Data publikacji:

Cichy wentylator do sypialni - jaki wybrać?

Cichy wentylator do sypialni zapewni nam wytchnienie podczas gorącego lata, zapewniając głębszy i spokojniejszy sen. Jaki typ wiatraka więc w tym przypadku wybrać?

wenty

W wyjątkowo upalne dni nawet nadejście nocy nie przyniesie nam upragnionego wytchnienia od wysokiej temperatury i wszechobecnej duchoty. W takich warunkach niezwykle trudno zasnąć, zwłaszcza gdy otwarcie okien na oścież zdaje się tylko pogarszać sytuację. Jednym ratunkiem może okazać się zakup dobrego i cichego wentylatora do sypialni. .

Rodzaje wentylatorów do sypialni

Dostępne na rynku wentylatory do wnętrz możemy podzielić na kilka podstawowych rodzajów. Wybór jednego z nich będzie uzależniony wprost od naszych potrzeb, zasobności portfela oraz wielkości sypialni.

Wentylator biurkowy do sypialni

Co prawda, nazwa sugeruje, że urządzenie to znajdzie zastosowanie głównie w biurze lub warsztacie, ale w rzeczywistość jest to sprzęt niezwykle uniwersalny. Zawdzięcza to w dużej mierze swoim niewielkim rozmiarom oraz bardzo przystępnej cenie. Z tego też powodu zwyczajowo po ten właśnie typ wentylatora sięgają najczęściej Polacy szukający sposobu na zbyt wysokie temperatury w domu.

Wybierając wentylator biurkowy do sypialni, w pierwszej kolejności powinniśmy określić najdogodniejsze dla niego miejsce. Najczęściej będzie to szafka nocna, na której trzeba wpierw odpowiednio uporządkować przestrzeń i zwolnic miejsce na ustawienie sprzętu. Minusem tego rozwiązania jest z pewnością głośność pracy wiatraka. Nawet bardzo ciche modele mogą utrudnić zasypianie, kiedy pracują one w odległości zaledwie kilkunastu lub kilkudziesięciu centymetrów od łóżka.

Jeżeli wentylator biurkowy w sypialni ustawimy na innym meblu lub podłodze, utrudnimy sobie z kolei dostęp do przycisków sterujących pracą sprzętu, tylko nieliczne modele są bowiem wyposażone w piloty. Musimy też pamiętać o tym, że urządzenie potrzebuje dostępu do gniazdka elektrycznego, a kable większości z nich są dość krótkie. Największą wadą wentylatora biurkowego w sypialni może być jednak moc, nie wychłodzi on bowiem skutecznie i szybko pomieszczenia, a uruchomienie maksymalnego nawiewu może nas łatwo zbudzić.

Wentylator stojący do sypialni

Jeżeli dostępne w sklepach wentylatory biurkowe są niewystarczające dla naszych potrzeb, należy sięgnąć po sprzęt większego kalibru. Wiatraki stojące to urządzenia składające się z regulowanego statywu o wysokości do około 150 centymetrów. Posiadają zazwyczaj duże śmigła, których średnica osiąga nawet ponad 40 centymetrów. Cechy te sprawiają, że są idealnym rozwiązaniem dla przestronnych wnętrz.

W przypadku małych sypialni ich ustawienie może sprawić jednak sporo problemów. Chociaż sam statyw jest dość wąski, to w pomieszczeniach tego typu z łatwością zahaczymy o śmigło w osłonie np. podczas kładzenia się spać lub szperania w szafie. Ze względu na rozmiary dość trudno ciągle rozkładać i chować urządzenie. Dla wielu osób prosta konstrukcja stojących wentylatorów jest też wyjątkowo nieestetyczna i psuje wygląd wnętrza.

Niewątpliwą zaletą wentylatorów stojących w sypialni jest bardzo wydajne chłodzenie, a także większa liczba zróżnicowanych opcji konfiguracyjnych, które pozwalają na bardzo cichą pracę.

Wentylator kolumnowy do sypialni

Modele tego typu stają się coraz bardziej popularne, także wśród osób poszukujących cichych wiatraków do sypialni. Są to jednak w większości droższe i bardziej zaawansowane urządzenia. Zdecydowanie spośród pozostałych typów wentylatorów wyróżnia je konstrukcja. Zamiast jednego dużego wentylatora posiadają one wiele małych śmigieł przymocowanych do dużego pionowego walca obracającego się wokół własnej osi wewnątrz urządzenia.

Wentylatory kolumnowe są bardzo wąskie na całej swej wysokości, dzięki temu sprawdzą się nawet w niewielkich lub ciasnych przestrzeniach. Z łatwością ustawimy je więc pomiędzy łóżkiem i szafą. Kompaktowe wymiary ułatwiają też ich przechowywanie.

Producenci tych wentylatorów obdarzają je masą dodatkowych opcji. Standardem jest zazwyczaj ekran sterowania LCD, pilot zdalnego sterowania, a także możliwość automatycznego ustawiania czasu pracy oraz włączenia bardzo cichego nawiewu w tzw. trybie nocnym.

Na co zwracamy uwagę przy zakupie cichego wentylatora do sypialni?

Poza typem wentylatora do sypialni zwracamy też uwagę na kilka najważniejszych cech technicznych, które gwarantują jego cicha pracę oraz dodatkowy komfort podczas snu.

  • Głośność pracy – najważniejsza cecha, gdy szukamy cichego wentylatora do sypialni. Jest ona podawana w decybelach, im będzie niższa, tym lepiej. Optymalnie powinna oscylować w granicach co najmniej około 40 dB.
  • Moc i wydajność – im mocniejszy silnik wentylatora, tym większa siła jego nawiewu, co znacząco zwiększa wydajność sprzętu.
  • Wielkość i budowa wiatraka – długość śmigła, a także materiał, z jakiego jest wykonane, będą miały spory wpływ na jego skuteczność. Wbrew temu, co może się wydawać, przy zbliżonych obrotach większe wiatraki są nieco cichsze od swoich mniejszych wersji.
  • Sterowanie – cichy wentylator sypialniany powinien być wyposażony w dodatkowe funkcje sterowania, takie jak programator, który pozwala na ustawianie długości czasu pracy w nocy oraz automatyczne wyłączanie nawiewu. Przydatna jest także możliwość regulowania ruchów wiatraka oraz kierunku, w jaki jest zwrócony. Dla wielu osób niezbędna może okazać się też obecność pilota zdalnego sterowania w zestawie ze sprzętem.