Data modyfikacji:

Ranking kasków motocyklowych

Kask motocyklowy to najważniejszy element ekwipunku motocyklisty. Bez względu na to, czy jeździsz miejskim skuterem czy mocnym motocyklem sportowym, potrzebujesz bezpiecznego, wygodnego i dobrze dopasowanego kasku. Jaki rodzaj kasku wybrać, na co zwrócić uwagę podczas zakupu oraz jak poprawnie przymierzać kask? Sprawdź nasz ranking kasków motocyklowych.

kask motocyklowy

Zakup kasku na motor – najważniejsza inwestycja przed zakupem motocykla

Nie ma znacznie to, jakim jednośladem jeździsz – liczy się tylko twoje zdrowie. Wypadek przy 50 km/h jest równie groźny na każdym rodzaju motocykla. Dlatego bardzo ważny jest wybór właściwego ekwipunku, takiego jak kombinezon na motor czy dobry kask motocyklowy.

Na rynku kasków motocyklowych znajdziesz wiele tanich modeli, a ceny rozpoczynają się już od ok. 50 zł. Jak nie trudno się domyślić, tego rodzaju kask nie zapewni ci żadnej ochrony. Służy jedynie temu, by nie dostać mandatu.

Ceny przyzwoitej jakości kasków integralnych rozpoczynają się od ok. 250 zł. W tej kwocie znajdziesz podstawowe modele budżetowych marek. Nie należy się spodziewać luksusów w postaci szybki z pinlockiem, zaawansowanej wentylacji czy komfortowego wypełnienia. Topowe kaski motocyklowe to kosz rzędu kilku tysięcy złotych. Jeżeli nie wiesz, jaki model wybrać, zobacz nasze propozycje z rankingu kasków motocyklowych.

Jaki typ kasku motocyklowego wybrać?

Choć rodzaj motocykla nie powinien wpływać na rodzaj kasku, nie da się ukryć, że moda motocyklowa odgrywa dużą rolę. Skuterzyści najczęściej sięgają po kaski motocyklowe otwarte, zwłaszcza ci poruszający się na jednośladach retro. To nie tylko kwestia estetyki, ale i praktyczności. Otwartego kasku nie trzeba zdejmować z głowy, tankując, wchodząc do sklepu lub rozmawiając ze znajomym.

Z zalet kasku szczękowego korzystają najczęściej miłośnicy turystyki lub osoby, które cenią możliwość manewrowania z otwartym kaskiem, ale podczas wyższych prędkości wolą zabudowany model. Cała reszta motocyklistów wybiera kaski integralne, które zapewniają najwyższe bezpieczeństwo.

Jak zbudowane są kaski na motor? Składają się ze skorupy, wyściółki, wizjera, oraz pasków zabezpieczających. Skorupa budżetowego kasku wykonana jest ze zwykłego plastiku, który rozpada się w dłoniach. Aby jeździć bezpiecznie, upewnij się, że w twoim modelu wykonana została z laminatu, np. włókna szklanego, karbonu, kevlaru lub kompozytów. Dopuszczalne są także termoplastiki, ABS oraz poliwęglan, ale nie gwarantują tak dużego bezpieczeństwa.

Przeczytaj również: Motocykle 125: ranking najpopularniejszych maszyn

Rodzaje kasków motocyklowych

Jak dobrać kask motocyklowy? Zacznij od określenia, który rodzaj kasku na motor kupić.

Kask integralny

Najpopularniejszy oraz najbezpieczniejszy rodzaj kasku na motor. Ze względu na zamkniętą konstrukcję najlepiej chroni głowę i twarz motocyklisty. Najlepiej radzi sobie także z wiatrem i zapewnia komfort nawet przy wysokich prędkościach.

Używany na motocyklach sportowych, turystycznych, miejskich, enduro czy nakedach. Kaski zamknięte dzielą się na sportowe oraz turystyczne. Różni je budowa dostosowana do bardziej wyprostowanej lub pochylonej pozycji.

Do naszego rankingu kasków motocyklowych wybraliśmy różne rodzaje kasków na motor. Na pewno znajdziesz więc propozycję dla siebie.

Kask otwarty

Stworzony z myślą o miejskiej jeździe kask otwarty nie jest wyposażony w część szczękową. Dzięki temu jest wygodniejszy i bardziej przewiewny. Odbija się to na bezpieczeństwie użytkowania, ponieważ twarz jeźdźca, a zwłaszcza szczęka, nie są chronione. Wbrew pozorom upadki na twarz nie należą do rzadkości.

Klasyczne modele kasków otwartych mają bardzo krótką szybkę, ale lepszym wyborem są kaski z szybką osłaniającą całą twarz. Nie chcesz przecież, by owady non stop wpadały ci do oczu i ust.

Kask szczękowy

Kask szczękowy łączy zalety kasków integralnych oraz otwartych. Ma ruchomą szczękę, którą można w razie potrzeby unieść. W ten sposób kask zamknięty przemieni się w namiastkę kasku otwartego. To rozwiązanie jest bardzo wygodne chociażby w mieście, gdy można zapewnić sobie większy przewiew przy niskich prędkościach oraz na światłach. Wadą kasków szczękowych jest wysoka cena i duża waga.

Kask offroad

W tego typu kasku nie ma wizjera, dlatego musisz dokupić osobne gogle. Kaski offroad stworzone są wyłącznie do jazdy w terenie i nie nadają się do jazdy po ulicach. Są nastawione na dobrą wentylację przy niskich prędkościach i na szosie generują zbyt duże opory powietrza.

