Data modyfikacji:

Oczyszczacz powietrza w walce ze smogiem

Smog to coraz częstszy problem dotykający mieszkańców dużych miast, ale nie tylko! Oczyszczacz powietrza jest najlepszym wyborem do skutecznej walki ze szkodliwymi cząsteczkami PM 2.5 oraz PM 10. Sprawdź, na co należy zwracać uwagę przy wyborze oraz jakie modele są godne polecenia.
oczyszczacz powietrza na smog

Jak oczyszczacze powietrza pomagają w walce ze smogiem?

Smog to zanieczyszczenie powietrza, które może być mylone z mgłą. W dużym uproszczeniu jest to mieszanina zawieszonych pyłów PM 10, PM 2,5, a także tlenku węgla, azotu czy siarki. Wdychanie tak zanieczyszczonego powietrza ma tragiczne dla zdrowia skutki i może prowadzić do astmy, niewydolności oddechowej, a nawet zawału serca. To tylko kilka przykładów, bo lista jest zdecydowanie dłuższa.
Mogłoby wydawać się, że smog jest problemem dużych miast, ale nie jest to prawdą. Wystarczy spojrzeć na aplikację, która pokazuje dane o czystości powietrza w Polsce, aby przekonać się, że wiele małych miejscowości również ma problem z powietrzem. Najbardziej jest to odczuwalne zimą, gdy w sezonie grzewczym mieszkańcy palą niskiej jakości opałem, oponami lub innymi śmieciami zawierającymi np. tworzywa sztuczne.
Oczyszczacz powietrza dla alergików, ale także każdego człowieka jest niezbędnym urządzeniem, które po prostu trzeba mieć w domu. Filtracja w urządzeniu odbywa się przez zasysanie zanieczyszczonego powietrza i przepuszczenie go przez filtr, który może zatrzymać cząsteczki o wielkości 0,003 µm, które są jeszcze mniejsze niż pyły PM 2.5 oraz PM 10. Tym samym jest możliwa walka także z roztoczami i innymi alergenami.

Efektywność oczyszczaczy w eliminacji smogu

Oczyszczacze powietrza są efektywne w pozbywaniu się smogu, ale pod warunkiem, że wybierzemy model o odpowiedniej wydajności. Jak to zrobić? Najlepiej wykonać proste obliczenie polegające na pomnożeniu wielkości pomieszczenia przez jego wysokość.
Dla przykładu pokój o wielkości 20 m2 mnożymy przez jego wysokość wynoszącą 2,5 m. Następnie podany wynik mnożymy przez trzy. Czyli w tym wypadku 3x50 da nam wynik 150 m3/h. To oznacza, że urządzenie powinno mieć taką wydajność. Tym samym można idealnie dopasować oczyszczacz do danego pomieszczenia.

Jak oczyszczacze powietrza poprawiają jakość życia?

Wybierając oczyszczacz powietrza z jonizatorem, będziesz mógł nie tylko oczyścić powietrze w domu, ale również wzbogacić je o jony dodatnie, które bardzo dobrze działają na kurz, bakterie, roztocza, czy wirusy. W sklepach znajdziemy jeszcze oczyszczacz powietrza z nawilżaczem. Takie modele są doskonałym wyborem wszędzie tam gdzie wilgotność powietrza jest niska i wynosi 30-40%. W takiej sytuacji nawilżacz sprawi, że oddychanie w takich pomieszczeniach będzie dużo przyjemniejsze. 
Oczyszczacz powietrza - czy warto go kupić? Takie pytanie zadaje wiele osób i można powiedzieć, że jest to bardzo dobra inwestycja dla każdego. Dzięki zaawansowanemu systemowi filtracji możesz mieć pewność, że powietrze w domu będzie miało bardzo dobrą jakość.

Ile powinien kosztować dobry oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza do 500 zł będzie bardzo dobrym wyborem do małego pomieszczenia np. pokoju dziecięcego. Droższe modele za 1000 zł polecamy wybrać do dużego pokoju, gdzie większa wydajność będzie konieczna. Budżet około 2000 złotych powinny mieć osoby, które planują kupić oczyszczacz powietrza z jonizatorem.

