Data modyfikacji:

Wymiana oleju w kosiarce. Jak wymienić olej w kosiarce?

Kosiarka to jedno z tych urządzeń, bez którego żaden właściciel ogrodu nie może się obejść. By jednak działała bez zarzutów, konieczne jest jej odpowiednie użytkowanie i dbanie o regularny serwis. Elementem, o którym nie wolno zapominać w takich momentach, jest wymiana oleju w kosiarce. Zobacz, jak wymienić olej w kosiarce.

wymiana oleju w kosiarce

Wymiana oleju w kosiarce – o czym nie wolno zapominać?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wymiana oleju w kosiarce spalinowej wymaga dużej ilości doświadczenia i przygotowań. W rzeczywistości jest ona bardzo prosta. Przed przystąpieniem do samego działania warto przeczytać wcześniej instrukcję producenta.

Zajdziemy tam między innymi informację o sposobie wykonywania wymiany oraz ich częstotliwości. Standardowo powinno mieć to miejsce co 25 godzin pracy, ze względu na specyfikę pracy silnika. Niemniej jednak w przypadku różnych producentów wartości te mogą się różnić. Warto pamiętać również o wymianie po około 5 godzinach pracy od zakupu. Możemy w ten sposób pozbyć się wszelkich osadów i opiłków, które pozostały po montażu.

Bardzo podobnie sprawa wygląda również w przypadku rodzaju oleju, który należy stosować. Jaki olej do kosiarki wybrać? Dużo zależy od producenta danego urządzenia oraz warunków pracy, w jakich musi działać kosiarka. Standardowo jest to SAE30, jednak w przypadku niektórych modeli może być to nawet 15W50.

Gdy już rozwialiśmy problem rodzaju oleju, konieczne jest zwrócenie uwagi na jego jakość. Wybierając się na zakupy, nie powinniśmy zwracać uwagi na cenę, a co za tym idzie oszczędzać. Dzięki temu będziemy się cieszyć nie tylko bezproblemową pracą kosiarki, ale i jej dłuższą żywotnością. Odpowiedni olej to również wydajna praca i cichszy silnik, co mocno wpływa na jakość obsługi.

Jak wymienić olej w kosiarce krok po kroku?

Po przygotowaniu wszystkich niezbędnych elementów pora na samo przeprowadzenie wymiany oleju. Kosiarka oczywiście powinna być wyłączona, a sam proces powinien się odbywać po całkowitym zużyciu paliwa znajdującego się w zbiorniku, najlepiej po zakończeniu pracy. Dzięki temu nie ryzykujemy, że paliwo się wydostanie i – co gorsza – spowoduje niebezpieczne zaprószenie ognia. Dzięki rozgrzaniu silnika natomiast uzyskujemy natomiast większą płynność oleju, przez co łatwiej pozbędziemy się go z urządzenia.

Jak wymienić olej w kosiarce? By to zrobić, odkręcamy korek spustowy, pod którym umieściliśmy pojemnik na zużyty płyn. Kosiarkę zostawiamy na około 15 minut, by dzięki temu cała substancja mogło zlecieć z układu. Następnie zakręcamy śrubę i uzupełniamy olej w ilości identycznej z tą, którą zlaliśmy z urządzenia.

Sprawdź nasz ranking kosiarek spalinowych

Jeśli kosiarka nie posiada korka spustowego, konieczne będzie użycie korka wlotowego. Wówczas należy zastosować zestaw do ściągania oleju lub też odpowiednio przechylić urządzenie, by czynnik smarujący mógł swobodnie wydostać się na zewnątrz.

Po zalaniu kosiarki nowym płynem możemy z powodzeniem uruchomić urządzenie i przystąpić do ponownej pracy. Konieczne jest, by pamiętać również o sprawdzaniu szczelności bloku silnika oraz dokładnego oczyszczenia go ze wszelkich resztek oleju czy paliwa. Mogłyby bowiem zapalić się one podczas rozgrzania silnika, a co za tym idzie stanowić zagrożenie dla urządzenia, jak i operatora.

Po tak przeprowadzonej wymianie oleju w kosiarce możesz być pewny, że wszystko będzie działać jak należy, a samo urządzenie z powodzeniem poradzi sobie w każdych warunkach.

Autor: Jakub Grzelak