Data modyfikacji:

Jaki motocykl turystyczny dla początkującego?

Turystyka motocyklowa to dla wielu definicja wolności. Jeśli chcesz spróbować tej pasji, wybierz komfortowy i niezawodny motocykl. Niewygodna pozycja za kierownicą i ciągłe awarie odbiorą radość z podróży. Jaki motocykl turystyczny dla początkującego wybrać? Sprawdź nasze propozycje!

motocykl turystyczny dla początkującego

Cechy dobrego motocykla turystycznego dla początkującego

Do turystyki motocyklowej nadaje się niemal każdy motocykl i nie trzeba kupować specjalnego modelu. Nie da się jednak ukryć, że motocykl turystyczny zapewni największy komfort podczas długich podróży. Ma wygodną kanapę i budowę zapewniającą komfort nawet podczas wielogodzinnych tras, a dodatkowo świetnie chroni przed warunkami atmosferycznymi.

Turystyczny krążownik pomieści też całą masę bagażu, więc bez trudu spakujesz ubrania, sprzęt biwakowy, prowiant oraz akcesoria podróżne. Motocykle stworzone do długich podróży mają duży bak oraz możliwość podpięcia dodatkowych kufrów oraz sakw.

Niektóre modele mają także wbudowane radio, ogrzewanie, podgrzewane siedzenie oraz rozbudowane owiewki chroniące przed wiatrem na drogach szybkiego ruchu. Turystyczne jednoślady są duże i ciężkie, ale w trasie ich gabaryty nie są tak mocno odczuwalne. Jaki model wybrać na swój pierwszy motocykl turystyczny?

Przeczytaj również: Motocykle 125: ranking najpopularniejszych maszyn

Pierwszy motocykl turystyczny – pojemność i moc silnika

Początkującym motocyklistom zaleca się zazwyczaj, by pojemność silnika pierwszego jednośladu była nie większa niż 500 cm3. Jazda sportową sześćsetką lub motocyklem z silnikiem o pojemności jednego litra to dla początkującego karkołomne zadanie. Nie chodzi wyłącznie o niebezpieczeństwo takiego wyboru, ale i komfort – panowanie nad zbyt mocnym motocyklem jest bardzo stresujące.

W przypadku motocykli turystycznych ma to jednak mniejsze znaczenie. Duże gabaryty modeli przeznaczonych do podróży nie zachęcają do dynamicznej jazdy, a charakterystyka silników nie jest tak bezkompromisowa. Mimo dużej pojemności nie rozwijają one mocy tak gwałtownie jak modele szosowe czy nakedy.

Wybór motocykla turystycznego o pojemności 750 cm3 czy nawet 1000 cm3 wcale nie musi być błędem. Zapas mocy przyda się podczas jazdy autostradowej lub górskich podjazdów z dużym obciążeniem. Pamiętaj jednak, by zachować rozsądek i wziąć pod uwagę brak doświadczenia. Przed wyruszeniem w podróż przećwicz też podnoszenie przewróconej maszyny. Wbrew pozorom nie jest to tak proste.

Sprawdź nasz ranking kasków motocyklowych

Jaki motocykl turystyczny dla początkującego wybrać? Popularne modele motocykli dla podróżnika

Honda NT700V Deauville

Jednym z najczęściej polecanych motocykli turystycznych dla początkujących jest Honda NT700 Deauville. Rozwijający 66 KM dwucylindrowy silnik sprawnie radzi sobie z 257-kilogramowym motocyklem. Zaletą modelu jest bezobsługowy wał kardana przenoszący napęd na koła oraz opływowy kształt owiewek zmniejszający zużycie paliwa. Dwa sztywne kufry wkomponowane w sylwetkę motocykla pomieszczą najpotrzebniejsze akcesoria.

Kawasaki KLE 500

Kawasaki KLE 500 to lekkie turystyczne enduro, które poradzi sobie nie tylko na gładkim asfalcie. To dobry wybór podczas podróży na Wschód, gdzie jakość dróg często pozostawia wiele do życzenia. Model napędzany jest silnikiem o pojemności 498 cm3 i mocy 48 KM – w sam raz na początek przygody z turystyką motocyklową.

Suzuki V-Storm 650

To jeden z tych motocykli turystycznych dla początkującego, które sprawdzą się nie tylko w trasie, ale i w mieście. Szeroka i wysoka kanapa pozwalają przyjąć komfortową pozycję, zapewniającą dobrą widoczność na drodze.

Dwucylindrowy silnik chłodzony cieczą (znany z Suzuki SV650) sprawnie rozpędza motocykl do prędkości przelotowej 120 km/h i pozwala bezproblemowo utrzymać ją w trasie. Opcjonalnie można doposażyć Suzuki w dodatkowe kufry oraz dużą owiewkę przednią.

Honda Varadero 125

Kto powiedział, że do turystyki motocyklowej musisz wyrabiać prawo jazdy kat. A? Niewielkie turystyczne enduro Hondy pozwoli ci cieszyć się motocyklowymi podróżami nawet wtedy, gdy masz jedynie uprawnienia na samochody osobowe (kat. B).

Niewielka jednostka o pojemności 125 cm3 rozwija jedynie 15 KM, ale dzięki dwucylindrowej budowie zachowuje zadowalającą elastyczność. Prędkość maksymalna to 125 km/h, co sprawia, że motocykl da sobie radę nawet na autostradzie i nie musisz się obawiać, że wyprzedzą cię samochody ciężarowe. To świetny wybór na pierwszy motocykl turystyczny.

Autor: Szymon Sonik