Data modyfikacji:

Pasek do garnituru - jak dobrać?

Jak duży wpływ na stylizację ma pasek? Wystarczy raz o nim zapomnieć, by dostrzec różnicę. Elegancki pasek garniturowy nie tylko podtrzymuje spodnie na miejscu, ale i ładnie dzieli optycznie sylwetkę na pół, podkreślając męskie proporcję. Jaki pasek do garnituru wybrać? Jak go dobrać? Przeczytaj!
garnitur

Pasek do garnituru

Jaki pasek do garnituru wybrać?

Czym jest pasek garniturowy? To najbardziej klasyczny i minimalistyczny model wśród pasków. Wykonany jest z dwóch kawałków skóry sprasowanych razem i nie znajdziesz na nim zdobień, kolorowych przeszyć czy intensywnych wytłoczeń. Odpowiada on podstawowej zasadzie męskiej elegancji, głoszącej: „mniej, znaczy więcej”.

To tyle, jeśli chodzi o garnitury formalne, przeznaczone na ważne uroczystości. Warto jednak pamiętać, że coraz większą popularność zdobywają garnitury casualowe, noszone na co dzień. Mają luźniejszy styl, wykonane są z mniej formalnych materiałów (np. z bawełny lub tweedu) i dostępne są często w ekstrawaganckich kolorach i wzorach.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by do takiego garnituru założyć odważniejszy pasek, np. pleciony, materiałowy lub wykonany z kolorowej skóry.

Zastanawiasz się także do czego pasuje brązowy pasek? Sprawdź!

Pasek do garnituru – jaka klamra?

Nie będzie dużym zaskoczeniem, jeśli napiszemy, że do klasycznego ubioru najlepiej pasuje pasek z minimalistyczną, prostokątną klamrą. Najpopularniejsze są paski ze srebrną klamrą, jednak dopuszcza się również klamry złote lub platynowe.

Zależy to m.in. od innych dodatków do stroju, np. sygnetu, spinek do mankietów, koperty zegarka lub spinki do krawata.

Jeśli wybierasz się na ważne wydarzenie, np. ślub, uroczysty bal lub galę, w złym guście jest założenie paska z pełną klamrą – zwłaszcza tą zdobioną. Tego rodzaju dodatki, podobnie jak klamry zatrzaskowe, zarezerwowane są dla codziennych ubiorów.

Co więcej, klamra eleganckiego paska garniturowego powinna być raczej dyskretna i nierzucająca się w oczy. Przysadziste klamry, wykonane z grubego metalu, nazbyt przyciągną wzrok w okolice brzucha.

Szerokość i długość paska do garnituru

Klasyczny pasek garniturowy ma 35 mm szerokości. To ważne, bowiem dzięki takim wymiarom idealnie pasuje do szlufek w spodniach. Zbyt cienki pasek może nieestetycznie ułożyć się na biodrach, natomiast gruby pasek casualowy po prostu się nie zmieści w szlufkach.

Równie ważna jest długość paska do spodni garniturowych. Popularnym błędem jest wybór paska zbyt długiego, „na zapas”. Wynika to ze złej interpretacji rozmiarów. Rozmiar paska nie oznacza długości od klamry do czubka paska, a do środkowej dziurki.

Dobrej jakości paski męskie mają nieparzystą liczbę otworów, a to dlatego, że środkowy otwór jest tym, na który należy się zapinać.

Wówczas pasek wygląda estetycznie, nie odstaje i nie zachodzi zanadto na plecy. Przed zakupem upewnij się, że w zestawie jest dodatkowa szlufka przytrzymująca końcówkę paska. Wbrew pozorom, nie każdy producent o tym pamięta.

Jaki kolor paska do garnituru?

Dobór koloru paska garniturowego uzależniony jest od barwy innych skórzanych elementów. Wyznacznikiem są głównie buty, które należy dobrać do konkretnej okazji. W związku z tym, że na najważniejsze wydarzenia należy założyć czarne skórzane półbuty, takiego samego koloru musi być i pasek.

Pamiętaj także o kolorze paska zegarka, bo połączenie brązowego paska zegarka z czarnymi butami to również błąd. Niegroźny i mało rzucający się w oczy, ale jednak błąd.

Jak rozpoznać pasek dobrej jakości?

Chcesz kupić dobrej jakości pasek garniturowy, ale nie wiesz, jak tę jakość ocenić? Podpowiemy, że nie warto kierować się wyłącznie ceną. Wielu producentów odzieży męskiej oferuje paski bardzo niskiej jakości, podpierając wysoką cenę wyłącznie renomą marki.

Ponadto modele te mają zazwyczaj mocno wyeksponowane logo firmy, co nie jest w dobrym guście.

Jak więc rozpoznać dobrej jakości pasek do garnituru? Głównym wyznacznikiem jest jakość skóry. Eleganckie paski garniturowe wykonuje się z kruponu, czyli grzbietowego fragmentu błamu bydlęcego.

To najcenniejszy fragment, dlatego można spodziewać się, że paski wykonane z tego materiału będą odpowiednio drogie.

Oprócz materiału, ważne jest również jego wykończenie. Wysokiej jakości paski garniturowe garbowane są ręcznie, dzięki czemu ich wierzchnia strona (lico) ma głęboki i piękny kolor. Równie schludnie wykończone są krawędzie paska, na których nie znajdziesz postrzępionej mizdry.

Pasek do garnituru – kiedy można z niego zrezygnować?

Pasek do garnituru należy nosić zawsze wtedy, gdy spodnie garniturowe wyposażone są w szlufki. W takim przypadku rezygnacja z paska wyglądałaby nienaturalnie, pozostawiając w stylizacji pustkę.

Co więc zrobić, gdy chcesz założyć zamiast paska szelki? Czy należy wtedy założyć również pasek? Odpowiedź jest prosta: nie.

Choć założenie szelek do garnituru nie jest błędem, nie należy ich pod żadnym pozorem łączyć z paskiem. Ważne jest to, by dobrać odpowiednie spodnie.

Spodnie garniturowe przystosowane do szelek nie mają szlufek i wyposażone są w guziki umożliwiające zapięcie pasów szelkowych od wewnątrz.

Dobrej jakości pasek garniturowy posłuży ci przez wiele lat, więc nie ma sensu wybierać najtańszego modelu. Kupując ponadczasowy produkt masz pewność, że pasek nie wyjdzie z mody, nie rozciągnie się i nie popęka.

Pamiętaj jednak, że skóra to materiał wrażliwy na wilgoć i należy o pasek zadbać, podobnie jak o skórzane buty, portfel czy skórzaną tapicerkę samochodową.

Autor: Szymon Sonik