Jaki kask motocyklowy? Rodzaj zapięcia

 • DD – najbezpieczniejszy rodzaj zapięcia kasku motocyklowego. Wymaga przeplecenia paska przez dwie klamry w kształcie litery D, co może sprawić problem początkującym motocyklistom. W kaskach z zapięciem DD jeżdżą niemal wszyscy profesjonalni motocykliści.
 • Zatrzask – łatwy w obsłudze, ale podatny na uszkodzenia. Wymaga wcześniejszego dopasowania długości paska, przez co łatwo o zbyt luźne zapięcie.
 • Mikrometryczne – to również zapięcie zatrzaskowe, jednak z mikroregulacją. Dzięki niej można zawsze dociągnąć pasek, niezależnie od ustawień klamer.

Bezpieczeństwo kasku motocyklowego

Zapewnienia producenta to zbyt mało, by można było zaufać kaskom motocyklowym. Kaski sprzedawane w Stanach Zjednoczonych oraz w Kanadzie muszą mieć certyfikat DOT, natomiast kaski europejskie obowiązuje norma ECE R22.05. Nie oznacza to jeszcze, że kask jest bezpieczny.

Prawdziwym testom wytrzymałości kaski poddawane są w niezależnych ośrodkach badawczych, gdzie sprawdza się wytrzymałość skorupy, szybki i pasków. Testy te przeprowadzane są przez fundację Snell oraz rządowy program brytyjskiego Departamentu Transportu SHARP.

Jakim markom kasków motocyklowych możesz zaufać?

W naszym rankingu kasków motocyklowych znajdziesz modele najlepszych producentów, do których należą:

 • AGV
 • Airoh
 • ARAI
 • Bell
 • Caberg
 • HJC
 • IXS
 • Lazer
 • LS2
 • Naxa
 • Nolan
 • Schuberth
 • Shark
 • Shoei
 • Uvex

Wentylacja kasku na motocykl

Ważnym elementem dobrego kasku motocyklowego jest wydajna wentylacja. Służy przede wszystkim do zapewnienia komfortu w trakcie jazdy, ale ma też wpływ na parowanie szybki. Powietrze skierowane na szybkę zapobiega osadzaniu się na niej wilgoci. Wloty na górnej części kasku oraz na szczęce powinny być zamykane. Najlepiej, jeśli można to zrobić bez zdejmowania rękawic.

Sposób na zaparowaną szybę

Mądrze rozwiązana wentylacja pomoże w walce z parą wodną osadzającą się na szybce, ale prawdziwym wybawieniem jest pinlock. To niewielka nakładka na wizjer, która wręcz uniemożliwia zbieranie się pary wodnej. Dzięki pinlockowi wizjer zachowa przejrzystość w każdych warunkach. Upewnij się, że wybrany przez ciebie kask obsługuje taką nakładkę.

Jak dobrać kask motocyklowy dla osób noszących okulary?

Założenie kasku może być nie lada problemem dla osób noszących okulary. Dobrze dopasowany kask ściśle przylega do głowy oraz policzków, więc wciśnięcie oprawek okularów może być kłopotliwe.

Z tego względu produkuje się modele kasków zaprojektowane z myślą o osobach z wadą wzroku. Mają luźniejsze rynienki w okolicach oczu, które zapewnią miejsce dla okularów. Przydatnym elementem kasku jest też opuszczana blenda przeciwsłoneczna.

Ranking kasków motocyklowych TOP10

LS2 OF562 Airflow

Rodzaj kasku: otwarty
Typ zapięcia: mikrometryczne
Materiał skorupy: HPTT (hybryda poliwęglanu i żywicy polimerowej)
Blenda: nie
Waga: 950 g

AGV Orbyt Mono Matt Black

Rodzaj kasku: otwarty
Typ zapięcia: mikrometryczne
Materiał skorupy: tworzywo termoplastyczne
Blenda: tak
Waga: 1280 g

LS2 FF399 Valiant Matt Black

Rodzaj kasku: szczękowy
Typ zapięcia: mikrometryczne
Materiał skorupy: HPTT
Blenda: tak
Waga: 1650 g

Caberg Uptown

Rodzaj kasku: otwarty
Typ zapięcia: mikrometryczne
Materiał skorupy: poliwęglan
Blenda: tak

HJC i90 Solid Semi Flat Black

Rodzaj kasku: szczękowy
Typ zapięcia: mikrometryczne
Materiał skorupy: poliwęglan
Blenda: tak
Waga: 1850 g

HJC CS-15 Semi Flat Black

Rodzaj kasku: integralny
Typ zapięcia: mikrometryczne
Materiał skorupy: poliwęglan
Blenda: nie
Waga: 1400 g

Caberg Ghost Rusty

Rodzaj kasku: otwarty
Typ zapięcia: mikrometryczne
Materiał skorupy: trikompozyt (włókno szklane, kevlar, karbon)
Blenda: tak
Waga: 1150 g

Caberg Duke II

Rodzaj kasku: szczękowy
Typ zapięcia: mikrometryczne
Materiał skorupy: ABS
Blenda: tak
Waga: 1550 g

LS2 OF599 Spitfire Solid

Rodzaj kasku: otwarty
Typ zapięcia: mikrometryczne
Materiał skorupy: HPTT
Blenda: tak
Waga: 1150 g

Shoei GT-AIR 2 Matt Affair TC-1

Rodzaj kasku: integralny
Typ zapięcia: mikrometryczne
Materiał skorupy: AIM
Blenda: tak
Waga: 1400 g

Autor: Szymon Sonik