Przegląd oczyszczaczy powietrza do walki ze smogiem 

Samsung AX34R3020WW

Ten oczyszczacz powietrza do domu jest niedrogi, a oferuje świetną wydajność na poziomie 303 m3/h. Trzy filtry usuwają do 99,96% zanieczyszczeń, co gwarantuje jego bardzo dobrą skuteczność. Najważniejsze informacje znajdziemy na małym wyświetlaczu. Ponadto mamy 5 trybów pracy, blokadę rodzicielską oraz alarm wymiany filtra w momencie zużycia. Stosunek jakości do ceny został w tym modelu bardzo dobrze zachowany.

Dyson PH04

Nawilżacz i oczyszczacz powietrza w jednym to propozycja od firmy Dyson. Ten zaawansowany model wychwytuje do 99,9% bakterii, ale również pozbywa się alergenów i wirusów. Standard HEPA H135, co jest gwarancją tego, że zanieczyszczenia nie przedostają się na zewnątrz. Inteligentne funkcje pomagają w kontrolowaniu urządzenia, a jego nietypowy wygląd świetnie dopełni każde pomieszczenie. To dobry wybór dla wymagających użytkowników!

Xiaomi Air Purifier 4 Pro

Najlepszy oczyszczacz powietrza do większych pomieszczeń, a także dla osób ceniących inteligentne funkcje. To urządzenie współpracuje z aplikacją MI Home przez co możemy łączyć się zdalnie i kontrolować pracą oczyszczacza. Filtracja powietrza odbywa się w trzech stopniach, czego efektem jest zatrzymanie do 99,97% cząsteczek o wielkości 0,3 μm. Wydajność urządzenia pozwala na oczyszczenie pomieszczenia o wielkości nawet 60 m2. Proste sterowanie i świetny wygląd sprawiają, że jest to bardzo dobry model do dużego domu.

Philips  Air Performer seria 7000

Oczyszczacz powietrza marki Philips to urządzenie, które ma wysoką wydajność wynoszącą 270 m3/h. System 10-stopniowej regulacji mocy pozwala dostosować oczyszczanie do konkretnych warunków. Czytelny wyświetlacz pokazuje aktualny stan powietrza wraz z aktualną temperaturą. Philips wygląda bardzo ciekawie, dlatego na pewno znajdzie się dla niego miejsce w każdym domu.

Oczyszczacze powietrza w walce ze smogiem – FAQ

Na co zwracać uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza?
W pierwszej kolejności zwróć uwagę na wydajność. Pomnóż powierzchnię pomieszczenia przez wysokość. Otrzymaną wartość mnożymy jeszcze przez liczbę 3. Wynik wskaże, jaką orientacyjną wydajnością powinno się charakteryzować urządzenie. Spójrz także na takie parametry, jak: rodzaj zastosowanych filtrów, głośność, a także ilość dostępnych trybów pracy.

Czy oczyszczacze powietrza są skuteczne przeciwko smogowi?
Oczyszczacze powietrza są w stanie filtrować do 99,9% szkodliwych dla zdrowia cząstek, dlatego takie urządzenie jest w stanie poradzić sobie z zanieczyszczeniami powietrza występującymi w domu.

Jak często wymieniać filtry w oczyszczaczu powietrza?
Oczyszczacz powietrza do domu powinien mieć regularnie wymieniany filtr. Informacja o zużyciu powinna znajdować się w aplikacji lub na wyświetlaczu. Przy intensywnym użytkowaniu cykl wymiany powinien odbywać się co 2-3 miesiące.

Czy oczyszczacze powietrza pomagają osobom z alergiami?
Tak. Oczyszczacze powietrza wyposażone w filtry HEPA pomagają alergikom w zatrzymaniu roztoczy oraz innych szkodliwych cząsteczek występujących w powietrzu.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.