Borykasz się z suchym powietrzem w domu i zastanawiasz się, jaki nawilżacz powietrza z czujnikiem wilgotności wybrać? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, z którego dowiesz się, jakie modele są dostępne obecnie na rynku.
Nawilżacz powietrza do zdecydowanie przydatne urządzenie w domach i mieszkaniach, w których poziom wilgotności jest na niski. Dla człowieka optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu to 40–60%. Co więcej, taki poziom jest optymalny także dla przedmiotów takich jak choćby meble, podłogi, ubrania czy książki.
Niestety, często nie możemy naturalnie uzyskać poziomu 40%. Jest to bardzo często bolączka mieszkańców bloków. Zbyt suche powietrze powoduje, że unosi się w nim mnóstwo drobnoustrojów, kurzu i pyłu, czego efektem może być wzmożony kaszel i katar oraz pojawienie się reakcji alergicznych. Osoby przebywające w zbyt suchych pomieszczeniach borykają się także z nieprzyjemną suchością śluzówki nosa, oczu, a nawet gardła. W wielu przypadkach może to spowodować większą podatność na infekcje. Co więcej, zbyt niska wilgotność może spowodować problem ze snem.
Na szczęście, jeśli twoim problemem jest zbyt suche powietrze, z pomocą przychodzi nawilżacz z czujnikiem wilgotności.
Czujnik wilgotności, nazywany również higrometrem, służy do określania poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Obecnie wiele nawilżaczy ma wbudowaną tę właśnie funkcję. Jest ona bardzo przydatna w codziennym użytkowaniu sprzętu zwiększającego wilgotności otoczenia. To właśnie dzięki niemu można bardzo sprawnie i szybko ustawić nawilżacz według własnych preferencji. Dzięki temu wilgotność powietrza utrzymywana jest na stałym poziomie, zgodnym z ustawieniami zapisanymi przez użytkownika. Nie musimy się więc obawiać, że urządzenie nie nawilży wystarczająco pomieszczenia bądź przekroczy oczekiwaną przez nas wartość. Warto pamiętać, że zarówno zbyt suche, jak i zbyt wilgotne powietrze nie wpływa pozytywnie na nasz organizm.
Nawilżacz ewaporacyjny wykorzystuje proces naturalnego odparowywania wody, czyli ewaporację. Zdaniem wielu jest to najlepszy typ sprzętu, którego celem jest nawilżenie powietrza. Jakie ma zalety? Ewaporacja to naturalna i najbardziej zdrowa metoda nawilżania. Dzięki małym cząsteczkom wody nie zostawia brzydkich zacieków na meblach. Ponadto ryzyko zbyt dużego podniesienia wilgotności powietrza praktycznie nie istnieje. Ten typu sprzętu jest też energooszczędny. Jego wadą jest natomiast potrzeba regularnego czyszczenia i wymieniania filtra.
Nawilżacz parowy jest natomiast wyposażony w grzałkę, która doprowadza wodę do wrzenia, czego efektem jest para wodna. Jego ogromną zaletą jest możliwość stosowania olejków zapachowych, brak konieczności wymiany filtra, wysoka higiena oraz niski koszt. Na niekorzyść tego typu nawilżacza wpływa stosunkowo wysokie zużycie prądu, odgłos bulgotania i możliwość podwyższenia temperatury otoczenia.
Inny nawilżacz powietrza z czujnikiem wilgotności to nawilżacz ultradźwiękowy, którego zadaniem jest rozbicie wody na drobne cząsteczki za pomocą ultradźwięków. Jego zaletami są z pewnością: bardzo cicha praca oraz niski pobór prądu. Nie jest on jednak odpowiedni w mieszkaniach, w których przebywają zwierzęta. Ponadto należy stosować wodę destylowaną, co zwiększa koszty eksploatacyjne. Jest on również podatny na zanieczyszczenia z powietrza.
Jest to nawilżacz ewaporacyjny, który automatycznie utrzymuje zalecany poziom wilgotności, a dzięki metodzie ewaporacji zapobiega powstawaniu mokrych plam i białych śladów. Posiada on technologię NanoCloud oraz trzystopniowy poziom nawilżania: 40%, 50% oraz 60%. Jego zasięg działania to 32 m2, wydajność nawilżania wynosi natomiast 200 ml/h. Posiada on 2-litrowy zbiornik na wodę. Jego ogromną zaletą jest także tryb nocny.
Kolejną naszą propozycją jest nawilżacz powietrza z czujnikiem wilgotności Klarta Humea Wi-Fi. Wydajność nawilżania to do 300 ml/h. Przeznaczony jest to pomieszczeń o wielkości do 44 m2. Został zaprojektowany tak, aby móc nim sterować za pomocą smartfona, z tego powodu urządzenie posiada wbudowane Wi-Fi. Urządzenie posiada oczywiście możliwość wyznaczenia odpowiedniego poziomu wilgotności, do którego dąży. Można ją regulować w zakresie od 40% do 75%. Ponadto sprzęt wyposażony jest w lampkę nocną z trzema intensywnościami świecenia.
Urządzenie posiada 4-litrowy zbiornik, zaś jego wydajność nawilżania to 240 ml/h. Dostosowany jest do pomieszczeń o powierzchni do 40 m2. Również ten model posiada możliwość obsługiwania go zdalnie, za pomocą aplikacji w smartfonie.