Data publikacji:

Jaki gramofon kupić? Jaki wybrać gramofon?

Płyty winylowe wróciły do łask i podbiły serca przedstawicieli młodego pokolenia. Charakterystyczne trzaski i jedyne w swoim rodzaju ciepłe brzmienie muzyki są niezwykle czarujące. Trudno się zatem dziwić, że coraz częściej w mieszkaniach spotkać można gramofon, który dodatkowo staje się elementem wystroju wnętrz. Współczesne urządzenia mogą mieć nowoczesny, prosty wygląd lub nawiązywać do stylu retro. Jaki gramofon kupić, żeby cieszyć się nim jak najdłużej?
jaki gramofon kupić

Czy warto mieć gramofon?

Wzrost zainteresowania płytami winylowymi i gramofonami jest w ostatnich latach spektakularny. Młodzi ludzie nieoczekiwanie zakochali się w tym sposobie odtwarzania muzyki, a wiele starszych osób również chętnie do niego wróciło. W związku z tym zamiast pytać czy warto, szukaj odpowiedzi na pytanie jaki gramofon kupić.
Jeżeli chcesz urozmaicić czas spędzany ze znajomymi i urządzać niezapomniane domówki lub szukasz sposobu na wizualne ocieplenie swojego mieszkania, gramofon znacznie ułatwi ci te zadania. Ustawienie w salonie tego stylowego urządzenia zupełnie odmieni wnętrze, a ułożone w rzędzie płyty dodadzą mu jeszcze więcej uroku.

Co to jest gramofon i jak działa?

Gramofon to nic innego jak adapter, czyli odtwarzacz płyt winylowych. Przez wiele lat gramofony cieszyły się bardzo dużą popularnością, ciesząc uszy melomanów, jednak z czasem zostały wyparte przez znacznie mniejsze i poręczniejsze odtwarzacze kaset i płyt CD. Coraz częściej jednak pojawiają się w obecnych mieszkania i domostwach i można pokusić się o stwierdzenie, że wracają do łask. Czy to za sprawą rosnącego zamiłowania do klasycznego sposobu słuchania muzyki, czy też pod wpływem dziedziczenia płyt winylowych po dziadkach i rodzicach.
Jak działa gramofon? Igła, w którą wyposażone jest urządzenie, sunie po specjalnych nieregularnych rowkach na płycie gramofonowej i wytwarza drgania, których efektem jest dźwięk. Nowoczesne modele gramofonów wyposażane są w różne usprawnienia i udogodnienia techniczne, dzięki którym dźwięk jest mocniejszy, czystszy i płynie z głośników, a nie z membrany gramofonu.

Patefon a gramofon – czym się różnią?

Spotkałeś się kiedyś z zamiennym używaniem słów gramofon i patefon? To błąd. Patefon to urządzenie wynalezione na początku XX wieku przez braci Pathé. Chociaż na pierwszy rzut oka od strony wizualnej oba sprzęty są bardzo podobne, różnią się budową. Zamiast igły na końcu ramienia patefonu znajduje się kulka, która nie wymaga wymiany.  Główka membrany położona jest wertykalnie na końcu ramienia.
Nie można odtwarzać płyt gramofonowych na patefonie, ponieważ ulegną zniszczeniu. Nadają się do tego wyłącznie płyty patefonowe, które odtwarza się od środka do brzegu.

Jakie są rodzaje gramofonów?

Adaptery do płyt winylowych można podzielić na dwie podstawowe kategorie. Retro gramofony mechaniczne oraz gramofony elektryczne. Czym się charakteryzują?
Stare gramofony mechaniczne to często zachwycające, wysoce estetyczne przedmioty, stanowiące wspaniały element wystroju. Najczęściej wykonane są z wysokiej jakości drewna i nadają się do odtwarzania płyt szelakowych. Chcąc korzystać z tego rodzaju gramofonu, aby nie służył wyłącznie za ozdobę, warto w pierwszej kolejności poczytać na temat ich użytkowania, aby nie uszkodzić niechcący cennego sprzętu lub płyt.
Gramofony elektryczne są częstym wyborem początkujących użytkowników. Nadają się do odtwarzania płyt winylowych, a czasem także płyt szelakowych, jeżeli gramofon posiada odpowiednią prędkość odtwarzania. Korzystanie z takiego urządzenia wymaga podłączenia głośników, a nierzadko także odpowiedniego przedwzmacniacza, jeżeli nie jest on fabrycznie wbudowany.
Gramofony elektryczne dzielą się na trzy kategorie: automatyczne z wbudowanym mechanizmem odtwarzającym, półautomatyczne z mechanizmem oraz możliwością obsługi własnym ramieniem, a także ręczne wymagające ciągłej obsługi. Ten ostatni rodzaj jest najdroższy spośród wszystkich.

