Data publikacji:

Oczyszczacz powietrza. Czy warto go mieć w mieszkaniu lub w domu?  

Wzrost zanieczyszczenia powietrza sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na zakup oczyszczacza powietrza do mieszkania lub domu. Odpowiadamy na często zadawane pytanie - czy warto kupić oczyszczacz powietrza!
oczyszczacz powietrza czy warto

Jak działa oczyszczacz powietrza?

W ostatnich latach jakość powietrza w Polsce znacząco się pogorszyła, co jest zauważalne w szczególności w okresie zimowym. Warszawa, Kraków czy Wrocław to przykłady miast, w których normy pyłu PM 10 oraz PM 2.5 często są przekraczane, a w niechlubnych rankingach najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie, Polska zajmuje wysokie lokaty. Smog jest realnym problemem, który wpływa na zdrowie, dlatego warto się przed nim chronić.  
Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które jest dość proste w swojej budowie. Urządzenie zostało zaprojektowane w taki sposób, aby zasysało powietrze z pomieszczenia i poddawało je procesowi filtracji. Następnie czyste powietrze jest wypuszczane przez wentylator. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że oczyszczacz powietrza jest w stanie poradzić sobie z kurzem, alergenami, a także nieprzyjemnymi zapachami. Dzięki temu, że oczyszczacz powietrza ma ciekawy wygląd, to spokojnie może stanowić element wystroju w pomieszczeniu.

Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza do domu?

Oczyszczacz powietrza do domu warto kupić przede wszystkim ze względu na zdrowie. Zredukowanie szkodliwych pyłów jest kluczowe do tego, aby nasz układ oddechowy pracował w sposób prawidłowy. Jeśli w domu masz dzieci, które cierpią na alergie, to oczyszczacz również będzie niezwykle pomocy. Na pytanie, czy warto kupić oczyszczacz powietrza, możemy powiedzieć, że jest to zakup warty absolutnie każdej złotówki. Dobry oczyszczacz powietrza posłuży przez długie lata, a Ty jedyne, co będziesz musiał robić, to regularnie wymieniać filtr. Oczyszczacz powietrza na smog to znakomita inwestycja.

Na co zwracać uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza?

Decydując się na zakup oczyszczacza powietrza, musisz zwrócić  uwagę na to, jaką maksymalną powierzchnię będzie w stanie oczyścić. Jeśli kupisz zbyt małe urządzenie do dużego pomieszczenia, to jego efektywność nie będzie wystarczająco dobra.
Na to pytanie można uzyskać odpowiedź, wyliczając objętość pomieszczenia. Wielkość pomieszczenia np. 30 m2 mnożymy przez wysokość, czyli np. 2.5. Wynik 75 m3 jest wskazówką, że musimy kupić takie urządzenie, które będzie w stanie osiągnąć taką wydajność. Zawsze warto wybierać oczyszczacz, który jest trochę wydajniejszy od tej zakładanej liczby.
Następnym parametrem jest generowany hałas. Im cichszy oczyszczacz, tym lepiej. Najcichsze modele są w stanie osiągać 30-40 dB. Jednak pamiętaj, aby sprawdzić hałas również przy maksymalnych obrotach, bo dla domowników może być to istotną informacją.  
Oczywiście warto spojrzeć na sam sposób filtrowania. Większość oczyszczaczy ma filtr HEPA, ale niektóre mają dodatkowo filtr węglowy, wstępny, antybakteryjny lub jonizacyjny. Każdy ma inne właściwości, dlatego przed zakupem warto doczytać. Na pewno przydatny będzie filtr węglowy, który pochłania nieprzyjemne zapachy.  
Ponadto warto spojrzeć na to, czy urządzenie ma możliwość sterowania za pomocą smartfona, a także, ile ma stopni regulacji poziomu powietrza. W oczyszczaczach przydatny jest również wyświetlacz, który na bieżąco pokazuje stan powietrza w pomieszczeniu.

Jaki filtr do oczyszczacza powietrza?

Oczyszczacze powietrza mogą być wyposażone w różnego rodzaju filtry. Należą do nich:
  • filtr wstępny – wychwytuje większe drobiny kurzu, kłaki i sierści,
  • filtr węglowy – usuwa trujące benzo(a)pireny, dym papierosowy oraz brzydkie zapachy,
  • filtr HEPA – niezwykle skuteczny, wyłapuje drobne pyły PM2,5, a także wirusy, bakterie, roztocza i inne alergeny,
  • filtr fotokatalityczny – zwalcza bakterie, wirusy i grzyby pod wpływem promieniowania UV,
  • filtr krzemionkowy – pochłania trujące tlenki,
  • filtr elektrostatyczny – przyciąga zanieczyszczenia z dodatnim ładunkiem, jest stosunkowo tani, lecz niezbyt skuteczny,
  • filtr wodny – często spotykany w nawilżaczach powietrza,
  • filtr HPP – niezwykle skuteczny, wyłapuje wszelkie drobnoustroje, grzyby, kurz i pyłki.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Bartłomiej Mazurek
    Bartłomiej Mazurek

    Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.