Data modyfikacji:

Jaka kamera samochodowa przód tył z trybem parkingowym?

Tryb parkingowy to wyjątkowo istotna funkcja dostępna w niektórych wideorejestratorach, którą jednak w testach stosunkowo często się pomija. Dlatego też w dzisiejszym artykule omówimy to, czym dokładnie jest tryb parkingowy, dlatego warto zdecydować się na kamerę z taką funkcją oraz przytoczymy kilka konkretnych modeli, którymi warto się zainteresować. Dowiedz się, jaka kamera samochodowa przód tył z trybem parkingowym jest warta zakupu.
kamera samochodowa przód tył tryb parkingowy

Kamera samochodowa przód tył tryb parkingowy – dlaczego warto wybrać?

Kamera samochodowa przód tył z trybem parkingowym pozwoli kontrolować wszystko, co dzieje się wokół auta, kiedy nie ma nas w pobliżu. Tryb umożliwia nagranie sprawcy, który mógł uszkodzić nasze auto. Stłuczki parkingowe stanowią bowiem ogromny odsetek wypłat z ubezpieczeń zarówno OC sprawców, jak i AC osób poszkodowanych, gdy ktoś, kto zarysuje auto, nie będzie uczciwy i nie pozostawi do siebie kontaktu.
Jak wybrać wideorejestrator przód tył? Ranking poniżej pomoże w podjęciu decyzji.

Co to jest tryb parkingowy w rejestratorze?

Tryb parkingowy należy uruchomić samodzielnie za każdym razem, gdy wysiadamy z auta, lub zakupić urządzenie, w którym włącza się on automatycznie. Wewnątrz kamery zazwyczaj zamontowany jest G-Sensor, który uruchomi nagrywanie w przypadku wykrycia ruchu spowodowanego uderzeniem w samochód na parkingu. Dzięki temu będziemy wiedzieć, kto zarysował lub uszkodził auto na parkingu, nawet jeżeli sprawca nie pozostawi kartki.

Na co zwracać uwagę, wybierając wideorejestrator z trybem parkingowym?

Oczywiście podstawową kwestią podczas zakupu kamerki dla siebie jest zwrócenie uwagi na to, czy posiada ona omawiany tryb. Ten bowiem nie jest standardem i to, że kupimy wideorejestrator, wcale nie znaczy, że będzie on wyposażony w taką funkcję. Gdy już znajdziemy urządzenie, które obsługuje tryb parkingowy, trzeba sprawdzić również:
  • czy tryb uruchamiany jest w sposób automatyczny, czy ręczny – ten pierwszy również nie jest standardem i spotykamy go w droższych urządzeniach;
  • w jaki sposób zasilany jest rejestrator – ten musi być wyposażony we własną baterię, zasilany z gniazda zapalniczki lub z portu USB w samochodzie. Często wideorejestratory, chociaż posiadają kondensatory, nie są w stanie magazynować w nich energii;
  • czy posiada detekcję ruchu, czy G-sensor – w pierwszym przypadku kamera nagrywa praktycznie każdy ruch wokół samochodu, natomiast w drugim wybudza się po uderzeniu i nagrywa sprawcę;
  • Time-lapse lub Low-bitrate – to sposoby nagrywania. Pierwszy z nich robi zdjęcia, np. co sekundę, natomiast drugi nagrywa w sposób ciągły, ale w gorszej jakości, by oszczędzać miejsce na karcie pamięci.
  • Wideorejestrator tryb parkingowy – ranking

    Jaki model wideorejestratora wybrać? Poniżej znajdziesz polecane przez nas kamery samochodowe.

    1. Mikavi PQ4 Dual

    Pierwsze miejsce w naszym zestawieniu otrzymuje wideorejestrator Mikavi PQ4 Dual. Filmy nagrywa w rozdzielczości 1920 × 1080 i ma dość szeroki kąt widzenia na poziomie aż 170 stopni. Posiada automatyczny tryb parkingowy, zatem nie trzeba pamiętać o tym, by każdorazowo włączyć go ręcznie. Do tego wyposażony został w tryb nocny, który pozwala na automatyczne doświetlenie obrazu w ciemności i późniejsze odnalezienie sprawcy.
    Wśród dodatkowych atrakcji, które cieszą użytkowników, wymienić trzeba to, że ma on wbudowany GPS i możliwość nanoszenia na przejechanej trasie prędkości samochodu. Oprócz tego posiada możliwość połączenia go z aplikacją na telefon i obsługiwaniu z jej poziomu. Nagrywa w trybie Time-lapse. Zamiast akumulatora litowo-jonowego, który jest mniej odporny na warunki atmosferyczne, posiada wbudowany kondensator. Całość zamknięta jest w zgrabnej obudowie o niewielkich wymiarach.

