Data modyfikacji:

Oczyszczacz powietrza: czy warto go mieć? Wady i zalety produktu

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które filtruje powietrze w mieszkaniu, usuwając z niego dym i wszelkie trujące i szkodliwe substancje. Czy warto zainwestować w oczyszczacz powietrza? Jakie są wady i zalety produktu? Sprawdź w artykule!

oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz powietrza – co to jest?

Zanieczyszczone powietrze stało się niestety w naszym kraju normą. Smog dokucza nam szczególnie w miesiącach jesiennych i zimowych. To właśnie wtedy pali się w piecach drewnem, węglem lub innym paliwem, co nie pozostaje obojętne dla środowiska.

Smog składa się z wielu trujących i szkodliwych substancji, takich jak benzo(a)piren, tlenki siarki oraz pyły zawieszone PM2,5 i PM10. W Polsce normy ich stężenia w powietrzu są przekraczane nawet o kilkaset procent. Nawet w jesienne i zimowe dni trzeba jednak przecież wietrzyć mieszkanie. Jak nie dopuścić do tego, aby smog i zanieczyszczenia panoszyły się w naszych domach?

Oczyszczacz powietrza do domu to urządzenie, które przepuszcza powietrze przez specjalne filtry. Wyłapują one wszelkie szkodliwe substancje, dzięki czemu pozbywamy się zanieczyszczeń z pomieszczenia. Niektóre urządzenia usuwają także alergeny i roztocza lub nawet jonizują powietrze.

Rozważasz zakup oczyszczacza powietrza? Czy warto zainwestować w urządzenie? Naszym zdaniem zdecydowanie tak. Wdychanie smogu i innych zanieczyszczeń może powodować nie tylko kaszel i bóle głowy, lecz także poważne choroby. Należą do nich np. przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma, choroby układu krążenia czy nawet nowotwór płuc. Kupując oczyszczacz, można w łatwy sposób pozbyć się wielu zanieczyszczeń z powietrza, tym samym zmniejszając znacznie ryzyko zapadnięcia na te choroby.

Oczyszczacz powietrza – czy warto? Wady i zalety

Jeśli chcesz móc swobodnie oddychać we własnym domu i pozbyć się uciążliwego zapachu smogu, zaopatrz się w oczyszczacz powietrza. Urządzenie to ma wiele zalet. Przede wszystkim usuwa z powietrza trujące i szkodliwe substancje, dym z papierosów, kurz, roztocza, alergeny oraz inne zanieczyszczenia. Dzięki temu pozytywnie wpływa na stan zdrowia i pomaga zapobiegać wielu schorzeniom układu oddechowego i układu krążenia.

Oczyszczanie powietrza w domu jest niezwykle proste i przyjemne. Urządzenia są intuicyjne w obsłudze. Każdy poradzi sobie z ich użytkowaniem. Ponadto ładnie wyglądają w pomieszczeniu. Wybierz produkt o kolorze i kształcie, który będzie pasował do twojego wnętrza.

Nowoczesne oczyszczacze powietrza są naprawdę ciche. Poza tym zużywają niewiele prądu. Nawet nie dostrzeżesz ich obecności w domu. Są łatwe w czyszczeniu i w konserwacji. Urządzenia często wyposażone są w wiele trybów, tak aby jak najlepiej spełniały potrzeby użytkowników. Niektóre oczyszczacze mają nawet funkcję jonizacji powietrza.

Oczyszczacze powietrza mają również swoje wady. Trzeba regularnie czyścić je i wymieniać filtry, aby skutecznie działały. Ponadto jest to wydatek rzędu od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Jeśli jednak zależy ci na czystym, zdrowym powietrzu w domu, zdecydowanie warto jest zainwestować w to urządzenie.

Oczyszczanie powietrza w domu – jaki produkt wybrać?

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Zanim kupisz produkt, zwróć uwagę na kilka ważnych parametrów. Możesz także obejrzeć test oczyszczaczy powietrza w internecie. Jednym z istotniejszych parametrów jest wydajność. Sprawdź, na ile czasu starcza jeden filtr, jak często trzeba je wymieniać. Od tego zależeć będzie koszt użytkowania produktu.

Zwróć uwagę również na to, do jakiej wielkości pomieszczenia przeznaczony jest oczyszczacz powietrza. Wartość ta powinna być podana w metrach sześciennych. Jeśli masz dom lub duże mieszkanie, prawdopodobnie będziesz potrzebować co najmniej dwóch oczyszczaczy. Producenci często podają również współczynnik CADR, który opisuje, ile powietrza urządzenie jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny (np. 100m3/h). Najlepiej, aby oczyszczał w tym czasie jedno pomieszczenie 3-4 razy.

Dobry oczyszczacz powietrza powinien być wyposażony w kilka trybów działania. Tryb intensywny przyda się np. w sytuacji, gdy ktoś w mieszkaniu zapali papierosa. Natomiast tryb nocny wyróżnia się szczególnie cichym działaniem, tak aby urządzenie pracowało nocą, nie generując przy tym hałasu.

Urządzenie powinno mieć także czujnik, który będzie stale mierzył poziom zanieczyszczenia powietrza w mieszkaniu. Na elektronicznym wyświetlaczu możesz obserwować, jak zmienia się stan powietrza w domu – kiedy jest czyste, a kiedy najbardziej zanieczyszczone. Wiele oczyszczaczy pracuje w trybie automatycznym, przerzucając się na bardziej intensywne działanie, gdy poziom zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniu wzrośnie.

Warto zwrócić uwagę również na inne przydatne funkcje, w które może być wyposażone urządzenie. Należą do nich np. timer, blokada rodzicielska, tryb jonizacji. Nowoczesne oczyszczacze powietrza cieszą się dobrymi opiniami użytkowników na całym świecie.

Niezwykle przydatnym urządzeniem jest oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania. W sezonie grzewczym suche powietrze często utrudnia oddychanie i powoduje wysychanie śluzówek. Produkt nie tylko usunie z pomieszczenia wszelkie szkodliwe substancje, lecz także nawilży je, aby oddychanie stało się jeszcze bardziej komfortowe.

Jaki filtr do oczyszczacza powietrza?

Oczyszczacze powietrza mogą być wyposażone w różnego rodzaju filtry. Należą do nich:

  • filtr wstępny – wychwytuje większe drobiny kurzu, kłaki i sierści,
  • filtr węglowy – usuwa trujące benzo(a)pireny, dym papierosowy oraz brzydkie zapachy,
  • filtr HEPA – niezwykle skuteczny, wyłapuje drobne pyły PM2,5, a także wirusy, bakterie, roztocza i inne alergeny,
  • filtr fotokatalityczny – zwalcza bakterie, wirusy i grzyby pod wpływem promieniowania UV,
  • filtr krzemionkowy – pochłania trujące tlenki,
  • filtr elektrostatyczny – przyciąga zanieczyszczenia z dodatnim ładunkiem, jest stosunkowo tani, lecz niezbyt skuteczny,
  • filtr wodny – często spotykany w nawilżaczach powietrza,
  • filtr HPP – niezwykle skuteczny, wyłapuje wszelkie drobnoustroje, grzyby, kurz i pyłki.
Autorka: Olga Wacholc