Data modyfikacji:

Jaką klawiaturę dla programisty wybrać?

Klawiatura to najważniejsze fizyczne narzędzie w pracy programistów. To z jej pomocą tworzą oni i edytują kod różnego typu aplikacji i programów. Z urządzeniem tym mogą spędzać nawet kilkanaście godzin dziennie, dlatego powinno być nie tylko ergonomiczne, ale też trwałe, zapewniając jak najwyższy komfort. Zobaczcie, czym powinna charakteryzować się klawiatura dla programisty, a także na jakie modele warto się zdecydować.
klawiatura dla programisty

Klawiatura do programowania: dlaczego warto?

Programista to osoba, która spędza przed ekranem komputerem bardzo długi czas. Korzystanie z niewłaściwie dobranej klawiatury nie tylko znacząco zmniejsza komfort pracy, ale przede wszystkim ma ogromny wpływ na zdrowie. Nieprawidłowe ułożenie rąk na klawiaturze może doprowadzić do poważnego schorzenia znanego jako zespół cieśni nadgarstka. Jeżeli w odpowiednim momencie zdiagnozujecie objawy, to jest szansa, że pomoże wam rehabilitacja i zmiany na stanowisku
Jak widać, zakup odpowiedniej klawiatury programisty jest niezwykle istotny. Z zasady, na sprzęcie używanym do pracy nie warto specjalnie oszczędzać. Znacznie lepiej jest zainwestować kilkaset złotych w porządny model, niż korzystać z taniego urządzenia nieprzystosowanego do przedłużających się sesji oraz wiszących nad głową deadline’ów.
Oczywiście często można spotkać się z odmiennymi opiniami osób, które twierdzą, że ich „klawisze” za kilkadziesiąt złotych służą im od wielu lat i nigdy ich nie zawiodły, więc nie ma potrzeby ich wymiany. Przeciwnicy markowych klawiatur nie mają jednak najczęściej żadnego porównania z naprawdę dobrym sprzętem. Jaki model zatem wybrać? Przygotowaliśmy krótki poradnik oraz ranking klawiatur idealnych dla programisty.

Jaka dobra klawiatura dla programisty?

Eksperci zaznaczają, że programiści nie powinni korzystać z tradycyjnych klawiatur biurowych, ze względu na specyfikę pracy powinni oni sięgnąć po wysokiej klasy urządzenia. Obecnie najlepszym wyborem w cenie do około 1000 złotych są modele stworzone z myślą o graczach. Sprzęt gamingowy często posiada wiele dodatkowych przycisków i innych istotnych elementów, które mogą przydać się w pracy programisty.
Co więcej, ze względu na konkurencję na rynku, producenci oferują w tym segmencie niezwykle szeroki wybór urządzeń w różnych rozmiarach i formatach – od kompaktowych po pełnowymiarowe, a także wyposażone w wiele dodatkowych przycisków, które idealnie sprawdzą się do pisania kodu.

Klawiatura mechaniczna czy membranowa dla programisty?

Decydując się na klawiaturę, w pierwszej kolejności musisz wybrać, czy wolisz klasyczne modele membranowe czy mechaniczne. W czym tkwi różnica? Modele membranowe stanowią większość urządzeń dostępnych na rynku. Mechanizm klawiszy opiera się w nich na silikonowej membranie, która po wciśnięciu konkretnego przycisku punktowo styka się z płytą urządzenia, na której umieszczone są specjalne kontakty przesyłające do komputera sygnał.
Konstrukcja tego typu jest tania i sprawdza się w większości zastosowań biurowych. Odznacza się jednak małą dokładnością oraz ograniczoną żywotnością - nie jest to dobra opcja, gdy szukamy wytrzymałych klawiatur. Jeżeli jesteś przyzwyczajony do bardzo szybkiego pisania, korzystając z niej, nietrudno o popełnianie błędów i literówek, które są bardzo czasochłonne do wychwycenia podczas kodowania. Zaletą membranówek jest ich cicha praca, a także gabaryty, zwłaszcza jeżeli zależy ci na lekkiej i kompaktowej klawiaturze z niskim profilem klawiszy. Jeśli chcesz więc kupić cichą klawiaturę, warto popatrzeć na takie modele.
Zupełnie inaczej działają modele mechaniczne. Tutaj każdy klawisz ma swój osobny przełącznik, który korzysta z konstrukcji opartej na bardzo trwałych elementach, potrafiących wytrzymać zalanie oraz upadek z dużej wysokości. Sprzęt jest nie tylko wytrzymały, ale ponadto znacznie bardziej responsywny, co wpływa na szybkość i dokładność, z jaką rejestruje wciskanie klawiszy. Z tego też powodu doceniany jest przede wszystkim przez fanów gier.
W sklepach klawiatury tego typu znajdziemy więc głównie w wydaniu gamingowym. Warto zaznaczyć, że klawiatury mechaniczne odznaczają się zazwyczaj dość dużymi wymiarami. Nie spotkamy wśród nich także lubianych przez wiele osób modeli z niskoprofilowymi klawiszami. Nie oznaczo to jednak braku wygodny w użytkowaniu i wysokiego komfortu pracy.
Ze względu na budowę klawiatura mechaniczna dla programisty wydaje dość głośne dźwięki podczas pisania. Charakterystyczny klik jest dla wielu osób dość irytujący i może zniechęcać do dłuższego korzystania z urządzenia. Dźwięk da się jednak zredukować, korzystając z innego typu przełącznika klawiszy, które dla lepszej identyfikacji są uniwersalnie i oznaczane różnymi kolorami.
Rozróżniamy następujące typy przełączników:
  • przełączniki niebieskie/blue (dźwiękowo-dotykowe) – najgłośniejszy typ przełączników, przeznaczony głównie do pracy z tekstem;
  • przełączniki brązowe/brown (dotykowe) – często spotykane przełączniki do uniwersalnego zastosowania, cichsze od modeli niebieskich;
  • przełączniki czerwone/red (liniowe) – najcichszy rodzaj przełączników, klawisze nie wymagają dużego nacisku i są bardzo wrażliwe, idealne do bardzo szybkiego pisania.
  • Ergonomiczna klawiatura dla programisty