    2. Navitel RC3 PRO

    Wideorejestrator marki Navitel nagrywa w jakości Full HD (1920 × 1080) i ma szeroki kąt widzenia na poziomie 135 stopni. Zasilany jest na USB, posiada opcje łączności poprzez Wi-Fi, a także ma wbudowany GPS. Co ciekawe, to urządzenie nagrywa nie tylko to, co dzieje się z przodu, ale również z tyłu, a nawet wewnątrz pojazdu. Może rejestrować dźwięk, zatem umożliwia kompleksową obserwację otoczenia. Tylna kamera urządzenia ma funkcję obracania o 360 stopni. Kamera przednia i wewnętrzna może być ustawiana w orientacji góra-dół.
    Co jeszcze oferuje Navitel RC3 PRO? Może informować kierowcę o fotoradarach, ma praktyczny ekran dotykowy, 4 diody LED działające na podczerwień oraz dedykowaną aplikację do sterowania za pośrednictwem smartfonu. Sposób nagrywania w trybie parkingowym można ustawiać (1, 2 lub 5 klatek na sekundę). Urządzenie musi być jednak stale podłączone do źródła zasilania, żeby mogło działać. Ma opcję nagrywania w pętli i posiada G-sensor.

    3. Vantrue S1

    Vantrue S1 nagrywa ze znacznie wyższą rozdzielczością, niż inne dostępne na rynku wideorejestratory. Wynosi ona 2880 × 2160. Oprócz tego producent zaoferował użytkownikom skuteczny tryb nocny, możliwość łączenia go za pomocą mini-USB i zadbał o wbudowany moduł GPS.
    Urządzenie ma aktywny tryb parkingowy, który włącza się samodzielnie. Nagrywa w systemie Low-bitrate. Samodzielnie dostosowuje stopień doświetlania obrazu, by uzyskać jak najlepszą widoczność na nagrywanych materiałach video. Posiada możliwość nagrywania w pętli i ma wbudowany G-sensor, który po uruchomieniu powoduje automatyczne zapisanie nagranego pliku. Kąty widzenia kamer z przodu i z tyłu to 170 stopni i 160 stopni. Obsługuje karty pamięci micro-SD.

    4. Viofo T130

    Viofo T130 to kamera, która łączy się poprzez USB-C. Można znaleźć do niej przejściówki oraz samodzielnie dobrać odpowiednią kartę pamięci. Ma na wyposażeniu trzy obiektywy, zatem może nagrywać to, co dzieje się na zewnątrz z przodu i z tyłu oraz wewnątrz pojazdu. W razie potrzeby samodzielnie doświetla obraz diodami IR.
    Kamerka posiada aktywny tryb parkingowy, jednak musi być nieustannie podpięta do prądu. Łączy się poprzez Wi-Fi i może komunikować się z nami dzięki aplikacji na telefon. Kamera przednia ma kąt widzenia na poziomie 140 stopni, wewnętrzna – 165 stopni, natomiast tylna – 165 stopni. Posiada tryb detekcji ruchu. Można samodzielnie zdecydować, czy chcemy nagrywać w trybie Low-Bitrate, czy Time-Lapse.

    5. Vantrue E1

    Vantrue E1 to urządzenie o ponadprzeciętnie rozbudowanym trybie parkingowym. Ma on funkcję detekcji ruchu i kolizji. Ma też tryb nagrywania Multi Low-bitrate oraz Time-lapse, co pozwala decydować, z którego z nich będziemy korzystać. Tryb parkingowy włącza się automatycznie, jednak trzeba zadbać o to, by urządzenie miało stały dostęp do prądu. Nagrania w czasie jazdy można zapisywać nie tylko automatycznie, ale również przy pomocy komend głosowych oraz dodatkowego przycisku, który umieszcza się w kabinie samochodu.
    Kamera posiada tryb HDR, dlatego może pozwolić uzyskać świetną jakość obrazu również w nocy. Urządzenie łączy się z aplikacją na telefon i umożliwia zdalne sterowanie. Na nagrania w trasie można nanosić dane z GPS oraz prędkość samochodu. Osobno do wideorejestratora można dokupić rozmaite akcesoria, takie jak filtr polaryzacyjny CPL, który ogranicza ryzyko pojawiania się na nagraniach obić światła i refleksów. Do urządzenia samodzielnie możemy dobrać karty pamięci o różnej pojemności.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Patrycja Wojas
    Patrycja Wojas

    Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!