Data modyfikacji:

Popularne rodzaje motocykli

Wraz z nadejściem wiosny na drogi po raz kolejny wyruszyli miłośnicy jednośladów. Choć dla osób, które nie mają na co dzień do czynienia z motocyklami, wszystkie te pojazdy wydają się być podobne, tak naprawdę na naszych drogach możemy spotkać różne ich rodzaje. Dzięki temu motocykliści mogą dobrać rodzaj jednośladu do własnych preferencji, tras, które przemierzają oraz sposobu jazdy. Poniżej przedstawiamy rodzaje motocykli oraz ich najważniejsze cechy.

motocykl

Motocykle: jakie rodzaje wyróżniamy?

Motocykl niejedno ma imię. Spełnia również niejedno zadanie. Część osób traktuje go jako środek lokomocji wykorzystywany codziennie, inni chcą poczuć klimat amerykańskich zlotów motocyklowych, dla kolejnych motocykl jest sposobem na spełnienie marzeń o podróżach. Nie brakuje również osób, które przemierzają jednośladem trudne tereny lub biorą udział w sportowej rywalizacji.

Oczywistym jest więc fakt, że jeden rodzaj pojazdu nie byłby w stanie sprostać wszystkim tym oczekiwaniom. Dlatego też na rynku dostępne są liczne rodzaje motocykli różniących się między sobą budową, kształtem, wielkością i mocą silnika. Wiedza ta pozwoli ci łatwiej wybrać swój idealny pierwszy motocykl.

Motocykle klasyczne, czyli jak to się zaczęło

Motocykle klasyczne, często zwane również motocyklami retro to rodzaj motocykli, których stylistyka nawiązuje do znanych sprzed kilkudziesięciu lat egzemplarzy. Nie zawsze mamy do czynienia z tak wiekowym pojazdem, niemniej jednak wszystkie, niezależnie od rocznika, posiadają wspólne, klasyczne elementy. Wśród tych, którymi wyróżniają się motocykle klasyczne wymienić możemy między innymi: okrągła przednia lampa, brak plastikowych elementów i owiewek czy szprychowe koła.

Motocykle turystyczne – nieodłączny kompan podróży

Motocykle turystyczne, jak sama nazwa wskazuje, zostały stworzone z myślą o osobach, które chcą wykorzystać je jako środek transportu w czasie podróży. Wyróżniają się maksymalnym komfortem jazdy, wygodną pozycją, jaką może przyjąć kierujący, jak również możliwością przypięcia do nich różnego rodzaju sakw czy bagażników.

Warto jednak mieć świadomość, że motocykl turystyczny może przybierać różne kształty i wyróżniać się innymi cechami. Wśród tego rodzaju motocykli możemy znaleźć zarówno tradycyjne modele turystyczne, którymi są najczęściej duże i ciężkie maszyny, jak i motocykle sportowo-turystyczne, które choć dobrze sprawdzają się na dalekich trasach, są znacznie lżejsze i bardziej zwrotne, a tym samym będą idealne jako motocykl turystyczny dla początkującego.

Choppery – klimat amerykańskich autostrad

Te rodzaje motocykli zdecydowanie pobudzają wyobraźnię i zwracają na siebie uwagę gdziekolwiek się pojawią. Nie ma w tym nic dziwnego. To jednoślady, które dzięki swojej stylistyce sprawiają, że każdy może poczuć się wyjątkowo.

Czym się wyróżniają? Przede wszystkim musimy wiedzieć, że są to motocykle, które zostały zmodyfikowane. Najczęściej zmienianym elementem jest wydłużony widelec oraz położenie i rozstaw kierownicy. Sprawia to, że choppery wymagają od kierowcy przyjęcia charakterystycznej, doskonale znanej z amerykańskich filmów pozycji. Nie ma w tym nic dziwnego – choppery miały bowiem swój początek właśnie w Stanach Zjednoczonych. To tu cieszyły się też największą popularnością.

Motocykle tego typu są wykorzystywane w codziennej jeździe, jednakże większość pasjonatów dba o swoje modele i pokazuje się z nimi wyłącznie na zlotach i spotkaniach miłośników jednośladów. Wszystko to sprawia, że ten rodzaj motocykli jest od razu zauważalny i rozpoznawalny. To idealna propozycja dla wszystkich osób, które chcą się wyróżnić, a motocykle traktują nie tylko jako praktyczny środek lokomocji, ale również styl życia.

Motocykl bobber – czym różni się od choppera?

Czytając o chopperach, niejednokrotnie możemy natknąć się na pojęcie „motocykl bobber”. Wiele osób nieposiadających wiedzy na temat rodzajów motocykli uważa, że jest to pojęcie oznaczające ten sam typ pojazdu. Nic bardziej mylnego.

Motocykl bobber to jednoślad, który charakteryzuje się niezwykłą prostotą. W motocyklu tym usunięte są bowiem wszystkie zbędne elementy takie jak zderzaki czy błotniki. Robi się to w celu redukcji wagi pojazdu, a tym samym osiągnięciu wyższej prędkości.

Co ważne, bobbery nie są stylizowane oraz poddawane wielu przeróbkom, jak to ma miejsce w przypadku chopperów. Dlatego też najczęściej motocykl bobber posiada ramę, która nie uległa żadnej modyfikacji.

Motocykle sportowe – dla miłośników ekstremalnych wrażeń

Mówiąc o rodzajach motocykli, nie sposób nie wspomnieć o ważnej kategorii, jaką są motocykle sportowe. To pojazdy stworzone z myślą o osobach, które uwielbiają prędkość i nie boją się jej osiągać.

Czym się wyróżniają? Przede wszystkim specjalną, ergonomiczną budową zmniejszającą opór powietrza. Na uwagę zasługuje również zoptymalizowana waga pojazdu (kierowcom wybierającym ten rodzaj jednośladu zależy na tym, by była ona jak najniższa) oraz doborem dynamicznego, szybko reagującego silnika. Motocykl sportowy pozwala cieszyć się maksymalną prędkością, a przy tym prezentuje się niezwykle efektownie – najczęściej ze względu na swój drapieżny design.

Jak widzisz, rodzaje motocykli są w stanie odpowiedzieć na potrzeby każdego miłośnika jednośladów, który chce spędzić miło czas. Jeśli więc zastanawiasz się nad zakupem motoru, koniecznie zastanów się nad tym, jak zamierzasz z niego korzystać oraz po jakich trasach chcesz się poruszać. Pozwoli ci to na znalezienie motocyklu, który spełni wszystkie twoje oczekiwania i zapewni pełnię przyjemności z jazdy.

Autorka: Kamila Łońska-Kępa
Autor: Kamila Łońska-Kępa