Data publikacji:

Praktyczna lodówka turystyczna

Lodówka turystyczna dla osób podróżujących jest nieocenioną pomocą. W tym poradniku podpowiemy na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru oraz jakie lodówki turystyczne są praktyczne i godne polecenia!
lodówka turystyczna

Lodówka turystyczna – dlaczego warto ją kupić?

Wybierając się na wakacje, czy nawet weekendowy wypad za miasto często zabieramy ze sobą rozmaitą żywność. Jednak ze względu na wysokie temperatury jesteśmy ograniczeni do zabrania ze sobą tylko pewnej grupy produktów, która nie wymaga schłodzenia. Lodówka turystyczna rozwiązuje ten problem i otwiera przed użytkownikiem dużo więcej możliwości.
Zabrać ze sobą możesz nie tylko żywność, ale również lody, czy napoje. Po wyjęciu będą bardzo dobrze schłodzone, co pozwoli na odrobinę orzeźwienia. Lodówka turystyczna niezależnie od tego na jaki rodzaj się zdecydujesz ma kompaktowe rozmiary i bez problemu zmieści się w bagażniku. To rozwiązanie jest wygodne, ale przede wszystkim niedrogie. Nawet najlepsze lodówki turystyczne nie kosztują majątku, dlatego nie musisz martwić się, że taki wydatek obciąży Twój budżet.

Jak działa lodówka turystyczna na wkłady?

Lodówki turystyczne tego typu są najtańszym i jednocześnie najprostszym rozwiązaniem. do chłodzenie żywności. Obudowa wykonana z plastiku ma izolację termiczną, która utrzymuje niską temperaturę. Aby było to możliwe przez dłuższy czas do środka wkładamy żelowe wkłady, które wcześniej były przechowywane w zamrażalniku.
Aby zapewnić dobrą pracę lodówki takich wkładów powinniśmy włożyć co najmniej kilka. Im więcej, tym przez dłuższy czas zimno będzie utrzymywane. Jeśli potrzebujesz schłodzić produkty na kilka godzin, to taka lodówka będzie doskonałym wyborem. Użytkownicy często zabierają takie modele ze sobą na piknik, czy plażę.

Lodówka turystyczna na prąd - czy jest lepszym wyborem?

Jeśli potrzebujesz lodówki w domku letniskowym lub na kempingu to warto zainteresować się modelem kompresorowym, którego zasada działania jest zbliżona do klasycznej lodówki. Co to oznacza w praktyce? Urządzenie gwarantuje doskonałe chłodzenie przez cały czas, ponieważ musi być ono podłączone do stałego źródła zasilania.
Co ciekawe takie urządzenia nadal zachowują kompaktowe rozmiary jednocześnie oferując całkiem sporą pojemność. Tutaj jednak musisz liczyć się z tym, że koszt zakupu będzie zdecydowanie wyższy i może sięgać nawet kilkuset złotych. Z drugiej strony to inwestycja na lata, bo lodówki kompresorowe są znane z niezawodności i bezproblemowej pracy.
W kamperach stosowane są jeszcze lodówki absorpcyjne, które wykorzystują grzałkę elektryczną lub gazową. Podgrzewany amoniak w procesie sprężania i rozprężania cieczy gwarantuje utrzymanie niskiej temperatury. Trzeba jednak pamiętać, że konieczne jest podłączenie urządzenia do stałego źródła zasilania.

Lodówka turystyczna 12v idealna do samochodu!

Lodówki turystyczne podłączane do gniazda zapalniczki 12V są niezwykle popularne. Do wyboru mamy wersje półprzewodnikowe wykorzystujące tzw. ogniwo Peltiera, które ma za zadanie ochładzać wnętrze. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że takie lodówki nie mają rewelacyjnej wydajności, a niska moc sprawia, że służą one do dodatkowego schłodzenia produktów wyciągniętych wcześniej z lodówki. Ich plusem jest atrakcyjna cena oraz praktycznie niezawodna praca.

Lodówka turystyczna 230v na dłuższe wyjazdy poza domem

W sklepach znajdziemy lodówki turystyczne, które mogą być zasilane prądem 12V, ale również można je podłączyć do stałego prądu 230V. Dzięki wyższej mocy, wydajność urządzenia powinna być lepsza, choć to jest uzależnione od jego specyfikacji. Taką lodówkę turystyczną warto mieć bo np. w domkach letniskowych jest ona niezastąpiona!

Lodówka turystyczna akumulatorowa to świetny kompromis!

Te lodówki turystyczne to prawdziwy hit! Producenci stosują wbudowane akumulatory, dlatego niska temperatura jest utrzymywana bez konieczności podłączania do zasilania. Bateria stosowana w lodówkach akumulatorowych wynosi od 10 000 mAh nawet do 25 000 mAh. Czas pracy wynosi około 4-5 godzin, co jest niezłym wynikiem. Baterię można później ładować podłączając urządzenie do gniazdka 12V lub 230V. Takie lodówki mają jeden zasadniczy minus jakim jest wysoka cena. Tutaj musisz liczyć się z wydatkiem sięgającym nawet 1500 złotych.

Lodówka turystyczna - najczęściej zadawane pytania

Na co głównie zwrócić uwagę przy zakupie turystycznej lodówki?
Wybierając lodówkę turystyczną w pierwszej kolejności spójrz na jej rodzaj, a także pojemność. Koniecznie sprawdź jakim rodzajem zasilania dysponuje. Do samochodu polecamy lodówki na gniazdo zapalniczki. Całkiem dobrze sprawdzają się lodówki akumulatorowe, półprzewodnikowe, a także absorpcyjne. Wybór jest naprawdę ogromny!

Jak długo utrzymają temperaturę wkłady w lodówce turystycznej?
Lodówki turystyczne na wkłady utrzymują niską temperaturę przez mniej więcej 4-6 godzin. Czas jest uzależniony w dużej mierze od tego ile wkładów znajduje się wewnątrz. Im więcej, tym dłużej lodówka utrzyma niską temperaturę.

Do jakiej temperatury chłodzi lodówka turystyczna?
Lodówki turystyczne zazwyczaj potrafią schłodzić żywność od 1 do 5 stopni. W przypadku modeli na wkłady obniżenie temperatury maksymalnie może wynosić do 10 stopni, choć tutaj ponownie wszystko zależy od tego na jaką wersję się zdecydujesz.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.