Data modyfikacji:

Jaki monitor dla programisty?

Monitor to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego programisty. To w końcu przed nim spędzają większość swojego czasu. Dlatego ważne jest, aby zapewniał jak najlepszy komfort pracy. Jak wybrać najlepszy monitor dla programisty? Oto kilka ważnych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

jaki monitor dla programsty

Jaki monitor do programowania?

Monitor i klawiatura dla programisty powinny zapewniać maksymalny komfort podczas wielu godzin pracy. Warto dobrze zastanowić się nad zakupem monitora dla programisty. Jest to w końcu urządzenie, którego nie wymienia się co kilka miesięcy, jednak spędza się przed nim dużą część dnia. Jak zatem dobrać odpowiedni sprzęt?

Na początku zastanów się, jakie jego cechy są dla ciebie najważniejsze. Praca programisty polega głównie na pisaniu kodów, dlatego monitor powinien być na tyle duży, aby zmieściło się na nim jak najwięcej linijek. Ciągłe przewijanie ekranu w górę i w dół jest nie tylko uciążliwe, ale może też bardzo nadwyrężać pracę oczu. Ważne też, aby urządzenie zapewniało szybki dostęp do środowisk uruchomieniowych oraz wszystkich plików i programów, których potrzebujesz do wykonywania swojej pracy.

Przekątna ekranu monitora do programowania

Poszukiwania dobrego monitora dla programisty dobrze jest w takim razie zacząć od ustalenia proporcji pasującego nam ekranu. Praca będzie najbardziej komfortowa na ekranie o przekątnej 24" lub 27". Mniejsze ekrany są niewygodne i nie są w stanie pomieścić większej ilości elementów. Z kolei monitory o przekątnej 32’ mogą okazać się po prostu... za duże.

Jeśli ekran jest panoramiczny i zakrzywiony, duży obszar roboczy nie będzie stanowił problemu. Jeśli jednak ekran o takiej przekątnej jest prosty, praca na nim mogłaby być męcząca.

Trudno jest wykonywać swoją pracę przez wiele godzin, gdy znalezienie odpowiedniego elementu na ekranie wymaga od nas ciągłego kręcenia głową. Dobrym zastosowaniem może być również podłączenie dwóch mniejszych monitorów do jednego komputera.

Na rynku dostępne są także modele wyposażone w funkcję PIVOT służącą do obracania ekranu w pionie, która pozwala na obrócenie wyświetlanego obrazu tak, jak najbardziej będzie ci to odpowiadać.

Rozdzielczość monitora dla programisty

Jaki monitor do laptopa lub komputera wybrać? Programista do pracy nie potrzebuje ekranu z jakością 2K czy 4K. Monitor do programowania będzie dobrze spełniał swoją funkcję w rozdzielczości HD lub Full HD.

Funkcjonalność urządzenia monitora do programowania

Wybierając monitor dla programisty, warto zwrócić uwagę na jego funkcjonalność. Ważna jest możliwość szybkiego podłączenia dysku zewnętrznego lub pokazania ekranu na telewizorze lub projektorze. Twój sprzęt zatem powinien posiadać odpowiednie porty, takie jak USB 3.0 oraz HDMI.

Jaki monitor do programowania? Polecane modele

Monitor Dell 38" UltraSharp U3818DW

Jest to urządzenie z górnej półki cenowej, jednak zdecydowanie jest warte twojej uwagi. Ten zakrzywiony monitor panoramiczny o przekątnej 38" i rozdzielczości WQHD+ 3840 x 1600 pikseli z podświetleniem LED świetnie sprawdzi się do pracy programisty.

Jest duży, ale dzięki zakrzywionemu ekranowi korzystanie z niego jest bardzo wygodne. Daje on dużą przestrzeń działania i szersze pole widzenia, co pozwala na wykonywanie wielu zadań jednocześnie na dużym obszarze roboczym.

Lubisz słuchać muzyki podczas pracy? Monitor Dell UltraSharp posiada dwa wbudowane głośniki, dzięki którym możesz słuchać dźwięków w naprawdę wysokiej jakości. Sześć portów USB, dwa wejścia HDMI oraz złącze DisplayPort zapewniają funkcjonalność urządzenia.

Wbudowane funkcje PiP (obraz w obrazie) i PbP (obraz obok obrazu) umożliwiają jednoczesne wyświetlanie treści z dwóch komputerów na jednym ekranie. Redukcja migotania oraz funkcja ComfortView zapewnią twoim oczom komfort nawet przy nieustannej, wielogodzinnej pracy.

Monitor Dell P2720D (210-AUOQ)

Jest to ekran o przekątnej 27 cali i rozdzielczości QHD 2560 X 1440, który zapewni ostre i wyraziste detale oraz wysoką wydajność. Pozwoli ci on na pomieszczenie dużej ilości treści na ekranie, co jest ważne, gdy w pracy operujesz dużą ilością danych.

Wysoka rozdzielczość tego ekranu nie zmęczy twojego wzroku nawet po wielu godzinach pracy. Model Dell P2720D wyposażony został w funkcję Display Manager, pozwalającą na ustawienie aplikacji na wielu ekranach z 38 gotowymi układami, a także w funkcję automatycznego przywracania. Dzięki niej monitor zapamiętuje miejsce, w którym musiałeś przerwać pracę, a aplikacje wrócą na swoje miejsce nawet po odłączeniu i ponownym przyłączeniu urządzenia.

W produkcji monitora wykorzystano technologie, takie jak redukcja migotania oraz funkcja ComfortView, która filtruje niebieskie światło i ogranicza jego emisję do nawet 60%! Porty USB oraz HDMI są kolejnym atutem tego urządzenia, zwiększając jego funkcjonalność.

Monitor AOC 27" 27G2U

Monitor o przekątnej ekranu 27 cali w rozdzielczości Full HD to dobry wybór nie tylko do pracy, ale także świetnie sprawdzi się do rozrywki po pracy. Posiada cztery złącza USB 3.0, dwa wejścia HDMI oraz jedno złącze DisplayPort. Wyposażony jest w funkcję obrotowego ekranu (PIVOT). Do urządzenia dołączone są także dodatkowe akcesoria, takie jak kabel HDMI i kabel DisplayPort.

Model charakteryzuje się świetną jakością obrazu, odświeżaniem 144 Hz, czasem reakcji 1 ms oraz obsługą funkcji FreeSync.

Autor: Patrycja Hendzel