Data publikacji:

Jaka suszarka do ubrań sprawdzi się w domu?

Szybkie suszenie ubrań to marzenie wielu z nas, dlatego świetnym pomysłem jest wybór dobrego urządzenia, które pozwoli wykonać to zadanie nawet w ciągu godziny! W dzisiejszym artykule zastanowimy się, jaką suszarkę do ubrań wybrać, na co zwrócić uwagę podczas zakupów oraz jakie funkcje dodatkowe mogą być przydatne. Na koniec zaproponujemy kilka polecanych modeli, w które warto zainwestować. Dowiedz się, jaką suszarkę do ubrań kupić.
Jaka suszarka do ubrań

Suszarka do ubrań – jaką wybrać? Dlaczego warto ją kupić?

Zakup suszarki do ubrań jest zasadny wszędzie tam, gdzie nie mamy zbyt wiele miejsca na rozstawianie klasycznych suszarek. Niektórzy instalują je w łazience, inni w pokojach dziennych, a jeszcze inni na balkonach. Wówczas jednak czas suszenia jest długi, a ilość przestrzeni do rozwieszania ograniczona. Suszenie ubrań w ten sposób może również powodować rozwój grzybów i pleśni w niektórych, szczególnie na to narażonych pomieszczeniach. Dlatego też zdecydowanie lepiej postawić na suszarkę bębnową do ubrań.

Jaka suszarka do ubrań będzie najlepsza? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Jaką kupić suszarkę do ubrań? Taką, która będzie najlepiej dopasowana do naszych potrzeb. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:
 • sterowanie – modele z niższych półek cenowych wyposażone są wyłącznie w pokrętła, jednak obecnie za standard uznaje się wyświetlacz LED, który wskazuje, jaki program wybraliśmy oraz ile czasu pozostało do końca suszenia;
 • obecność różnych trybów – czyli np. ochrony przed zniszczeniem ubrań, automatycznej regulacji wilgotności i temperatury, suszenie delikatne;
 • funkcja Eco lub niska klasa energetyczna – które pozwolą zabezpieczyć się przed znaczącym wzrostem rachunków i wysokimi kosztami eksploatacji urządzenia. Koszty wykorzystania w domu suszarki klasy A+++ przy użytkowaniu co około 2–3 dni przez rok, wyniosą około stu złotych. Dobrym wyborem pod względem ekonomicznym będą także modele klasy A++;
 • pojemność i maksymalne obciążenie – to klucz do odpowiedniej wydajności suszarki, który ma szczególne znaczenie w odniesieniu do rodzin. Do mniejszych pomieszczeń dobrze wybierać urządzenia, które można montować np. na pralce.
 • Dla niektórych duże znaczenie ma także poziom generowanego hałasu i cena. Warto znaleźć takie urządzenie, które będzie jak najlepiej odpowiadało naszym preferencjom. Za najcichsze uznajemy te, które nie są głośniejsze niż 60 dB. Przeciętnie jednak parametr ten plasuje się w okolicach 65 dB.

  Jakie funkcje powinna mieć dobra suszarka?

  Podstawowe, wspomniane wcześniej funkcje, takie jak delikatne suszenie, to jednak nie wszystko. Najnowsze dostępne suszarki mają możliwość korzystania z pompy ciepła, co sprawdza się w domach energooszczędnych.
  Wśród programów, o których łatwo zapomnieć podczas wybierania urządzenia, a które jednak są wykorzystywane przez większość z nas, można wymienić: suszenie puchu, mix, program do szafy lub do prasowania, dedykowany wełnie, odzieży outdoorowej lub przeciwko zagnieceniom. W konserwacji i utrzymaniu suszarki w dobrej kondycji pomogą wskaźniki wymiany filtra oraz zapełnienia zbiornika na wodę.

