Data publikacji:

Wentylator stojący – wybierz model na lato i na lata

Upalne dni potrafią dać w kość, dlatego wentylator stojący jest absolutnym must have niezależnie od tego, czy przebywasz w pracy czy w domu. Podpowiadamy, na jakie modele warto zwrócić uwagę, aby posłużyły przez dłuższy czas.
wentylator stojący

Jaki wentylator stojący wybrać i czym powinien się charakteryzować?

Wentylatory stojące są jednymi z chętniej wybieranych, ponieważ gwarantują lepszą wydajność i tym samym pozwalają poczuć ochłodzenie w zdecydowanie krótszym czasie. Jak wybrać najlepsze wentylatory do domu? W pierwszej kolejności musisz zwrócić uwagę na to jaką mocą dysponuje dane urządzenie. Im wyższa, tym wydajniej będzie urządzenie w stanie pracować na pełnych obrotach. Urządzenia dysponujące mocą co najmniej 40 W zapewnią znakomite rezultaty.
Ale warto zdawać sobie sprawę z tego, że na wydajność urządzenia wpływa nie tylko moc, ale również liczba obracających się łopatek nazywanych przez niektórych śmigłami. Ich średnica powinna wynosić co najmniej 40 cm, aby zagwarantować dobre ochłodzenie nie tylko dla jednej osoby, ale również pozostałych domowników. W wiatrakach stojących najlepiej sprawdzają się systemy wyposażone w 5 łopatek. Tutaj trzeba również wiedzieć o tym, że w parze z większą wydajnością idzie również większy hałas, ale zwykle jest on najbardziej uciążliwy, gdy wiatrak pracuje z pełną mocą.
W wiatrakach stojących niezwykle istotne są regulacje prędkości nawiewu. Dzięki nim będziesz w stanie odpowiednio dopasować moc do swoich potrzeb. Najczęściej wentylator stojący może być regulowany w trzech stopniach, ale są modele, które mają możliwość wyboru nawet 10-12 poziomów prędkości. Jeden z najlepszych wentylatorów na rynku ma 26-stopniową zmianę prędkości!
Niezwykle istotna jest również regulacja kąta nachylenia oraz kierunku, w jakim wentylator będzie pracował. Tutaj nie trzeba się martwić, bo nawet najtańsze modele mają zwykle taką opcję. Możliwość jak najlepszego dostosowania urządzenia do własnych potrzeb jest z perspektywy użytkownika niezwykle istotne.
Niemniej ważny jest hałas, zwłaszcza gdy chcemy kupić cichy wentylator do sypialni. Modele emitujące hałas poniżej 50 dB będą dobrym wyborem.

Jak działa wentylator stojący z pilotem?

W sklepach coraz częściej możemy znaleźć wentylatory stojące z pilotem. To niezwykle przydatne akcesorium pozwalające na sterowanie pracą wentylatora bez konieczności podchodzenia do niego. Za pomocą pilota możemy nie tylko uruchomić urządzenie, ale również sterować jego mocą, czy w niektórych modelach kątem nachylenia. Wentylator stojący ma wbudowany czujnik, który odbiera sygnał wysyłany przez pilota. W obrębie pokoju bez najmniejszych problemów możesz nim sterować.

Ile kosztuje dobry wentylator stojący?

Stojące wentylatory są dostępne w bardzo zróżnicowanych cenach. Za najprostsze modele musimy zapłacić około 100 złotych, natomiast te lepiej wyposażone kosztują około 400-500 złotych. Powyżej 500 złotych znajdziemy wentylatory klasy premium, które są dedykowane dla bardziej wymagających użytkowników, którym zależy również na niebanalnym wyglądzie. Wybór jest ogromny, dlatego każdy, niezależnie od preferencji znajdzie coś dla siebie!

Wentylator podłogowy stojący. Jaki model wybrać? 

Wentylatory stojące głównie kojarzą się z modelami wyposażonymi w długą nóżkę, dzięki której wiatrak znajduje się zdecydowanie wyżej. Ale producenci mają do zaoferowania również wentylatory podłogowe, które są umieszczone bezpośrednio przy podłodze na specjalnym statywie. Jeśli nie chcesz, żeby strumień powietrza leciał na Twoją twarz lub po prostu zależy Ci na zachowaniu estetyki w domu, to ten wentylator pozostanie niewidoczny, a nadal bardzo dobrze będzie spełniał swoje zadanie.
Pod względem technicznym podłogowe modele mają bardzo dobrą specyfikację i są w stanie działać bardzo efektywnie. Podczas zakupów warto spojrzeć na modele wykonane z aluminium. Solidna konstrukcja sprawia, że taki sprzęt posłuży przez wiele lat. Tanie plastikowe wentylatory nie są tak trwałe, dlatego jest to solidny argument opowiadający się za zakupem tego typu urządzenia.

Wentylator stojący - najczęściej zadawane pytania

Ile prądu zużywa wentylator stojący?

Zakładając, że wentylator dysponuje mocą 30 W, to w ciągu 8 godzin zużycie energii będzie wynosić około 0,25 kWh. Koszt dzienny wynosić tym samym około 20 groszy, co w skali miesiąca daje raptem nieco ponad 6 złotych. Takie kwoty nie powinny obciążyć znacząco domowego budżetu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając wentylator?

Sprawdź, jaką mocą dysponuje urządzenie. Do domowego użytku moc na poziomie 30-40 W w zupełności wystarczy. Niezwykle ważna jest również funkcja regulacji mocy. Standardowo jest ona 3-stopniowa, ale w droższych modelach może mieć 5, 7, 8, 10, a nawet 12 poziomów prędkości. Sprawdź również, jaki poziom hałasu generuje. Urządzenia, które będą w stanie działać ciszej niż 50 dB, nie powinny przeszkadzać domownikom.

Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.