Data modyfikacji:

Jaką cichą klawiaturę kupić?

Głośny stukot klawiszy to dla wielu osób niezwykle przyjemny i uspokajający dźwięk. Nie wszyscy jednak wyrażają taki pogląd, dlatego też interesuje ich głównie cicha klawiatura, zwłaszcza gdy spędzają przed ekranem komputera wiele godzin lub pracują w bliskiej obecności innych osób. Podpowiadamy, jaką cichą klawiaturę kupić.

cicha klawiatura

Dlaczego warto kupić cichą klawiaturę?

Przy tworzeniu rankingu klawiatur bierze się pod uwagę takie parametry, jak rodzaj klawiatury, dostępne dodatkowe funkcje czy opcja połączenie bezprzewodowego. Dla wielu ważnym aspektem będzie także głośność pracy.

Mimo futurystycznych wizji przyszłości kreślonych przez ostatnie kilkadziesiąt lat w powieściach i filmach science-fiction, klawiatury są nadal nieodłącznym narzędziem pracy z komputerem i pozostaną nim jeszcze zapewne przed bardzo długi czas. Dobrze dobrana klawiatura i ergonomiczna poprawia naszą wydajność i szybkość pisania, a także pozwala uniknąć problemów z nadgarstkami.

Po wielu godzinach spędzonych przed ekranem głośny stukot klawiszy może irytować, być przyczyną bólu głowy, a także przeszkadzać osobom postronnym. Cicha klawiatura okazuje się ważna zwłaszcza dla osób pracujących zdalnie z domu.

Cicha klawiatura membranowa

Klawiatura mechaniczna vs membranowa – która będzie lepsza, gdy zależy nam na cichej pracy? Poszukiwanie cichych klawiatur powinniśmy rozpocząć od przeglądu dostępnych w sklepach dobrych modeli membranowych. Pozostają one wciąż najpopularniejszym rodzajem klawiatur.

Liczący się producenci na rynku oferują w sumie setki różnych modeli, które dostępne są w cenach od kilkunastu do kilkuset złotych. Znajdziemy więc wśród nich sprzęt na każdą kieszeń, zarówno do pracy, jak i gier.

Dzięki swojej specyficznej budowie stukot większości klawiatur membranowych nie będzie zanadto słyszalny. Budowa tych urządzeń opiera się bowiem na wykorzystaniu kliku warstw cienkiej foli, w które wpuszczone są metalowe przewody wysyłające sygnał do komputera po zetknięciu się z wciśniętym klawiszem. Klawiatury pozbawione są więc hałaśliwych elementów mechanicznych, a ich konstrukcja jest zazwyczaj w całości plastikowa.

Najcichsze klawiatury membranowe to modele o niskim profilu ze znacząco obniżoną wysokością klawiszy. Konstrukcji tego typu używa się również w laptopach. Ponieważ skok przycisków jest tutaj bardzo krótki, nie wydają one praktycznie żadnego dźwięku przy uderzeniu. Klawiatury tego typu są również zazwyczaj dość czułe i nie oczekują od użytkownika mocnego nacisku, by zarejestrować uderzenie.

Koniecznie powinniśmy jednak zwrócić uwagę na jakość wykonania cichej klawiatury membranowej. Unikajmy najtańszych modeli, zazwyczaj w cenach poniżej stu złotych, są one bowiem zazwyczaj bardzo mało dokładne, a ich klawisze niewrażliwe na lekkie wciśnięcia, przez co wymagają od nas użycia sporej siły, wpływając znacząco na ich głośność.

Cicha klawiatura mechaniczna

Z zewnątrz klawiatura mechaniczna do złudzenia przypomina swojego membranowego odpowiednika. Każdy z jej klawiszy używa jednak specjalnych przełączników elektromechanicznych wykrywających uderzenia. Konstrukcja ta gwarantuje użytkownikowi niezawodność działania oraz szybszy czas reakcji na nacisk. Odpowiada również za wydawanie charakterystycznych głośnych kliknięć.

Nie oznacza to jednak, że na rynku nie znajdziemy mniej hałaśliwych modeli. Wszystko zależy od rodzaju używanych przełączników. Najcichsze to przełączniki czerwone / red [liniowe], które cenią sobie najbardziej gracze. Jeśli szukamy cichej klawiatury mechanicznej do gier, wybieramy zazwyczaj tę z czerwonymi switchami lub ich autorskimi odpowiednikami danego producenta. W sieci nie brakuje entuzjastów „mechaników”, tak więc z łatwością znajdziemy wideo-recenzje większości popularnych modeli, które pozwolą nam samodzielnie określić ich głośność.

Polecane modele cichych klawiatur membranowych

Microsoft Desktop 900

Cicha niskoprofilowa klawiatura z minimalistycznym designem, która świetnie sprawdzi się w pracy biurowej. W komplecie z urządzeniem sprzedawana jest również bezprzewodowa myszka.

Logitech K780

Bezprzewodowa i pełnowymiarowa klawiatura membranowa z okrągłymi niskoprofilowymi klawiszami, które zapewniają bardzo cichą pracę. Sprzęt współpracuje z komputerami, a także uradzeniami mobilnymi, jak smartfony lub tablety, które dodatkowo może ustawić w specjalnej dołączonej podstawce.

Kingston HyperX Alloy Core RGB

Cicha klawiatura gamingowa, którą kupimy w cenie ok. 250 złotych. Model charakteryzuje się pełnym podświetleniem klawiszy, odpornością na zachlapania oraz obudową z wytrzymałego plastiku.

Kensington K72357WW

Przystępna cenowo niskoprofilowa klawiaturowa membranowa z bardzo cichymi laptopowymi klawiszami. Pełnowymiarowe urządzenie posiada nóżki pozwalające na jego podwyższenie i ustawianie pod kątem około 390 stopni, co ułatwia pisanie.

Reddragon K502-RGB

Najtańsza w zestawieniu klawiatura do 100 zł. Mimo to posiada bardzo ciche i niskoprofilowe klawisze, które są dodatkowo podświetlane kolorowymi lampkami LED. Sprzęt zarówno do pracy, jak i dla oszczędnych graczy.

Najlepsze ciche klawiatury mechaniczne

Corsair Gaming Strafe RGB Cherry MX Red

Wysokiej jakości klawiatura mechaniczna korzystająca z najcichszych i czułych czerwonych przełączników Cherry MX Red. Producent wyposażył ją w pełne podświetlenie RGB. Model skierowany głównie do fanów elektronicznej rozrywki.

Razera BlackWidow Lite Orange Switch

Propozycja dla zapalonych graczy, którzy nie mrugną okiem, wydając ponad 500 złotych na nową klawiaturę. Urządzenie wykorzystuje niezwykle ciche pomarańczowe switche Razera oraz oferuje szereg opcji dostępnych w innych modelach klawiatur z wyższej półki.

Autor: Michał Kułakowski