Data modyfikacji:

Jaka będzie najlepsza cicha klawiatura? Ranking 2024

Głośny stukot klawiszy to dla wielu osób niezwykle przyjemny i uspokajający dźwięk. Nie wszyscy jednak wyrażają taki pogląd, dlatego też interesuje ich głównie cicha klawiatura, zwłaszcza gdy spędzają przed ekranem komputera wiele godzin lub pracują w bliskiej obecności innych osób. Podpowiadamy, jaką cichą klawiaturę kupić.
Keyboards

Dlaczego warto kupić cichą klawiaturę?

Przy tworzeniu rankingu klawiatur bierze się pod uwagę takie parametry, jak rodzaj klawiatury, dostępne dodatkowe funkcje czy opcja połączenia bezprzewodowego. Dla wielu ważnym aspektem będzie także głośność pracy. Mimo futurystycznych wizji przyszłości kreślonych przez ostatnie kilkadziesiąt lat w powieściach i filmach science-fiction, klawiatury są nadal nieodłącznym narzędziem pracy z komputerem i pozostaną nim jeszcze zapewne przed bardzo długi czas. Dobrze dobrany i ergonomiczny sprzęt poprawia naszą wydajność i szybkość pisania, a także pozwala uniknąć problemów z nadgarstkami.
Po wielu godzinach spędzonych przed ekranem głośny stukot klawiszy może irytować, być przyczyną bólu głowy, a także przeszkadzać osobom postronnym. Cicha klawiatura okazuje się ważna zwłaszcza dla osób pracujących zdalnie z domu.

Cicha klawiatura membranowa

Jaka klawiatura będzie najlepsza, gdy zależy nam na cichej i komfortowej pracy? Poszukiwania powinniśmy rozpocząć od przeglądu dostępnych w sklepach dobrych modeli membranowych. Pozostają one wciąż najpopularniejszym rodzajem klawiatur.
Liczący się producenci na rynku oferują w sumie setki różnych modeli, które dostępne są w cenach od kilkunastu do kilkuset złotych. Znajdziemy więc wśród nich sprzęt na każdą kieszeń, zarówno do pracy, jak i gier.
Co ma wpływ na głość ność pracy? Dzięki swojej specyficznej budowie stukot większości klawiatur membranowych nie będzie zanadto słyszalny, a poziom hałasu nie będzie przeszkadzać innym domownikom. Budowa tych urządzeń opiera się bowiem na wykorzystaniu kliku warstw cienkiej folii, w które wpuszczone są metalowe przewody wysyłające sygnał do komputera po zetknięciu się z wciśniętym klawiszem. Produkty pozbawione są więc hałaśliwych elementów mechanicznych, a ich konstrukcja jest zazwyczaj w całości plastikowa.
Najcichsze klawiatury membranowe to modele o niskim profilu ze znacząco obniżoną wysokością klawiszy. Konstrukcji tego typu używa się również w laptopach. Ponieważ skok przycisków jest tutaj bardzo krótki, nie wydają one praktycznie żadnego dźwięku przy uderzeniu. Klawiatury tego typu są również zazwyczaj dość czułe i nie oczekują od użytkownika mocnego nacisku, by zarejestrować uderzenie.
Koniecznie powinniśmy jednak zwrócić uwagę na jakość wykonania. Unikajmy najtańszych modeli, zazwyczaj w cenach poniżej stu złotych, są one bowiem zazwyczaj bardzo mało dokładne, a ich klawisze niewrażliwe na lekkie wciśnięcia, przez co wymagają od nas użycia sporej siły, wpływając znacząco na ich głośność.

Zalety klawiatur mechanicznych

✅ precyzja pracy

✅ wytrzymałość

✅ komfort pisania

Cicha klawiatura mechaniczna

Z zewnątrz klawiatura mechaniczna do złudzenia przypomina swojego membranowego odpowiednika. Każdy z jej klawiszy używa jednak specjalnych przełączników elektromechanicznych wykrywających uderzenia. Konstrukcja ta gwarantuje użytkownikowi niezawodność działania oraz szybszy czas reakcji na nacisk. Odpowiada również za wydawanie charakterystycznych głośnych kliknięć.
Nie oznacza to jednak, że na rynku nie znajdziemy mniej hałaśliwych modeli. Wszystko zależy od rodzaju używanych przełączników. Najmniej hałasliwe są przełączniki czerwone / red [liniowe], które cenią sobie najbardziej gracze. Jeśli szukamy cichej klawiatury mechanicznej do gier, wybieramy zazwyczaj tę z czerwonymi switchami lub ich autorskimi odpowiednikami danego producenta. W sieci nie brakuje entuzjastów „mechaników”, tak więc z łatwością znajdziemy wideo-recenzje większości popularnych modeli, które pozwolą nam samodzielnie określić ich głośność.
Istnieją też domowe sposoby na wyciszenie już zakupionej klawiatury mechanicznej. Zazwyczaj opierają się ona na założeniu nakładek lub pierścieni na przełączniki, które ograniczają dźwięk wydawany w trakcie uderzania w klawisze.
Pamiętajmy jednak, że nawet najcichszy „mechanik” będzie zauważalnie głośniejszy nawet od przeciętnego modelu membranowego, dlatego też po urządzenia tego typu sięgają najczęściej gracze, dla których liczy się przede wszystkim dokładność i szybkość, a kwestia głośności pozostaje drugorzędna.

