noży, jak sama nazwa wskazuje, służy do przywrócenia narzędziom kuchennym pierwotnej ostrości. Częste użytkowanie i niewłaściwa konserwacja może powodować, że staną się one tępe nawet po kilku tygodniach. Zakup praktycznego akcesorium jest szczególnie polecany osobom, które zainwestowały w produkty najwyższej jakości, przodujące w rankingu noży kuchennych.
Jak używać ostrzałki do noży? Bez względu na rodzaj akcesorium, które wybierzesz, cały proces polega na lekkim przyciskaniu narzędzia kuchennego do powierzchni modelu. Oczywiście musi odbywać się to pod odpowiednim kątem, który różni się w zależności od typu noża. Przykładowo te kuchenne wymagają pozycji pod kątem 17-20 stopni, a w przypadku myśliwskich wynosi on 20-25 stopni.

Jaką ostrzałkę do noży wybrać?

Nawet najlepszy produkt z rankingu noży kuchennych może z czasem wymagać ostrzenia. Wybór ostrzałki do noży nie jest prosty i to z kilku powodów. Różnią się one m.in. trudnością obsługi, kątem ostrzenia, a także gradacją kamieni. Jedne z nich służą jedynie do lekkiego podostrzenia noża, inne do kompleksowego wyprowadzania krawędzi tnącej. Te najtańsze pozwalają jedynie uzyskać przyzwoitą ostrość, a najdroższe uczynią z noża niemal brzytwę. Który rodzaj ostrzałki do noży wybrać?
Jeśli zastanawiasz się, jaką ostrzałkę do noży wybrać, to warto pamiętać, że liczy się nie tylko jej rodzaj. Równie ważny jest materiał, z którego została wykonana. Zdecydowanie polecamy unikać akcesoriów z plastiku, które są dość tanie, jednak ich skuteczność i trwałość mogą pozostawiać wiele do życzenia. Co więcej, w przypadku profesjonalnych i grubych noży mogą okazać się po prostu za słabe.
O wiele lepszym wyborem są ostrzałki do noży wykonane z takich materiałów, jak ceramika, kamień naturalny czy węglik wolframu. Coraz większą popularnością cieszą się również akcesoria z nasypem diamentowym. Zwróć również uwagę na tworzywo korpusu, które powinno być higieniczne i łatwe w czyszczeniu. W tym przypadku plastik jest jak najbardziej w porządku, podobnie jak i stal.
Łatwość obsługi to jedno z najważniejszych kryteriów podczas wyboru ostrzałki do noży dla osób początkujących. Jeśli wcześniej nie korzystałeś z tego typu akcesorium, to zdecydowanie polecamy na przykład modele kuchenne, w szczególności automatyczne. Dzięki temu nie tylko bez problemów przywrócisz nożom ostrość, ale także nie zrobisz sobie krzywdy. Przed pierwszym użyciem ostrzałki zachęcamy do obejrzenia kilku filmów instruktażowych, których jest mnóstwo w internecie.

Rodzaje ostrzałek do noży

  • Osełka (kamień ostrzący) – wymaga wprawy, a konkretnie umiejętności utrzymania prawidłowego kąta ostrzenia. Pozwala jednak uzyskać idealny efekt końcowy i jest stosowana przez miłośników noży.
  • Ostrzałka prętowa (stalka) – klasyczna ostrzałka kuchenna, do regularnego podostrzania noży.
  • Ostrzałka szczelinowa – ma ustalony kąt ostrzenia, więc wystarczy przeciągnąć przez nią nóż. Nie naostrzy mocno wyszczerbionego noża i nie da perfekcyjnej ostrości, ale jest łatwa w użyciu i skuteczna.
  • System ostrzący z wymuszonym kątem – rozbudowany system z prowadnicą i kamieniami o różnej gradacji. Służy do kompleksowego, precyzyjnego ostrzenia noży. Najbardziej uniwersalny, ale i najdroższy typ ostrzałek.
  • Ostrzałka elektryczna – narzędzie do naprawiania bardzo tępych, zużytych noży. Zbiera sporą ilość materiału, więc nie warto jej używać do ostrzenia noży w dobrym stanie.
  • Jak dobrać ostrzałkę do rodzaju noża?