  Rodzaje suszarek bębnowych

  Kiedy decydujemy o tym, jaka suszarka do prania będzie dla nas najlepsza, nie sposób pominąć aspektu związanego z jej rodzajem. Do wyboru mamy urządzenia:
 • wentylacyjne – inaczej nazywane także ewakuacyjnymi. Są najtańsze na etapie zakupu, ale jednocześnie najdroższe w czasie eksploatacji. Wymagają podłączenia do instalacji wentylacyjnej. Obecnie są bardzo rzadko wybierane przez konsumentów;
 • kondensacyjne – skraplające parę wodną, która później usuwana jest ręcznie lub automatycznie. Mogą przez to wymagać podłączenia do kanalizacji. To najpopularniejszy wśród kupujących oraz najczęściej spotykany w sklepach rodzaj suszarek;
 • kondensacyjne z pompą ciepła – działają na zasadzie podobnej do poprzednich urządzeń. Nierzadko są cichsze, jednak ich największą zaletą jest zdecydowanie energooszczędność. Nieco droższe w czasie kupowania, ale koszty ich użytkowania są naprawdę niskie.
 • Jaka suszarka do ubrań? Nasze propozycje produktów

  Samsung BeSpoke DV90BB7445GB

  To całkowita nowość na rynku, którą zachwycą się wszyscy miłośnicy nowinek technologicznych. Produkt oferuje klasę A+++ oraz możliwość oszczędności miejsca poprzez montaż na pralce. Co więcej, urządzeniem możemy sterować przy pomocy smartfona i zintegrować je z systemem SmartHome. Posiada program szybkiego i delikatnego suszenia oraz dezynfekcji odzieży. Zachwyca niebanalnym, eleganckim designem oraz obudową w czarnym kolorze. Producent udziela na nią aż 20-letniej gwarancji.

  Beko B5T67249MPB

  Przytoczony produkt Beko oferuje użytkownikowi udźwig maksymalny na poziomie 7 kg oraz klasę energetyczną A+++. To suszarka kondensacyjna z wbudowaną pompą ciepła, która umożliwia oszczędzanie. Jest sterowana przy pomocy intuicyjnego pokrętła, ale posiada również wyświetlacz. Ma program cichy, a także systemy zabezpieczeń przed dziećmi.

  Bosch WTH85V0SPL

  Czyli produkt znanej i cenionej na rynku suszarek do ubrań marki o klasie energetycznej A++. Urządzenie możemy załadować ubraniami, które ważą do 8 kg. To suszarka kondensacyjna z pompą ciepła, która powinna być wyjątkowo tania w użytkowaniu. Ma program delikatnego suszenia i jest wyposażona w czujniki automatycznie kontrolujące parametry ubrań znajdujących się wewnątrz – dzięki temu nie musimy się obawiać nawet o te elementy garderoby, które wymagają szczególnej opieki.

  Electrolux PerfectCare EW8H358PSP

  Model suszarki PerfectCare marki Electrolux możemy załadować aż 8 lub 9 kg odzieży w zależności od wybranego modelu. Klasa tej maszyny to A++. Jest wyposażona w wyświetlacz, który umożliwia wygodną kontrolę parametrów suszenia oraz możliwość montażu na pralce. Suszarka generuje hałas na poziomie 66 dB. Ma wszystkie podstawowe programy i umożliwia zaawansowane dbanie o odzież. Zainstalowano w niej również tryb higieniczny i opcje suszenia bez zagnieceń.

  Hisense DHQA903V

  Hisense DHQA903V cechuje klasyczny, ale jednocześnie bardzo elegancki wygląd. Możemy włożyć do niej nawet 9 kg ubrań, a jej klasa energetyczna to A+++. Sterowanie jest bardzo intuicyjne, a urządzenie zostało wyposażone w więcej trybów, niż potrzebuje przeciętny użytkownik. Alergicy z pewnością docenią dedykowany im program Allergy Care i 5 filtrów, natomiast posiadacze zwierząt – 5 dziur wylotowych powietrza z bębna, by uniknąć zatykania ich przez sierść.

  Whirlpool FFT D 9X3SBS

  Model suszarki Whirlpool FFT D 9X3SBS prezentuje się elegancko i jest dostępny w obudowie w ciekawym odcieniu szarości, szaro-białym oraz białym. Do dyspozycji mamy tutaj klasę energetyczną A+++, dzięki której nie musimy obawiać się rachunków.
  Maszyna została wyposażona w automatyczny system czuwania nad przebiegiem suszenia, łatwo czyszczący filtr oraz specjalną technologię ReshCare, mającą pomóc zachować świeżość ubrań na znacznie dłużej. Whirlpool w przypadku tej suszarki pobił konkurencję ilością trybów suszenia, ponieważ oferuje ich aż 18. Wśród nich można wymienić Eko, Sport, pranie wełniane, delikatne, robocze czy kurtki puchowe. Sprzętem sterujemy przy pomocy pokrętła oraz wyświetlacza.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Karolina Grad
  Karolina Grad

  Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!