    Jak już wcześniej pisałem, klawiatura programisty musi być przede wszystkim wygodna. Warto wybierać modele umożliwiające regulowanie pochylenia urządzenia. Dobrym wyborem będą również modele wyposażone w podpórkę pod nadgarstki – najlepiej gdyby była obita materiałem wypełnionym elastyczną gąbką.

    Podświetlenie w klawiaturze

    Podświetlenie klawiszy może okazać się niezwykle przydatne zwłaszcza podczas pracy w nocy. W droższych modelach za pomocą oprogramowania można np. podświetlać wyłącznie te klawisze, z których najczęściej się korzysta.

    Makra

    Programiści często korzystają z różnych skrótów klawiszowych, wymagających wciśnięcia odpowiedniej kombinacji przycisków. Dzięki możliwości tworzenia makr skróty można przypisać do jednego klawisza.
    O ile makra ustawia się indywidualnie dla każdej aplikacji, dzięki dedykowanemu panelowi kontrolującemu pracę klawiatury, skróty i makra możemy zapisać bezpośrednio w urządzeniu, dzięki czemu skorzystamy z nich niezależnie od używanego systemu operacyjnego oraz programu.

    Układ

    Najpopularnijeszy układ klawiatury to QWERTY, które dają możliwość użycia polskich znaków. Warto także wziąć pod uwagę klawiatury numeryczne.

    Klawisze funkcyjne

    Oprócz tworzenia makr istotne jest także to, żeby móc do konkretnych przełączników przypisać pożądane funkcje. Niektóre klawiatury posiadają klawisze funkcyjne, które z pomocą oprogramowania możecie dostosować do własnych potrzeb.

    Komunikacja

    Wybierając klawiaturę, zwróć uwagę na opcje połączenia. Wyróżniamy dwa typy klawiatury: przewodowe i bezprzewodowe.  Zalatą przewodowych klawiatur jest niskie opóźnienia przesyłu. Z kolei modele bezprzewodowe są bardziej mobilne.

    Najlepsza klawiatura dla programisty: polecane modele

    Szukacie dobrej i wygodnej klawiatury dla programisty? Sprawdźcie popularne na Ceneo.pl modele.

    Corsair K95

    Mechaniczna klawiatura dla programisty, która ma wszystkie najważniejsze cechy dobrego sprzętu. Można programować makra, są dodatkowe klawisze funkcyjne, jest rolka do kontrolowania poziomu głośności, intuicyjne oprogramowanie oraz wygodna podpórka pod nadgarstki.

    Razer BlackWidow V3

    Ważnym elementem modelu BlackWidow V3 jest dołączana podpórka pod nadgarstki, która została obita skórzanym materiałem wypełnionym gąbką. Dzięki temu nawet po kilku godzinach programowania dłonie nie powinny być mocno zmęczone. To bardzo wygodna klawiatura dla programisty.

    Logitech G915 TKL

    Ta klawiatura gamingowa wyposazona jest w podświetlanie RGB i niskoprofilowe przełączniki. Do jej zalet należy szybki czas reakcji (technologia Lightspeed), opcja tworzenia skrótów klawiszowych oraz ergonomia.
    Logitech G915 TKL Tactile

    Cherry Touchboard G80

    Nietypowa klawiatura posiadająca wbudowany touchpad, który także może się przydać w pracy programisty. Ogromnym atutem Cherry Touchboard G80 jest również bardzo duża liczba programowalnych klawiszy.

    Roccat Skeltr

    Jeżeli zależy ci na tym, żeby klawiatura dla programisty była cicha, to kup model z membranowymi klawiszami. Roccat Skeltr będzie doskonałym wyborem. Znajduje się na nim również dodatkowy uchwyt na smartfona, co także może być przydatne podczas pracy.

    Microsoft Sculpt Ergon

    Urządzenie zostało opracowane przy pomocy ergonomistów. Jest więc bezpieczne dla twoich nadgarstków, nawet jeśli siedzisz przed komputerem kilkanaście godzin dziennie. Dodatkowym atutem jest ciekawy design.

    Logitech MX Keys

    Bezprzewodowa klawiatura membranowa ma skok zapewniający płynność pisania, jest bardzo stabilna i cicha w pracy. Pełnowymiarowa klawiatura świetnie się sprawdzi przy programowaniu.
    logitech mx keys

    Apple Magic Keyboard

    Komfortowy model, który pozwala programować na urządzeniach z logo jabłka. Akumulator bezprzewodowej klawiatury może wytrzymać bez ładowania nawet przez miesiąc.
    Zdjęcie: Envato Elements