Data publikacji:

Ranking najlepszych gramofonów

Gramofon to bez wątpienia urządzenie, które po dekadach zapomnienia wraca do łask. Co więcej, staje się dla wielu sprzętem, bez którego nie wyobrażają sobie słuchania muzyki. Jeśli interesują cię gramofony – ranking, który przygotowaliśmy, zdecydowanie jest dla ciebie. Zapraszamy do lektury!
ranking najlepszych gramofonów
Gramofon to urządzenie, które przeżywa swój prawdziwy renesans. Dlaczego? Powstały w XIX wieku i udoskonalany przez kolejne lata gramofon (w Polsce nazywany także adapterem) posiada ogromną zaletę – dźwięk wydobywający się z gramofonu jest obiektywnie bardziej przyjemny niż ten z płyt CD. Co istotne, wytwarza on tak zwany dźwięk analogowy, a dzięki temu wydobywająca się muzyka jest bardziej relaksująca i mniej „ostra”. Jest to możliwe dzięki temu, że adapter zmiękcza bas, choć jednocześnie nie traci on na swojej mocy.
W gramofonie umieszcza się specjalne płyty, które są zdecydowanie większe od płyt CD. Są to tak zwane płyty winylowe. Posiadają one wyżłobione spiralne rowki, w których prowadzona jest igła gramofonu. Jej drgania przetwarzane są przez gramofon w sygnał elektryczny, który słyszymy jako dźwięk. 

Najlepszy gramofon – zalety i wady

Zastanawiasz się nad zakupem gramofonu? Ów sprzęt niewątpliwie posiada wiele zalet, są to między innymi:
  • dźwięk wydobywający się z adaptera jest naturalny dla ludzkiego ucha, dzięki temu muzyka płynąca z gramofonu jest przyjemniejsza i bardziej miękka;
  • gramofon pozwala na uzyskanie wyjątkowego brzmienia, które nie jest dostępne w odtwarzaczach CD czy MP3;
  • adapter wygląda bardzo stylowo, będzie więc doskonałą ozdobą w naszym salonie. Co więcej, kolekcja płyt winylowych może być również pięknym dodatkiem dekoracyjnym, który zachwyci nie tylko melomanów.
Czy dobry gramofon posiada jakieś wady? Zależy to oczywiście od perspektywy, jednak jednym z największych minusów gramofonu jest to, iż płyty winylowe są dość delikatne, ale także droższe od płyt CD czy abonamentu w serwisach muzycznych. Kolejnym minusem jest to, że przy użytkowaniu gramofonu nie ma możliwości prostego i szybkiego przewijania muzyki. Jednak dla melomanów rytuał włączania gramofonu i przewijania muzyki jest bardzo istotny i stał się zaletą, a nie wadą.
Jeśli interesują cię gramofony – ranking, który dla ciebie przygotowaliśmy, z pewnością pomoże ci wybrać odpowiedni model adaptera. Zobacz, jaki gramofon kupić.

Gramofony – ranking najciekawszych modeli

Ranking gramofonów, który przygotowaliśmy, zawiera propozycje – naszym zdaniem – najlepszego sprzętu z różnych półek cenowych. Coś dla siebie znajdą więc tutaj z pewnością osoby, które chcą dopiero przetestować gramofon, jak i melomani, którzy poszukują sprzętu z wyższej półki.
Co istotne, ceny gramofonów zaczynają się od około 1 000–1 500 złotych, jednak używane modele można nabyć już nawet za 500–600 złotych. Natomiast nowe urządzenia z wyższej półki mogą kosztować nawet 15 000–20 000 złotych. Czym różnią się od siebie? Dowiesz się tego z naszego rankingu. Zapraszamy do lektury!

Gramofon Pro-Ject Essential III

Pierwszą omawianą przez nas propozycją jest gramofon Essential III od marki Pro-Ject – marki, która specjalizuje się w sprzęcie muzycznym, a w szczególności właśnie w adapterach. Essential III będzie doskonałym urządzeniem, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z gramofonami. Ustawienie tego sprzętu jest bardzo proste, a zawarty w nim przewód Connect it E – zgodnie z zapewnieniami producenta – pozwala na uzyskanie brzmienia powyżej przedziału cenowego, w którym znajduje się powyższy model.
Posiada on wkładkę Ortofon OM10, która zapewnia zbalansowane i potężne tony. Essential III dostępny jest w trzech kolorach: czerwonym, czarnym oraz białym. Posiada on napęd paskowy z silnikiem synchronicznym i paskiem z silikonu. Baza i talerz zostały wykonane natomiast z MDF-u. Sprzęt posiada też pokrywę zabezpieczającą. Charakteryzuje go prędkość 33, 45 (ręczna zmiana).
Interesują cię inne gramofony? Ranking, który przygotowaliśmy, zawiera także inne propozycje.

Gramofon Audio-Technica AT-LP120X-USB

Kolejną naszą propozycją jest gramofon od Audio-Technica, a dokładniej model AT-LP120X-USB. Posiada on wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy pozwalający na podłączenie sprzętu do systemu stereo oraz dynamiczną kontrolę anty-skatingu. Charakteryzuje go prędkość 33⅓, 45 oraz 78 obr./min.
Sprzęt wyposażony jest w wejście USB, które umożliwia bezpośrednie podłączenie urządzenia do komputera. Czy rzeczywiście jest to przydatna funkcjonalność? Dzięki niej mamy możliwość konwertowania nagrań analogowych w cyfrowe. 

Gramofon Sony PS-LX310BT

Swój gramofon stworzyła także marka Sony. Jest on bardzo prosty w obsłudze, co więcej, posiada stabilną łączność Bluetooth. Dzięki technologii bezprzewodowej nie musimy martwić się o kable i mamy możliwość słuchania muzyki z gramofonu także za pomocą głośników bezprzewodowych i słuchawek.
Model PS-LX310BT zapewnia bardzo czysty oraz naturalny dźwięk. A dzięki możliwości dostosowania wzmocnienia można dostosować poziom dźwięku do naszych oczekiwań. Sprzęt posiada grubą osłonę przeciwkurzową. Model charakteryzuje prędkość obrotu na poziomie 33 i ⅓.
Interesuje cię inny gramofon? Ranking posiada także propozycję z wyższej półki.

Gramofon Pro-Ject Xtension PJ 12ccEVO

Gramofon od Pro-Ject to prawdziwa gratka dla melomanów. Model Xtension PJ 12ccEVO posiada wyselekcjonowany silnik, złocone gniazda RCA czy regulowane nóżki działające na zasadzie poduszki magnetycznej, która wspomaga łatwiejszy obrót talerza.
Urządzenie charakteryzuje prędkość obrotowa na poziomach 33 i ⅓, 45 i 78 RPM. Posiada on ramię nowej generacji PJ 12"ccEVO. Co więcej, dzięki jednemu przyciskowi możemy wyłączyć urządzenie, obniżyć lub podwyższyć RPM. Model dostępny jest w trzech wykończeniach: lakier piano, mahoń i olive.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Honorata Pitura