Data modyfikacji:

Jaki oczyszczacz powietrza dla alergika wybrać?

Jakość powietrza w wielu polskich miejscowościach jest na tyle zła, że w miesiącach zimowych rodzice boją się zabierać dzieci na spacer. Jednak powietrze w mieszkaniach również pozostawia wiele do życzenia, a ma ono realny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. W przypadku alergików sprawa ma się jeszcze gorzej, mogą im bowiem przez cały rok szkodzić pyłki, kurz lub sierść zwierząt. Oczyszczacz w wielu domach staje się koniecznością. Jaki oczyszczacz powietrza dla alergika wybrać?

Polecamy: Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

oczyszczacz powietrza dla alergika

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza?

Smog nie jest jedynym powodem, dla którego warto kupić dobry sprzęt filtrujący, choć wolne od niego powietrze sprawia, że czujemy się dużo lepiej. Alergicy przez cały rok mogą borykać się z zanieczyszczeniami, które nie tylko obniżają jakość ich życia, ale również w dużych ilościach mogą być szkodliwe dla ich układu oddechowego. Ulga, którą odczują po zakupie dobrego sprzętu, będzie ogromna. Wybór na rynku jest ogromny, poszczególne modele różnią się ceną, wyglądem i parametrami, jednak bez względu na to, jaki oczyszczacz powietrza dla alergika wybierzemy, ważne, by dobrze spełniał swoje najważniejsze zadanie i usuwał szkodliwe cząsteczki.

Jakość powietrza przekłada się na zdrowie. Unoszą się w nim różne zanieczyszczenia, które są dla organizmu bardzo obciążające. Dla niektórych alergików oczyszczacz jest niezbędny jedynie w szczycie sezonu na pyłki, ale część z nich cierpi z powodu alergii całorocznych. W takich przypadkach ciągły kontakt z alergenami, na przykład roztoczami czy cząsteczkami pleśni, ma bardzo zły wpływ na ogólny stan zdrowia. Konsekwencją mogą być nieustanne problemy z górnymi drogami oddechowymi, a w przyszłości nawet astma oraz przewlekłe zapalenie zatok przynosowych. Dobry oczyszczacz powietrza może zniwelować problem z alergenami i znacznie poprawić jakość życia.

Jaki oczyszczacz powietrza dla alergika? Najważniejsze parametry

  • Funkcja nawilżania. Nie każdy oczyszczacz powietrza posiada funkcję nawilżania, ale też nie każde mieszkanie czy dom jej potrzebują. Żeby ocenić, czy będzie ona konieczna, trzeba ustalić wilgotność w pomieszczeniach. Subiektywne odczucia, jakie będą się pojawiały przy zbyt suchym powietrzu, to przesuszenie nosa i oczu oraz zły sen w nocy. Najlepiej jednak sprawdzić, jaka rzeczywiście jest wilgotność w pomieszczeniu przy pomocy higrometru. Wiele nowoczesnych termometrów domowych jest w niego wyposażonych, można również kupić go oddzielnie, a nawet pożyczyć, żeby dokonać pomiarów (trzeba jednak pamiętać, że mogą się one znacznie zmieniać w ciągu roku).
  • Jonizacja. Jest to funkcja niezbędna dla alergików. Dzięki jonizacji oczyszczacz może dużo skuteczniej pracować. Proces ten nazywa się oczyszczaniem aktywnym. Pozwala pozbyć się z powietrza cząsteczek zbyt małych, żeby zatrzymały je filtry, i zapobiega unoszeniu się kurzu oraz pyłków w powietrzu.
  • Powierzchnia działania. Żeby wiedzieć, jaki oczyszczacz powietrza dla alergika wybrać, trzeba dopasować maksymalną powierzchnię pracy do największego pokoju w domu. Dlaczego nie do całego mieszkania? Oczyszczacz może pracować tylko tam, gdzie jest swobodna cyrkulacja powietrza, a więc w jednym pomieszczeniu jednocześnie.
  • Koszt eksploatacji oraz dostępność filtrów. W przypadku oczyszczaczy sama cena, choć jest ważna, nie jest najistotniejsza. Ważniejszy jest koszt eksploatacji, ponieważ może się okazać, że tani model będzie ostatecznie bardziej obciążający dla kieszeni, niż model teoretycznie droższy. Jaki zatem oczyszczacz powietrza wybrać dla alergika? Taki, do którego filtry łatwo dokupić, nie trzeba ich często wymieniać i są w przystępnej cenie.
  • Głośność pracy. Dla wielu osób istotnym parametrem przy podejmowaniu decyzji, jaki oczyszczacz dla alergika wybrać, jest poziom głośności w czasie pracy. Jeśli ma to duże znaczenie, warto rozważyć sprzęt, który dostosuje tryb pracy do pory dnia.
  • Dodatkowe funkcje. Wiedząc już, jaki typ oczyszczacza powietrza dla alergika wybrać, można dowolnie przebierać wśród modeli. Wiele z nich oferuje wygodne opcje, które ułatwiają użytkowanie i sprawiają, że jest dużo przyjemniejsze. Dużo zależy tu od zasobności portfela, ale też od osobistych upodobań. Funkcje, na które można liczyć w modelach z wyższej półki, to na przykład automatyczne włączanie/wyłączanie i dobieranie ustawień. Dzięki czujnikom urządzenie dostosowuje się do pory dnia, a nawet ruchu w najbliższym otoczeniu.

Jaki oczyszczacz powietrza dla alergików?

Sharp FP-J60EU-W

Cichy oczyszczacz z jonizatorem i potrójnym systemem filtrów, usuwa zarówno duże, jak i małe cząsteczki, pozwala również na wyeliminowanie przykrych zapachów. Generator jonów Plasmacluster pozwala na znaczącą poprawę jakości powietrza. Dzięki systemowi czujników oczyszczacz działa skutecznie i nie wymaga od użytkownika nadzoru. Posiada również funkcję odświeżania ubrań w garderobie, a także kanap czy zasłoń, pozbywa się z nich nieprzyjemnych zapachów oraz niepożądanych mikroorganizmów.

Sharp UA-HG30E-B

Jaki oczyszczacz powietrza dla alergika za około 1000 zł? Doskonale zda egzamin Sharp UA-HG30E-B, który dodatkowo wyróżnia się niskimi kosztami eksploatacyjnymi. Działa cicho i bardzo skutecznie usuwa z powietrza alergeny, takie jak pyłki lub roztocza, co ułatwia mu zamontowany czujnik kurzu. Dodatkowo posiada również czujnik wilgotności oraz temperatury. Co ciekawe, oczyszczacz może również działać jako klimatyzer ewaporacyjny, który w razie konieczności obniży temperaturę w pomieszczeniu w czasie upałów. Sprzęt przydaje się zatem przez cały rok, nie tylko alergikom.

Philips Dual Scan

Oferuje trzyetapowy proces filtracji, w trakcie którego eliminuje nawet najmniejsze cząsteczki oraz szkodliwe lotne związki organiczne. Skutecznie usuwa zarodniki pleśni, alergeny roztoczy, sierść zwierząt oraz pyłki. To idealny sprzęt dla alergików.

Autorka: Nina Nadybska