    To, jaką ostrzałkę do noży wybierzesz, powinno być uzależnione przede wszystkim od rodzaju narzędzia kuchennego. Mamy dla ciebie krótką ściągę, dzięki której znalezienie odpowiedniego modelu nie sprawi ci najmniejszego problemu.
  • Noże ceramiczne warto ostrzyć przy użyciu modeli diamentowych.
  • Noże japońskie najlepiej ostrzyć z pomocą profesjonalnych kamieni wodnych, czyli ostrzałek kamiennych.
  • Noże stalowe nie wymagają żadnego konkretnego modelu ostrzałki. Wyjątek stanowią narzędzia o podwyższonej twardości, które należy ostrzyć na przykład akcesoriami kuchennymi z prętami ceramicznymi lub węglika wolframu. Z powodzeniem możesz również wykorzystać kamienie wodne.
  • Sporym wyzwaniem może okazać się znalezienie ostrzałki do noży z ząbkami. Ze względu na budowę tego typu narzędzi kuchennych najlepszym wyborem będą ostrzałki prętowe. Szczególnie sprawdzi się akcesorium diamentowe.

    Ranking ręcznych ostrzałek do noży  

    Ranking ostrzałek do noży kuchennych warto rozpocząć od modelu Zwieger Rapid w wersji diamentowej. Jest to produkt bezpieczny, bardzo wygodny w użytkowaniu i stabilny dzięki wyprofilowanej rączce z antypoślizgową nakładką. Ostrzałka ręczna od Zwieger jest niewielkich rozmiarów, więc z powodzeniem zmieści się w każdej szufladzie. Jest to akcesorium wyposażone w trzy szczeliny pokryte bardzo twardą powłoką diamentową. Dwie z nich służą do właściwego ostrzenia noży, natomiast trzecia wygładza krawędzie.
    Kolejna propozycja to wysokiej jakości ostrzałka do noży Gerlach NK606. Jest to model dwufazowy, który umożliwia podostrzanie noży oraz ostrzenie krawędzi stępionych w znacznym stopniu. Model ten jest stabilny w użytkowaniu i wyposażony w gumową nakładkę antypoślizgową. Produkt idealnie sprawdzi się zarówno w przypadku osób prawo- jak i leworęcznych.
    Ciekawą propozycją jest również ostrzałka AnySharp dostępna w różnych kolorach, którą można przytwierdzić do blatu. Sprzęt nadaje się do ostrzenia różnego rodzaju noży, także ząbkowanych. Urządzenie posiada dziesięcioletnią gwarancję i pozwala też na ostrzenie noży pod kątem 20 stopni. Doskonale sprawdzi się zarówno w domu, jak i w kuchniach profesjonalnych.

    Elektryczna ostrzałka do noży – ranking  

    Wartym uwagi akcesorium jest również ostrzałka elektryczna do noży. Ranking w tego typu sprzętach stworzony został na podstawie opinii zadowolonych klientów, ich ocen oraz technologii wykorzystanych w ostrzałkach. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu ostrzałka CAMRY CR 4460 posiadająca poza ostrzeniem również funkcję polerowania.
    Polecanym produktem jest też ostrzałka diamentowa do noży ceramicznych Kyocera. Model wyróżnia skuteczne ostrzenie nawet wtedy, gdy ostrze jest wyszczerbione do głębokości 0.5 cm. W domowej kuchni, gdzie używane są noże ceramiczne i metalowe, doskonałym wyborem będzie ostrzałka diamentowa Taidea T1031DD – precyzyjna, bezpieczna i prosta w obsłudze.

    Ranking ostrzałek do noży

    Nie wiesz, jaką ostrzałkę do noży wybrać? Nasz ranking będzie idealną wskazówką. Dzięki produktom z zestawiania odpowiedź na pytanie, jak naostrzyć nóż będzie banalnie prosta.

    AnySharp Classic

    AnySharp Classic to ostrzałka, która zrobiła furorę na całym świecie. Jej konstrukcja sprawia, że naostrzenie noży jest bajecznie proste. Ostrzałka ma wymuszony kąt 20 stopni, czyli taki, jaki stosuje się najczęściej w nożach kuchennych. Za ostrzenie odpowiadają spiekane węgliki wolframu ustawione w kształt litery V. Dla wygody użytkowania zastosowano przyssawkę. Ostrzałka może być więc na stałe zamontowana na blacie kuchennym, a do jej użycia nie jest potrzebna druga ręka.

