Data publikacji:

Jak powiesić soundbar lub głośniki na ścianie?

Nowoczesne urządzenia multimedialne i audio poprawiają doznania i zwiększają komfort oglądania filmów, bajek, ulubionych programów czy słuchania muzyki. Zintegrowane systemy audio, które można podłączyć do telewizora, komputera czy telefonu, pomagają przenieść się odbiorcy do świata, jaki widać na obrazie. Większe doznania, większe emocje, ale przede wszystkim doskonały dźwięk zintegrowany z obrazem. Aby to osiągnąć, najlepiej wyposażyć się w dobrej jakości głośniki lub urządzenie zwane soundbarem. Najlepiej pracują one powieszone na ścianie, kiedy dźwięk może rozchodzić się po całym pomieszczeniu, sprawiając wrażenie, jakbyśmy brali udział w akcji ulubionego programu. Jak powiesić soundbar i głośniki na ścianie?
Part of the interior of the living room with a TV on the wall, Hi-Fi equipment, a soundbar.

Soundbar – co to jest

Zacznijmy od tego, czym tak właściwie jest soundbar. O ile każdy wie, czym są głośniki, o tyle to urządzenie może wymagać wyjaśnień. Soundbar jest zintegrowanym systemem audio, którego zadaniem jest rozprowadzenie wysokiej jakości dźwięku podczas oglądania filmów czy seriali. Jest alternatywą dla kina domowego. Nie wymaga specjalistycznej wiedzy, aby prawidłowo go użytkować. Soundbar wyglądem przypomina listwę, którą za pomocą przewodu HDMI lub Bluetooth łączymy z naszym odbiornikiem. Soundbary współpracują nie tylko z telewizorami, ale też z komputerami, konsolami, a nawet telefonami. Głównym zadaniem soundbara jest rozprzestrzenianie po pokoju wysokiej jakości dźwięków. Droższe wersje przekazują dużo głębsze tony i wyraźniejszy bas, nawet w przypadku dźwięków o stosunkowo niskiej częstotliwości. Jeżeli zależy ci na poprawie jakości przeżywania ulubionych seansów w domu, soundbar jest bez wątpienia urządzeniem stworzonym dla ciebie.
Głośniki bardzo często współpracują w zestawie z kinem domowym. Ze względu na ich mniejszy rozmiar i większą liczbę w pakiecie, pozwalają na rozwieszenie ich w większych odległościach od siebie, w różnych częściach pokoju, co przekłada się na roznoszenie się dźwięku. Wysokiej jakości głośniki świetnie transmitują dźwięk odpowiednimi strefami. Akcja dzieje się po lewej stronie ekranu? Głośniki z lewego wyjścia, które powinny być rozwieszone zgodnie ze stronami przeznaczenia, wydadzą głębsze i głośniejsze dźwięki. To sprawi, że odbiorca poczuje się, jakby brał udział w akcji. Większość zestawów z głośnikami wymaga podłączenia ich przewodowo, co w sytuacji rozmieszczenia ich w różnych częściach pokoju może być problematyczne oraz psuć estetykę i wygląd pomieszczenia. Niemniej jednak, dla zwolenników tego typu nagłośnienia, dostępnych jest wiele modeli najróżniejszych marek, które wyróżniają się parametrami, wielkością, a przede wszystkim ceną.

Jak powiesić soundbar i głośniki na ścianie?

Zanim zaczniemy montować nasze urządzenia, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze. Jest to przede wszystkim moc całkowita. Im większe mamy pomieszczenie, tym większą moc powinny mieć nasze urządzenia audio. Zbyt mała moc może nie dać oczekiwanego efektu, a jakość dźwięku może być niezadowalająca. Kolejny parametr to pasma przenoszenia. Im wyższe pasma przenoszenia oferują głośniki oraz soundbar, tym bardziej dźwięk będzie czystszy i lepszej jakości. W przypadku soundbara powinna zainteresować nas również liczba kanałów. Jest to nic innego, jak liczba wbudowanych w urządzenie głośników. Podstawowe listwy audio mają dwa głośniki, jednak jeżeli zależy nam na dużo lepszej jakości dźwięku, jego głębi i wyrazistości, warto zainwestować w urządzenie o większej liczbie kanałów. W przypadku głośników jest to po prostu ich liczba. W prostokątnych pomieszczeniach najlepiej montować zestawy czterech głośników, po jednym w każdym rogu pomieszczenia. Odda to najlepszy efekt audio i zapewni wspaniałe doznania i emocje podczas oglądania filmów, seriali czy grania w gry wideo.
Aby dźwięk lepiej i dokładniej rozchodził się po pomieszczeniu, zaleca się montaż zarówno soundbara, jak i głośników na ścianie. Dodatkowo odradza się, aby na tych elementach stały inne przedmioty. Prawidłowe zawieszenie tych urządzeń pozwoli nam w pełni korzystać z ich możliwości. Poniżej przedstawiamy, jak zamontować soundbar i głośniki na ścianie tak, aby bez problemu cieszyć się z posiadania tych urządzeń oraz czerpać maksymalną radość z dźwięków.
  • Krok 1. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego miejsca montażu oraz przeznaczonych do urządzenia uchwytów, które pozwolą nam zamontować soundbar czy głośniki w wybranym przez nas miejscu, pod odpowiednim kątem i na prawidłowej wysokości. Jeżeli chodzi o soundbar, najlepiej umieścić go na środku pod telewizorem, w odległości około 10–15 centymetrów od jego dolnej krawędzi.
  • Krok 2. Przygotowanie narzędzi jest bardzo ważnym elementem. W zależności od wywierconych wcześniej otworów w ścianach, sposobu montażu i dostępnych uchwytów, należy wyposażyć się w podstawowe narzędzia. W większości przypadków będzie to wiertarka, kołki montażowe, zestaw wkrętów i poziomica.
  • Krok 3. Odpowiednio dobrane śruby i wkręty to podstawa w montażu soundbara i głośników. Jeżeli decydujemy się na montaż w ścianach murowanych, zaleca się śruby wkręcane. W przypadku ściany z gipsu lub drewna zdecydowanie lepiej sprawdzą się kołki montażowe. Po dobraniu odpowiednich do naszej ściany śrub lub wkrętów i dopasowaniu ich do posiadanych uchwytów, należy odpowiednio dokręcić je do ściany i sprawdzić, czy przytwierdzone są na stałe, czy nie wypadają, nie ruszają się.
  • Krok 4. Ostatni krok to montaż na uchwytach głośników lub listwy soundbar. Po montażu należy się upewnić, czy urządzenia zamocowane są stabilnie i równo oraz czy uchwyty są w stanie trwale utrzymać ich ciężar. Jeżeli jesteśmy pewni montażu, należy przejść do podłączenia urządzenia do odbiornika przy pomocy dedykowanego okablowania lub zdalnie poprzez moduł Bluetooth.
  • Wykonując powyższe czynności, mamy pewność, że nasz soundbar oraz głośniki na pewno spełnią swoją rolę. Nie pozostało nic innego, jak uruchomić wybrany film i delektować się nowymi doznaniami.
    Zdjęcie: Envato Elements