Elektryczny gramofon – jaki kupić?

Elektroniczne gramofony działają różnie w zależności od wybranego modelu. W niektórych z nich cały proces odtwarzania muzyki odbywa się w pełni automatycznie, a w innych konieczne jest wykonywanie wszystkich czynności ręcznie.
  • Gramofon automatyczny – wyposażony jest w mechanizm, który odtwarza muzykę, nie wymaga od użytkownika żadnego działania poza włożeniem płyty winylowej. Ten typ gramofonu ceniony jest zwłaszcza przez osoby zaczynające swoją przygodę z czarnymi płytami.
  • Gramofon półautomatyczny – żeby popłynęły dźwięki, musisz opuścić ramię gramofonu w odpowiednim miejscu płyty, jednak kiedy zakończy się odtwarzanie, ramię samoczynnie wróci na miejsce, a silnik się wyłączy.
  • Gramofon ręczny – wszystkie czynności związane z odtwarzaniem płyty musisz wykonać samodzielnie, w związku z tym masz pełną kontrolę nad procesem odtwarzania muzyki. To bardzo cenne dla wszystkich melomanów.
Jaki gramofon elektryczny kupić? Zależy to od twoich oczekiwań. Z jednej strony pełna automatyka jest bardzo wygodna, z drugiej jednak odbiera słuchaniu płyt winylowych dużą część magii. Wadą gramofonu ręcznego jest cena, są bowiem najdroższe ze wszystkich modeli elektrycznych.

Jak wybrać gramofon?

Podczas wybierania gramofonu należy zwrócić uwagę na kilka elementów i dobrze się im przyjrzeć. Pośpiech i impulsywność nie są dobrymi doradcami. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę ramę. Powinna być ciężka i stabilna, wykonana z wysokiej jakości drewna.
Ważny jest także napęd. Możemy tu wyróżnić dwa rodzaje. Napęd paskowy to rozwiązanie tradycyjne, cechuje się cichą pracą i ograniczonymi drganiami, za to wymaga regularnej wymiany gumowego paska. Zużyty element negatywnie wpływa na jakość dźwięku. Napęd bezpośredni jest bardziej zaawansowany i bezawaryjny, jeżeli wykonano go z wysokiej jakości materiału. Niska jakość prowadzi do szybkiego uszkodzenia i zaprzestania działania.
Istotną kwestią jest również igła. Igły różnią się między sobą ze względu na szlif. Szlif sferyczny jest stosowany zazwyczaj w podstawowych modelach i umożliwia korzystanie ze starych płyt, choć dźwięk nie jest idealny. Czystszy i lepszy dźwięk zapewnia szlif eliptyczny, a najwyższej jakości doznania można uzyskać, decydując się na igłę o szlifie liniowym.
Należy także zwrócić uwagę na ramię gramofonu. Powinno mieć możliwość regulowania siły nacisku, a także regulowania siły odśrodkowej. Te elementy wpływają na barwę dźwięku i trzymanie się igły bez wypadania z rowków.

Gramofon – jaki kupić na początek?

Wiele osób, które odziedziczyło lub znalazło kolekcję płyt winylowych, czy też odkryło w sobie fascynację klasycznymi sposobami odtwarzania muzyki, zastanawia się, jaki gramofon kupić. Porządny adapter płyt winylowych czy szelakowych nie jest małym wydatkiem, dlatego warto dobrze go przemyśleć.
Przede wszystkim należy ustalić, jakie się ma oczekiwania względem sprzętu. Wiedząc, że słuchanie muzyki będzie raczej okazjonalne i nie będąc zbyt mocno wyczulonym na dźwięk, można śmiało zdecydować się na tańsze, mniej zaawansowane modele, których cena oscyluje w okolicy 500–800 zł. Jeżeli jednak jest się melomanem i ponad wszystko ceni czysty, wysokiej jakości dźwięk, trzeba przygotować się na znacznie większy wydatek.
Jak wybrać gramofon na początek? Na start można wybrać modele mniej zaawansowane, które pozwolą sprawdzić, na ile spodoba nam się taki sposób słuchania muzyki. Najistotniejszym kryterium wyboru jest prędkość odtwarzania.
Gramofon musi być kompatybilny z posiadanymi przez nas płytami. Pewną dowolność zapewniają urządzenia z regulacją prędkości, jednak nie każdy sprzęt ma taką funkcję i zdecydowanie warto zwrócić na to uwagę. Niebagatelne znaczenie ma budowa urządzenia, jego podstawa, napęd, igła i ramię, o których wspomniano już wcześniej. Wybór gramofonu powinien być poprzedzony poszerzeniem swojej wiedzy na ich temat i dokładnym porównaniem ofert.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!