    Fiskars Essential

    Fiskars Essential to typowa stalka, czyli ostrzałka stalowa w formie pręta. Kojarzy się z kuchnią i właśnie tam odnajdzie się najlepiej. Jej zadaniem jest nie tyle naostrzenie noża, co wygładzenie krawędzi tnącej przed każdym użyciem noża. Warto więc mieć ją pod ręką i ostrzyć nóż bezpośrednio przed przygotowaniem posiłków. Wystarczy kilka pociągnięć, by uzyskać idealną ostrość.

    Taidea T1031D

    Na trzecim miejscu w rankingu znalazła się elektryczna ostrzałka do noży Taidea T1031D. Ma dwa sloty o gradacji 600 i 800, które są w stanie naostrzyć nawet całkiem tępy nóż. Świetnie nadaje się do noży kuchennych oraz scyzoryków. Dzięki prowadnicom, uzyskanie odpowiedniego kąta ostrzenia nie wymaga wprawy ani precyzji. Można w niej ostrzyć nie tylko noże stalowe, ale i ceramiczne.

    Tokio KitchenWare

    Tokio Kitechen Ware to klasyczna osełka typu kamień wodny. Wykonana jest z dwóch kamieni szlifierskich o gradacji 1000 i 3000, więc pozwala wyprowadzić idealnie gładką krawędź tnącą. Wyposażona jest w gumowy uchwyt, który zapobiega przemieszczaniu się kamienia po blacie. To produkt dla tych, którzy pragną mieć nóż ostry niczym brzytwa.

    Zweiger Rapid

    Zweiger Rapid jest kolejną szczelinową ostrzałką w naszym zestawieniu. Wyróżnia ją jedynie to, że ma nie jedną, nie dwie, a trzy szczeliny. Pierwsza z nich służy do wyprowadzania krawędzi tnącej na mocno stępionych nożach, druga do regularnego ostrzenia noży, a trzecia do polerowania ostrza. Do lekkiego podostrzenia wystarczy użyć drugiego i trzeciego slotu.

    MediaShop Bavarian Edge

    Ostrzałka do noży MediaShop Bavarian Edge już na pierwszy rzut oka wyróżnia się na tle pozostałych. Zastosowano w niej technologię X-Cross, która polega na wykorzystaniu dwóch skrzyżowanych prętów ostrzących. Ramiona wykonane są z węglika wolframu, czyli materiału twardszego niż tytan.

    Lansky Quick Fix

    Niezwykle prosta i skuteczna ostrzałka kieszonkowa firmy Lansky, czyli potentata wśród narzędzi ostrzących. Dwa sloty ostrzałki różnią się kamieniami ostrzącymi. Z jednej strony znajdziesz płytki z węglików spiekanych, służące do wstępnego naostrzenia noży. Z drugiej natomiast znajdują się ceramiczne, białe pręciki, które wygładzają ostrze. O wygodę użytkowania dba wyprofilowane miejsce na palce. W rogu ostrzałki znajdziesz otwór, przez który możesz przeprowadzić sznurek. Lansky Quick Fix to idealny gadżet na biwak.

    Fiskars Roll Sharp

    Fiskars Roll Sharp to popularna ostrzałka do noży kuchennych. System ostrzący składa się z ceramicznej szpulki, ukrytej pod plastikową osłoną. Ostrzałka ma antypoślizgowe nóżki, które stabilizują ją na blacie w trakcie ostrzenia, oraz wygodny uchwyt.

    Victorinox 4.3323

    Ostrzałka Victorinox wyróżnia się kompaktowymi rozmiarami, dzięki czemu zabierzesz ją na każdy biwak. Idealnie nadaje się do ostrzenia głowni scyzoryka, a także innych jego akcesoriów, np. szydła. Wewnątrz przypominającej długopis obudowy kryje się dwufunkcyjna ostrzałka do noży. Z jednej strony znajdziesz ceramiczną ostrzałkę szczelinową, a z drugiej – kamień ostrzący. Elegancki wygląd ostrzałki sprawia, że możesz ją nosić nawet w piórniku.

    Lansky Lkdmd

    Nasz ranking zamyka system ostrzący Lansky, wyposażony w cztery kamienie o gradacji 70, 120, 280 i 600. Dzięki regulacji kąta ostrzenia można doprowadzić do idealnej ostrości zarówno noże kuchenne, jak i ciężkie noże myśliwskie lub maczety. W zestawie znajdziesz także prowadnice, zacisk stabilizujący nóż, nylonową szczoteczkę do czyszczenia oraz olej do impregnowania stali. Całość zamknięta jest w zgrabnym, plastikowym opakowaniu.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Karolina Grad
    Karolina Grad

    Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!