Data publikacji:

Sposoby na zaparowane szyby w aucie

Zaparowane szyby w aucie nie tylko utrudniają jazdę, ale też negatywnie wpływają na bezpieczeństwo. Ciągłe przecieranie szyb gąbką to tylko półśrodek, dlatego warto wyeliminować źródło problemu. Sprawdź, jakie są skuteczne sposoby na zaparowane szyby w aucie.

Zaparowane szyby w aucie – jakie są przyczyny?

Zaparowane szyby w samochodzie mogą wynikać z zapchanego filtra kabinowego. Odpowiada on za filtrowanie powietrza dostającego się do wnętrza oraz neutralizację przykrych zapachów. Z czasem zapychany jest kurzem, piaskiem, błotem i zanieczyszczeniami organicznymi, co poznasz nie tylko po zaparowanych szybach, ale i nieprzyjemnym zapachu we wnętrzu. Rozwiązaniem problemu mogą być odkurzacze samochodowe, które pomogą w utrzymaniu czystości w aucie.

Główną przyczyną parowania szyb w samochodzie jest nadmierna wilgoć we wnętrzu auta. Jesienią czy zimą wilgotność powietrza jest duża, łatwo też nanieść wodę do wnętrza na butach czy ubraniach. Wnika ona w tapicerkę samochodu oraz miękkie dywaniki, parując w momencie nagrzewania wnętrza. W wyniku różnicy temperatur para wodna osadza się na szybach, utrudniając widoczność.

Czasem powodem nadmiernego zaparowania szyb jest też awaria układu chłodzenia i wyciek płynu chłodniczego. Usterki radiatora nagrzewnicy są jednak sporadyczne.

Zaparowane szyby w aucie – co robić?

Zanim przejdziesz do zabezpieczenia szyb przed parą, zacznij od wyeliminowania źródła problemu. Do domowych sposobów na zaparowane szyby w aucie należy zatem pozbycie się nadmiernej wilgoci we wnętrzu samochodu. Jesienią i zimą wymień materiałowe dywaniki na gumowe, wymień filtr kabinowy i solidnie wysusz wnętrze. Możesz wykorzystać do tego ciepły i suchy dzień, otwierając wszystkie drzwi samochodu na oścież. Inny , skuteczny sposób na zaparowane szyby w aucie to użycie termowentylatora. Pamiętaj jednak o tym, aby cały czas kontrolować urządzenie i nie kierować strumienia powietrza bezpośrednio na plastikowe elementy.

Przeczytaj również: Czy warto zainwestować w pokrowiec na samochód?

Kolejny krok to solidne wyczyszczenie wnętrza. Wilgoć uwielbia brud, w którym może się swobodnie gromadzić, dlatego należy się go pozbyć. Odkurz dokładnie wykładzinę, fotele i kanapę, oczyść kokpit za pomocą preparatu do plastików lub APC, umyj okna płynem do szyb i zabezpiecz wszystko środkami konserwującymi. Zobacz, jakie kosmetyki samochodowe pomogą ci w utrzymaniu czystości w aucie. Do plastików możesz użyć antystatycznego dressingu, skórę odżywisz specjalnym mleczkiem, a tapicerkę tekstylną możesz zaimpregnować preparatem tworzącym powłokę hydrofobową. Warto też użyć środka do czyszczenia kanałów wentylacyjnych. Dostępne są najczęściej w formie granatu rozpylanego za fotelem kierowcy lub pianki wtryskiwanej rurką bezpośrednio do wentylacji.

Zaparowane szyby w aucie – jaki nawiew ustawić?

Zaparowane szyby mogą być efektem nieprawidłowego ustawienia nawiewu. Wybranie nawiewu na stopy oraz ustawienie wysokiej temperatury spowoduje wzmożone parowanie wody i osadzanie się jej na szybach. Aby uniknąć zaparowania, ustaw nawiew bezpośrednio na szyby i to z największą mocą. Włącz także klimatyzację (tak, nawet zimą!), która nie tylko schładza powietrze, ale też mocno osusza. Efekt będzie natychmiastowy! Zaparowane szyby w samochodzie z klimatyzacją również nie są rzadkością. Ich przyczyną może być wadliwie działająca klimatyzacja. Sprawdź, z czego mogą wynikać problemy z klimatyzacją w aucie.

Co na zaparowane szyby w aucie – skuteczne sposoby

Zaparowane szyby w samochodzie podczas deszczu są wybitnie irytujące. Zjawisko to może wystąpić nawet wtedy, gdy wnętrze auta jest czyste i suche. Jakie preparaty na zaparowane szyby w aucie warto kupić? Aby wyeliminować ten problem, zabezpiecz szyby preparatem hydrofobowym, utrudniającym osadzanie się pary na szybach. Dostępne są najczęściej w sprayu, choć można też dostać preparaty na zaparowane szyby w aerozolu lub płynie. Przed ich nałożeniem dokładnie umyj okna samochodowym płynem do szyb (jest bezpieczny dla uszczelek i kokpitu), który odtłuści i odetka szklaną powierzchnię. Ceny takich preparatów wynoszą od kilku do kilkudziesięciu złotych. Różnią się nie tylko skutecznością, ale przede wszystkim trwałością.

W awaryjnych sytuacjach możesz też spróbować domowego sposobu na zaparowane szyby. W roli środka zabezpieczającego przed zaparowaniem szyb możesz użyć… pianki do golenia! To bardzo skuteczne, choć niezbyt trwałe rozwiązanie. Wykorzystaj je w domowej łazience, a przekonasz się, że działa.

Autor: Szymon Sonik