Zalety klawiatur membranowych

✅ cicha praca

✅ niska cena

✅ małe gabaryty

Ranking TOP10 cichych klawiatur membranowych

Microsoft Surface Keyboard

Pełnowymiarowa cicha klawiatura membranowa, komunikuje się bezprzewodowo nie tylko z komputerem, ale również z tabletami czy smartfonami, pamiętajmy jednak, że równocześnie może połączyć się jednak tylko z jednym urządzeniem. Sprzęt odznacza się bardzo minimalistycznym designem oraz przyjemnymi w dodatku niskoprofilowymi klawiszami o zaokrąglonych brzegach. Górna część obudowy wykonana została z wytrzymałego aluminium, dodatkowo zmniejszającego głośność klawiszy.

Logitech MX Keys

Bezprzewodowy i pełnowymiarowy model membranowy z okrągłymi niskoprofilowymi klawiszami, które zapewniają bardzo cichą pracę. Sprzęt współpracuje z komputerami, a także uradzeniami mobilnymi, jak smartfony lub tablety, które dodatkowo może ustawić w specjalnej dołączonej podstawce.

Logitech Signature K650

Wysokiej jakości pełnowymiarowa klawiatura bezprzewodowa. Propozycja Logitecha odznacza się eleganckim designem i kompaktowymi wymiarami mimo obecności klawiszy numerycznych. Atutem klawiszy jest okrągłe wgłębienie w każdym z nich, na którym w naturalny sposób spoczywają pace, co poprawia dokładność podczas szybkiego pisania. Sprzęt komunikuje się z innymi urządzeniami całkowicie bezprzewodowo.

Logitech K780

Bezprzewodowa i pełnowymiarowa klawiatura membranowa z okrągłymi niskoprofilowymi klawiszami, które zapewniają bardzo cichą pracę. Sprzęt współpracuje z komputerami, a także urządzeniami mobilnymi, jak smartfony lub tablety, które dodatkowo może ustawić w specjalnej dołączonej podstawce.

Apple Magic Keyboard

Urządzenie dla posiadaczy komputerów MacBook, iPadów i iPhone’ów albo fanów marki Apple. Obudowa urządzenia wykonana jest z wysokiej klasy aluminium, a wygodne w użyciu klawisze o niskim profilu. Sprzęt, który ma bardzo kompaktowe wymiary (brak klawiatury numerycznej), komunikuje się z innymi urządzeniami w sposób bezprzewodowy.

Kingston HyperX Alloy Core RGB

Cicha klawiatura gamingowa, którą kupimy w cenie ok. 250 złotych. Model charakteryzuje się pełnym podświetleniem klawiszy, odpornością na zachlapania oraz obudową z wytrzymałego plastiku.

Kensington K72357WW

Przystępna cenowo (ok. 150 złotych) niskoprofilowa klawiatura membranowa z bardzo cichymi laptopowymi klawiszami. Pełnowymiarowe urządzenie posiada nóżki pozwalające na jego podwyższenie i ustawianie pod kątem około 390 stopni, co ułatwia pisanie.

Reddragon K502-RGB

Najtańsza w zestawieniu klawiatura, którą kupimy już poniżej 100 złotych. Mimo to posiada bardzo ciche i niskoprofilowe klawisze, które są dodatkowo podświetlane kolorowymi lampkami LED. Sprzęt zarówno do pracy, jak i dla oszczędnych graczy.

Corsair K55 RGB Pro XT

Niskoprofilowa klawiatura gamingowa przeznaczona dla wymagających fanów elektronicznej rozrywki. Mamy tutaj do czynienia z dużym i pełnowymiarowym modelem wzbogaconym o klawisze multimedialne oraz odczepianą podstawkę pod nadgarstki. Sprzęt posiada certyfikat IP42 i jest odporny na zachlapania. Wykonana z tworzywa obudowa jest podświetlona wielokolorowymi diodami LED.

SteelSeries Apex 3

Kolejne propozycja cichej i membranowej klawiatury stworzonej z myślą o graczach. Model nie należy do najmniejszych, wyposażony jest w klawisze multimedialne i numeryczne, a także podkładkę pod nadgarstki. Dodatkowo cała konstrukcja, zbudowana na podstawie aluminiowej ramy, jest podświetlona za pomocą diod LED.

Najlepsze ciche klawiatury mechaniczne

Razer BlackWidow Lite Orange Switch

Propozycja dla zapalonych graczy, którzy nie zmrużą okiem wydając ponad 500 z złotych na nową klawiaturę. Urządzenie wykorzystuje niezwykle ciche pomarańczowe switche Razera oraz oferuje szereg opcji dostępnych w innych modelach klawiatur z wyższej półki.

Corsair K70 Cherry MX Red

Idealna propozycja dla graczy. Sprzęt wyposażony jest w czerwone przełączniki Cherry MX Red, a także masę zaawansowanych funkcji, pozwalających na indywidualne ustawianie podświetlenia każdego klawisza, a także definiowanie makr. Obudowa wykonana jest z metalu. Klawiatura nie należy do najmniejszych i poza klawiszami numerycznymi wzbogacona jest o przyciski multimedialne oraz odczepianą podkładkę pod nadgarstki. Z komputerem łączy się za pomocą kabla USB.
Zdjęcie: Envato Elements