Data publikacji:

Jaka suszarka bębnowa? Ranking polecanych modeli

Jeśli dużo pierzesz i nie masz gdzie suszyć prania, w twoim domu sprawdzi się suszarka bębnowa. Nie musisz mieć wielkiej łazienki – mała suszarka bębnowa zmieści się praktycznie w każdym pomieszczeniu. Jaka suszarka bębnowa? Ranking polecanych modeli oraz zalety i wady suszarek bębnowych.

Jak działa suszarka bębnowa?

Jaka suszarka do ubrań będzie dobrym wyborem? Są dwa rodzaje suszarek bębnowych. Opiszemy od razu ich działanie:
 1. Suszarka kondensacyjna – jak działa? Wentylator wtłacza ciepłe powietrze do bębna. Ono opływa go, a później przechodzi przez filtr i skrapla się w skraplaczu. Pompka przetłacza kondensat z odparowanej wody i zanieczyszczeń do zbiornika na skropliny. Niektóre suszarki kondensacyjne mają pompę ciepła. Suszarka kondensacyjna z pompą ciepła ogrzewa zimne powietrze w obiegu zamkniętym. Ten typ urządzenia działa o wiele bardziej efektywnie nie zwykła suszarka bębnowa, ale jest też droższa. 
 2. Suszarka wywiewowa – jak działa? Ciepłe powietrze trafia do komory, a później jest wywiewane wraz z parą wodną. Minus: ogrzane powietrze wydmuchiwane jest na zewnątrz urządzenia. Dlatego podłącz je do kanału wentylacyjnego, jeśli nie chcesz, by powietrze z suszarki trafiało do łazienki.
Jaka suszarka bębnowa będzie dla ciebie dobra? Sprawdź poniżej nasz ranking suszarek bębnowych. Znajdziesz w nim suszarkę z pompą ciepła czy bez niej.

Zalety suszarki bębnowej

 • Efekt miękkiego i przyjemnego w dotyku prania. 
 • Ubrania są pozbawione zagnieceń i od razu gotowe do noszenia.
 • Mała suszarka bębnowa zajmuje niewiele miejsca (zaleta: oszczędność miejsca!), a nie musisz „walczyć” z dosuszaniem prania, rozwieszaniem go na grzejnikach i bieganiem za praniem, które zwiało ze sznurka na podwórko sąsiada :) 
 • Oszczędność czasu – suszenie trwa 10–15 minut.
 • Możliwość odświeżenia ubrań bez konieczności prania ich w pralce. 
 • Możliwość usunięcia sierści czworonogów. 
 • Suszarka bębnowa doskonale radzi sobie z ręcznikami – są one miękkie i nie filcują się nawet po kilkunastu praniach.

Wady suszarki bębnowej

 • Jeśli masz psiaka albo kociaka oraz suszarkę bębnową, to jedynym problemem może być konieczność regularnego czyszczenia filtrów z zebranych w urządzeniu kłaczków.
 • Duże zużycie energii, więc jeśli suszysz często duże ilości prania, to płacisz kolosalne rachunki za prąd.
 • Jedwab, kaszmir, wełna – tych tkanin nie wolno suszyć w suszarkach bębnowych.

Jaka suszarka bębnowa? Co wybrać? Suszarki bębnowe ranking

Ten przydatny sprzęt w domu – suszarka bębnowa – opinie ma różne. Ci, którzy nie zważają na wysokie rachunki za prąd, bo cenią sobie oszczędność czasu i pięknie pachnące ubrania, chwalą działanie suszarek bębnowych oraz pralko-suszarek. 

Bosch z pompą ciepła WTR87TW0PL

Oszczędność i cicha praca. Zamknięty obieg ciepła to oszczędność energii. Czynnik chłodniczy R290 to troska o środowisko naturalne. 

Whirlpool W6 D84WB EE Supreme Silence

Otrzymujesz 10 lat gwarancji na silnik indukcyjny (po zarejestrowaniu urządzenia). Oszczędność czasu dzięki automatycznemu czyszczeniu filtra. Wysoka wydajność, minimalne wibracje i ciche działanie.

Bosch SelfCleaning Condenser WTW8546KPL 

Ciche suszenie bez drgań i wibracji. Ładowność do 9 kg. SelfCleaning Condenser – pierwszy wymiennik ciepła z systemem automatycznego samoczyszczenia podczas każdego cyklu.

Samsung Optimal Dry DV90T5240AE 

Podświetlany bęben umożliwia łatwe sprawdzenie jego zawartości, by nic w nim nie zostało. Aż 3 czujniki dbają o dostosowanie optymalnych parametrów suszenia dla idealnych rezultatów suszenia.

Electrolux EW8H458BP PerfectCare 

System DelicateCare dostosowuje temperaturę i ruchy bębna to typu tkaniny. Pozwala to zachować najlepszą jakość ubrań. System SensiCare dostosowuje czas suszenia do poziomu wilgotności każdego ładunku, co przekłada się na oszczędność czasu i energii. 
Zdjęcie: monkeybusiness / Envato Elements
Autor: Ewa Doniec