Data publikacji:

Jaki płyn do robota mopującego wybrać?

Robot mopujący to doskonałe rozwiązanie dla osób zabieganych lub po prostu stawiających na wygodę. Wśród wielu dostępnych w sprzedaży modeli wybrać można urządzenia w różnych przedziałach cenowych i z rozmaitymi funkcjami, które odkurzają, myją, dezynfekują, rozpoznają pomieszczenia i same wracają do stacji w celu naładowania. To także urządzenia z opcją smart, którymi sterować można za pomocą telefonu czy uruchomić przebywając poza domem. Jednak aby tego typu sprzęty działały skutecznie, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego detergentu. Jaki płyn do robota mopującego wybrać, by sprzątał efektywnie i usuwał nawet duże zabrudzenia?
jaki płyn do robota mopującego

Czym jest robot mopujący?

Robot mopujący to urządzenie niewielkich rozmiarów w kształcie kwadratu lub koła, którego zadaniem jest przede wszystkim odkurzanie i mycie różnego rodzaju podłóg. Z łatwością tego typu sprzęt poradzi sobie z panelami, kafelkami czy parkietem. Urządzenia w zależności od modelu mogą mieć różne funkcja dodatkowe, takie jak programowanie mapy pomieszczenia, zapamiętywanie miejsc, które należy omijać czy automatyczny powrót do bazy w celu ponownego ładowania.
Robot mopujący doskonale sprawdza się tam, gdzie na wykonywanie codziennych prac porządkowych zwyczajnie brakuje czasu lub w miejscach, gdzie mieszkają zwierzęta czy dzieci, w przypadku których higiena jest bardzo ważna. Urządzenia mopujące świetnie sprawdzają się też w małych mieszkaniach i domach. To również dzięki znacznie mniejszym i wygodniejszym w przechowywaniu rozmiarom. Wśród robotów mopujących zazwyczaj spotkać można sprzęt pracujący w dwóch podstawowych trybach. Pierwszy z nich to wycieranie na sucho i odkurzanie, natomiast drugi to mycie powierzchni na mokro. Aby było to możliwe, niezbędny jest właściwy płyn do robota mopującego.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru płynu do robota mopującego?

O ile płyn do robotów mopujących sprawdzi się także podczas mycia powierzchni w inny sposób, np. za pomocą mopów tradycyjnych, o tyle zwykły preparat do mycia podłóg niekoniecznie będzie dobrym produktem do stosowania go w robotach. W tym calu należy używać wyłącznie specjalistycznych produktów, które przeznaczone są do pracy z tego typu urządzeniami.
Płyn do irobota powinien być więc kompatybilny z posiadanym urządzeniem. W sprzedaży znajdują się zarówno gotowe do użycia płyny, które należy jedynie zaaplikować do sprzętu w wyznaczonym miejscu, jak i koncentraty do wcześniejszego rozcieńczenia z wodą. Podczas wyboru najlepszego produktu warto też sprawdzić, jaka jest wydajność płynu, czyli na ile cykli sprzątania za pomocą urządzenia wystarczy jeden litr płynu. Nie zawsze pojemność i atrakcyjna cena idą w parze z jakością.

Jaki płyn do robota mopującego będzie najlepszy?

Przed zakupem płynu do robota mopującego trzeba też sprawdzić przeznaczenie preparatu, czyli do jakich dokładnie powierzchni dedykowany jest płyn. Jeżeli w domu mieszkają dzieci, istotna jest również zawartość silnych składników chemicznych. Wówczas dobrym wyjściem będzie zakup delikatniejszego środka.
Warto też zwrócić uwagę, czy płyn do irobota nie pozostawia smug i czy oprócz czyszczenia ma również właściwości pielęgnacyjne i konserwujące powierzchnie.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!