Data modyfikacji:

Jaką klawiaturę wybrać? Rodzaje klawiatur

Szukasz dobrej klawiatury do komputera? Koniecznie zwróć uwagę na sposób działania klawiszy, a także obecność przydatnych funkcji. Przeanalizuj, jakie masz potrzeby i do czego najczęściej używasz komputera. Jaka klawiatura będzie lepsza – mechaniczna czy membranowa? Sprawdź w artykule!

jak wybrać klawiaturę

Rodzaje klawiatur do komputera i laptopa

Klawiatura to bez wątpienia jedno z najważniejszych urządzeń do obsługi komputera. O ile każdy laptop ma wbudowane klawisze, o tyle do sprzętu stacjonarnego trzeba dokupić odpowiedni model. Jaki wybrać? Zanim przejrzysz ranking klawiatur, sprawdź, jakie opcje masz do wyboru. W artykule przedstawiamy poszczególne rodzaje klawiatur i podpowiadamy, która z nich sprawdzi się w zależności od potrzeb użytkownika.

Klawiatury można podzielić według kilku kryteriów. Jednym z najważniejszych jest sposób działania klawiszy. Tutaj wyróżniamy dwa główne typy – klawiatura mechaniczna vs membranowa. Zostaną one opisane w dalszej części artykułu. Oprócz tego wyróżniamy między innymi następujące rodzaje klawiatur:

  • klawiatura bezstykowa,
  • klawiatura dotykowa,
  • klawiatura o niskim skoku – szybko reaguje na nacisk,
  • klawiatura o wysokim skoku – wolniej reaguje na nacisk, gwarantuje precyzję,
  • klawiatura ergonomiczna – wyposażona w podstawkę umożliwiającą wygodne ułożenie nadgarstków,
  • klawiatura gamingowa – jeśli zastanawiasz się, jaka klawiatura do gier będzie najlepsza, wybierz model wyposażony w podświetlenia, ciekawy design i precyzyjne klawisze,
  • klawiatura mobilna na Bluetooth – idealna do iPada czy nawet telefonu.

Jaką klawiaturę wybrać? Dodatkowe funkcje

Wybierając klawiaturę, zwróć również uwagę na obecność dodatkowych funkcji. Jedną z nich jest podświetlenie klawiszy – może to być niesłychanie przydatne, gdy często używasz komputera nocą.

Klawisze numeryczne przydadzą się, jeśli często używasz arkusza kalkulacyjnego lub przeprowadzasz obliczenia matematyczne. Natomiast przyciski funkcyjne (ściszanie, podgłaśnianie, rozjaśnianie ekranu itp.) znacznie usprawniają korzystanie ze sprzętu.

Rodzaje klawiatur: klawiatura mechaniczna

Klawiatura mechaniczna to najstarszy rodzaj klawiatury – wiele osób uważa jednak, że również najlepszy. Charakteryzuje się tym, że pod każdym z klawiszy znajduje się osobny przełącznik, którego naciśnięcie powoduje natychmiastową jego aktywację. Dzięki temu klawiatury mechaniczne są niezwykle precyzyjne i szybkie w działaniu. Ponadto wyróżniają się wytrzymałością i trwałością.

Klawiatury mechaniczne> są jednak droższe niż membranowe, ponadto zwykle są ciężkie i dość głośne. Z tych właśnie powodów obecnie używa się ich znacznie rzadziej.

Klawiatura membranowa

Klawiatura membranowa wyposażona jest w membranę rozciągniętą pod klawiszami. Gdy użytkownik naciska gumową kopułkę membrany, styka się ona z obwodem elektrycznym zadrukowanym na specjalnej płytce. Tego rodzaju klawiatury są dość tanie i lekkie. To także dobry wybór, jeśli szukasz cichej klawiatury.

Ich wadą jest fakt, że stosunkowo szybko się zużywają. Ponadto nie pisze się na nich tak wygodnie, jak na klawiaturach mechanicznych.

Klawiatura hybrydowa

Ciekawą opcją jest klawiatura hybrydowa, która stanowi połączenie dwóch poprzednich rodzajów klawiatur. Jest znacznie precyzyjniejsza i wygodniejsza w pracy niż klawiatura membranowa, ale cichsza i tańsza niż mechaniczna. Jeśli nie wiesz, na którą opcję się zdecydować, może hybryda będzie odpowiednia?

Klawiatura mechaniczna a membranowa – jaką wybrać?

Zastanawiasz się, który rodzaj klawiatury wybrać – mechaniczną czy membranową? Zależy to głównie od twoich potrzeb i preferencji. Jeśli nie używasz komputera aż tak często i nie chcesz wydawać na sprzęt zbyt dużo pieniędzy, postaw na klawiaturę membranową. Dobry model powinien sprostać twoim wymaganiom!

Klawiatura mechaniczna z pewnością przyda się osobom, które dużo piszą na komputerze. Jeśli więc zawodowo zajmujesz się pisaniem artykułów czy innych treści, zainwestuj w porządny model mechaniczny, który sprawdzi się także jako klawiatura dla programisty.

A jaka klawiatura do gier będzie najlepsza? W tym wypadku również polecamy mechaniczną. W grach komputerowych szybkość i precyzja są niesłychanie ważne. Ponadto ten rodzaj klawiatury z pewnością posłuży ci przez długie lata.

Autorka: Olga Wacholc