Data publikacji:

Czytanie książek na telefonie. Najlepsze smartfony i aplikacje

Smartfon to idealne narzędzie do czytania książek podczas podróżowania czy dojazdów do pracy. Podpowiadamy, z jakich aplikacji do czytania ebooków warto korzystać, a także jakie modele telefonów są warte polecenia!
aplikacja do czytania książek

Czy każdy telefon nadaje się do czytania książek?

Czytanie książek w formie elektronicznej stało się niezwykle popularne, głównie za sprawą czytników ebook z rankingu, a także tabletów. Te urządzenia doskonale sprawdzają się w tej roli i pozwalają na przechowywanie setek interesujących tytułów. Jednak największym ich minusem są dość duże rozmiary, które sprawiają, że nie zawsze taki sprzęt można zabrać ze sobą. Pod względem mobilności smartfony zyskują wyraźną przewagę, dlatego dla osób ceniących sobie kompaktowe rozmiary jest to doskonały wybór.
Ale miłośnicy czytania książek na telefonie swój wybór powinni dobrze przemyśleć, ponieważ nie każdy model będzie idealny do tego typu zadań. Podczas zakupów warto rozglądać się za telefonami, które dysponują większym ekranem. Rozmiar od 6,5 nawet do 7 cali sprawdzi się idealnie. Dlaczego nie warto inwestować w mniejszy wyświetlacz? Treści prezentowane na panelach 6-calowych i mniejszych są niezbyt czytelne i to może być problemem dla użytkownika.
Jeszcze lepiej wypadają składane smartfony, które po rozłożeniu mogą osiągać rozmiary sięgające nawet 7,8 cali, co jest porównywalne z najmniejszymi tabletami. Zakup wiąże się jednak z dość wysokimi wydatkami rzędu od 5 nawet do 7 tysięcy złotych.

Z jakich aplikacji warto korzystać do czytania książek?

Ilość aplikacji do czytania książek na smartfonach jest naprawdę spora. W naszym zestawieniu przedstawiamy aplikacje na telefon, które cieszą się największą popularnością zarówno na systemach iOS oraz Android.

Amazon Kindle

Jedna z najchętniej wybieranych aplikacji przez miłośników ebooków. Amazon przygotował pokaźną bibliotekę, która zawiera nawet 2 miliony ebooków. Ponadto znajdziemy tam magazyny, komiksy oraz audiobooki. Dużym plusem jest możliwość dostosowania wielkości interfejsu do potrzeb użytkownika. Jeżeli jesteś fanem czytania, to ta aplikacja na pewno Cię nie rozczaruje.

iBooks

iBooks to domyślna aplikacja instalowana na urządzeniach z systemem iOS, iPadOS oraz macOS. Wybór wirtualnych książek być może nie jest tak ogromny jak w przypadku wcześniej opisywanego Amazon Kindle, ale użytkownicy urządzeń z logo nadgryzionego jabłka nie powinni być rozczarowani. Twórcy dobrze dopasowali interfejs do nowych urządzeń. Oczywiście istnieje możliwość wybrania własnego motywu, a także rozmiaru czcionki.

Google Play Books

Książki Google Play to z kolei domyślna aplikacja dla posiadaczy telefonów z Androidem. Aby korzystać z aplikacji nie trzeba kupować subskrypcji. Każdy tytuł można kupić osobno, natomiast w bibliotece znajdziemy pokaźną ilość ebooków, audiobooków, komiksów oraz wielu innych tytułów. Dobra integracja z ekosystemem Google sprawia, że jest to pozycja obowiązkowa dla posiadaczy smartfonów i tabletów.

Storytel

Storytel to doskonały wybór dla osób, które duży nacisk kładą na słuchanie audiobooków. W bibliotece jest ich ponad 400 000, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie! Oczywiście aplikacja ma również ebooki. Niewątpliwą zaletą jest prosty i czytelny interfejs, który pozwoli Ci się odnaleźć dosłownie po kilku sekundach.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze smartfona do czytania książek?

Podczas wyboru smartfona do czytania książek należy zwrócić szczególną uwagę na częstotliwość odświeżania ekranu. Im wyższa, tym przewijanie treści będzie płynniejsze, co można dostrzec właśnie podczas czytania czy przeglądania stron internetowych. Na smartfonach z ekranem 60 Hz także można czytać książki, ale wyższa częstotliwość wpływa na komfort użytkowania.
Kolejnym istotnym aspektem jest bateria. Im pojemniejszy akumulator, tym dłużej będziesz mógł czytać swoje ulubione książki. Najlepiej zdecydować się na smartfon, który będzie dysponował ogniwem o pojemności co najmniej 4000 mAh. Na rynku znajdziemy również urządzenia z bateriami 4500 mAh lub 5000 mAh. Przeciętny czas działania bez konieczności sięgania po ładowarkę wynosi około 1-2 dni.
W przypadku czytania książek podzespoły takie jak procesor, czy pamięć RAM nie mają aż tak dużego znaczenia, ale warto wybrać model z ośmiordzeniowym procesorem i co najmniej 4 GB pamięcią RAM. Takie połączenie będzie gwarancją bezproblemowego działania.

Polecane smartfony do czytania książek

Samsung Galaxy Z Fold 5

Jeśli cenisz sobie czytanie ebooków na tablecie, to wybór Samsunga Galaxy Z Fold 5 będzie strzałem w dziesiątkę. Smartfon po rozłożeniu oferuje 7,6-calowy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości 1812x2176 px. Dodatkowo, mamy odświeżanie 120 Hz i wysoki poziom jasności.

iPhone 15 Plus

Najlepszy iPhone do książek? 15 Plus świetnie sprawdzi się jako smartfon do czytania książek, ale również innych codziennych zadań. Duży ekran Super Retina XDR OLED ma wielkość 6,7 cala i rozdzielczość 1290x2796 px, co jest gwarancją dobrej ostrości i świetnych kolorów.

Xiaomi 13T

Bardzo dobry smartfon, który został wyposażony w wyświetlacz o przekątnej 6,67 cala z rozdzielczością 1220x2712 px. Jasność szczytowa w tym modelu wynosi 2600 nitów, co pozwala na czytanie nawet w pełnym słońcu. Dobrze zachowany stosunek jakości do ceny sprawia, że jest to model, który warto wziąć pod uwagę.

Motorola Moto G72

Smartfon do czytania książek w rozsądnej cenie. Wyświetlacz Full HD+ o wielkości 6,6 cala został wykonany w technologii OLED, co jest gwarancją dobrze odwzorowanych kolorów. Motorola ma na wyposażeniu baterię o pojemności 5000 mAh, gwarantująca dłuższy czas pracy na jednym cyklu ładowania.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.