Data modyfikacji:

Jaki blender do warzyw wybrać?

Wybór blendera to często nie lada wyzwanie. Kupując blender, zazwyczaj kierujemy się jego wyglądem lub ceną. Nie są to jednak najlepsze wyznaczniki świetnego blendera. Do miksowania gotowanych warzyw nie potrzebujemy jednak sprzętu z najwyższej półki. Inaczej wygląda sytuacja, gdy chcemy kupić blender do warzyw surowych, orzechów czy kruszenia lodu. Jak wybrać najlepszy model? Czy blender kielichowy do warzyw będzie lepszy niż ten ręczny? Sprawdź, jak wybrać najlepszy blender do warzyw!
blender do warzyw

Rodzaje blenderów na rynku

Jak wybrać najlepszy blender? Blender, podobnie jak inne sprzęty z zakresu małego AGD, występuje na rynku w kilku rodzajach. Najpopularniejszym jest blender ręczny. To bardzo praktyczne urządzenie, które pozwala na miksowanie warzyw na zupy krem bezpośrednio w garnku.
Dobry blender ręczny często występuje w zestawie z wysokim naczyniem, w którym możemy rozdrabniać poszczególne składniki. Oprócz tego niektóre blendery ręczne możemy kupić z wymiennymi końcówkami, np. do ubijania białek. To ogromne ułatwienie w kuchni. Zaletą blendera ręcznego jest możliwość używania go w każdym miejscu w mieszkaniu. 
Drugim rodzajem blendera jest blender kielichowy. To rozwiązanie dla osób, które wolą korzystać z urządzenia stacjonarnie. Blender kielichowy nie jest tak prosty w użytkowaniu jak blender ręczny - wymaga wlania do niego zupy, którą chcemy zmiksować. Równocześnie jednak daje możliwość włożenia do obszernego kielicha produktów o stałej konsystencji. Nie musimy więc korzystać z dodatkowych naczyń.
Zaletą blendera kielichowego jest jego duża moc, dzięki czemu możemy używać go do rozdrabniania twardych surowych warzyw czy orzechów. 
Na rynku znajdziemy też tzw. blendery do smoothie. To urządzenia, które łączą w sobie właściwości blendera i butelki bądź kubka. Dzięki temu możemy pić gotowe smoothie bezpośrednio po przygotowaniu lub przechowywać je w dedykowanym naczyniu.
Blendery do smoothie są małe i poręczne, ale przez to mają bardzo ograniczoną pojemność. Ich moc również nie należy do największych. Jeśli więc chcemy zmiksować gotowaną marchewkę z bananem, taki blender nieźle się sprawdzi. W przypadku, gdy planujemy miksować surowe warzywa, lepiej postawić na inny blender.

Blender do warzyw - czym kierować się przy wyborze?

To, jaki blender do warzyw powinniśmy wybrać, zależy przede wszystkim od tego, czy planujemy miksować w nim warzywa surowe. Jeśli tak, warto postawić na urządzenie z nieco wyższej półki, które umożliwi rozdrabnianie nawet najtwardszych składników. Oto lista parametrów, na które warto zwrócić uwagę przy wybieraniu blendera do warzyw: 
 • Moc urządzenia - to kluczowa kwestia. Blendery ręczne zazwyczaj mają niższą moc niż te kielichowe. Moc wybranego modelu nie powinna być mniejsza niż 600 W. Słabsze urządzenia mogą nie poradzić sobie z twardymi warzywami czy owocami. Sprzęty o mocy 750 W i więcej sprawdzą się nawet do miksowania mrożonek. Blendery kielichowe osiągają moc nawet powyżej 1400 W. Z powodzeniem skruszą najtwardszy lód. 
 • Pojemność - jeżli myślisz o zakupie blendera kielichowego, zwróć uwagę na jego pojemność. To szczególnie ważny aspekt, jeśli chcesz blendować zupę, smoothie czy przygotować lody dla całej rodziny. Największe blendery kielichowe mogą mieć nawet 2 litry pojemności, jednak najpopularniejsze modele mają zazwyczaj 0,5-1 l. 
 • Głośność pracy - to jeden z tych parametrów, na które warto zwrócić uwagę, jeśli np. mieszkamy z małym dzieckiem. Cichy blender jest po prostu bardziej komfortowy w użytkowaniu. 
 • Tworzywo - to, z czego wykonany jest blender, ma często duże znaczenie. Blendery ręczne są zwykle plastikowe, podobnie jak dodatkowe naczynia, które otrzymujemy w zestawie. Blendery kielichowe mogą być plastikowe lub szklane. Jeśli decydujemy się na urządzenie z plastikowym kielichem, sprawdźmy, czy w jego składzie nie znajdziemy substancji szkodliwych dla zdrowia, np. BPA. Pojemniki szklane są bezpieczne i stabilniejsze, ale też znacznie cięższe i bardziej kruche. 
 • Antypoślizgowa powierzchnia i ergonomiczne uchwyty. 
 • Czas pracy na jednym cyklu - ta kwestia wpływa na wygodę użytkowania i czas pracy z blenderem. 
 • Dodatkowe funkcje - szczególnie przydatne do miksowania twardych warzyw. Wybierając blender, warto zwrócić uwagę na opcję turbo czy płynną regulację prędkości obrotów. To blendery do zadań specjalnych!
 • Elementy zestawu - jak już wspomnieliśmy, niektóre blendery dostępne są w zestawach. Warto zwrócić uwagę, co wchodzi w ich skład. Często takie zestawy są w bardzo korzystnych cenach i opłaca się je kupić bardziej niż pojedynczy blender. Zainteresujmy się zestawami, w których znajdziemy wymienne ostrza, różne końcówki do blendera ręcznego, pojemniki o kilku objętościach czy wszelkiego rodzaju dodatkowe urządzenia (czasem blendery kielichowe bądź ręczne sprzedawane są w zestawach z blenderami do smoothie). 
 • Wybór idealnego blendera do warzyw i innych produktów spożywczych nie jest łatwy, jednak mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi pomogą dokonać najlepszego zakupu.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Olga Sadowska
  Olga Sadowska

  Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.