Data publikacji:

Jaką myszkę dla dziecka wybrać? Polecane modele

Myszka dla dziecka jest najlepszym narzędziem do poruszania się po interfejsie komputera. W naszym poradniku dowiesz się, na co należy zwracać uwagę przy wyborze, a także jakie modele są godne polecenia.
myszka dla dzieci

Czy każda myszka dla dziecka będzie dobrym wyborem?

Myszka jest jednym z najważniejszych akcesoriów komputerowych. To dzięki niej można wykonywać rozmaite akcje oraz poruszać się po programach czy stronach internetowych. Można powiedzieć, że takie urządzenie jest swoistym przedłużeniem ręki użytkownika. Dla dzieci myszka powinna być odpowiednio dobrana, aby zapewnić naturalne ruchy ręki, które przełożą się na komfort użytkowania.
Wybór myszki dla dziecka powinien być uzależniony od wieku. Zakup pełnowymiarowego urządzenia dla młodszego użytkownika nie będzie dobrym pomysłem. Producenci mają w swoich ofertach mniejsze myszki, które są dopasowane do mniejszej dłoni. W przypadku dzieci powyżej 13. roku życia sytuacja wygląda nieco inaczej i dla nich można kupić już standardowe akcesoria.

Na jakie parametry należy zwracać szczególną uwagę przy wyborze myszki dla dziecka?

Najważniejsza przy wyborze myszki jest odpowiednia ergonomia, dlatego w pierwszej kolejności zwróć uwagę na to, jakimi wymiarami dysponuje dany model. Dla małego dziecka lepiej wybrać kompaktowy, który będzie miał wyprofilowany korpus i lepiej dopasuje się do dłoni. W sklepach znajdziemy dedykowane myszki, które zostały zaprojektowane właśnie z myślą o młodych użytkownikach. W przypadku starszych dzieci te wymiary mogą być już nieco większe. Najważniejsze, aby nadgarstek zajmował naturalną pozycję. To pozwoli na komfortowe korzystanie z myszki.
Kolejną decyzją, którą musisz podjąć, jest to, czy będzie to myszka laserowa czy optyczna. Myszki optyczne dla wielu dzieci mogą okazać się lepsze, ponieważ działają bezproblemowo na każdej powierzchni. Myszki laserowe są bardziej czułe i najlepiej sprawdzają się podczas grania. Laserowe modele lepiej sprawdzą się w rękach zapalonych, młodych graczy.
Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka jest idealna czułość myszki dla dzieci. Ponownie trzeba się zastanowić, do czego myszka będzie wykorzystywana. Jeżeli maluch ma jedynie poruszać się po stronach internetowych i aplikacjach, to rozdzielczość rzędu 1000 DPI w zupełności wystarczy. Jeżeli mysz ma służyć również do grania, to lepiej wybrać model z wyższą rozdzielczością, ponieważ każdy ruch będzie precyzyjnie odwzorowany. Na rynku znajdziemy modele, które mogą mieć czułość nawet 40 000 DPI.
Sposób komunikacji to niezwykle ważny aspekt. Myszki przewodowe są na ogół tańsze i precyzyjniejsze w przesyłaniu sygnału. Tym samym podczas grania nie ma obawy, że będą występowały jakiekolwiek opóźnienia czy zacięcia. Myszki bezprzewodowe są wygodniejsze, ponieważ nie trzeba martwić się o plątające kable. Z perspektywy dziecka nawet minimalne opóźnienia nie będą miały aż tak wielkiego znaczenia, dlatego to bezprzewodowy model dla dziecka będzie zdecydowanie lepszy.
Na koniec warto spojrzeć na jakość wykonania myszki. Najtańsze tego typu akcesoria są wykonane z taniego plastiku, co po pewnym czasie może skutkować uszkodzeniem. Lepiej zainwestować w solidny model wykonany z lepszej jakości tworzywa sztucznego. Nie zapominaj również o wyglądzie, który przyciągnie malucha. W sklepach znajdziesz wiele wersji kolorystycznych dedykowanych zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek.

Ile powinna kosztować dobra myszka dla dziecka?

Ceny myszek dla dzieci zaczynają się już od około 30 złotych i mogą sięgać nawet 300-400 złotych. Jednak najprostsze modele za około 100 złotych są już w zupełności wystarczające. Na droższą mysz do komputera warto zdecydować się w momencie, gdy dziecko jest starsze i gra w rozmaite tytuły. Wtedy taka inwestycja rzeczywiście ma sens. W innym wypadku nie ma potrzeby wydawania większej ilości pieniędzy, bo maluch i tak nie wykorzysta pełnego potencjału, jaki oferują gamingowe modele.

Ranking polecanych myszek dla dziecka

Logitech Pop Mouse

Top jedna z najładniejszych i jednocześnie najbardziej funkcjonalnych myszek dla dzieci. Wysoka rozdzielczość wynosząca 40 000 DPI pozwoli na bezproblemowe poruszanie i błyskawiczny czas reakcji na każdy ruch. Technologia Silent Touch jest gwarancją cichych kliknięć, natomiast 4 przyciski funkcyjne można zaprogramować według własnych potrzeb.
Logitech Pop Mouse działa bezprzewodowo i można ją połączyć nawet z 3 urządzeniami jednocześnie! Według producenta baterie w myszce wystarczą nawet na 2 lata użytkowania. Całość dopełnia ciekawy wygląd, który na pewno zachęci młodych użytkowników.

Steelseries Rival 3

Ta bezprzewodowa myszka z podświetleniem RGB jest doskonałym wyborem dla starszych dzieci, które uwielbiają grać. Obudowa została zaprojektowana w taki sposób, aby niezależnie od chwytu zapewnić maksymalny komfort podczas wielogodzinnych rozgrywek. Czułość wynosi maksymalnie 18 000 DPI, co przy wielu tytułach jest wystarczające. Bateria w myszce ma wystarczyć nawet na 400 godzin pracy. Stosunek jakości do ceny został dobrze zachowany, dlatego warto wziąć ten model pod uwagę podczas zakupów.

Mysz MOFFII Honey

Mysz i klawiatura MOFFI zostały od początku do końca zaprojektowane z myślą o dzieciach. Wyprofilowana mysz idealnie leży w dłoni, a dzięki czterem przyciskom funkcyjnym nawigacja przebiega bez najmniejszego problemu.
Plusem jest możliwość zmiany DPI w zakresie od 800 do 1600. Bezprzewodowe połączenie w paśmie 2.4 GHz działa bezproblemowo nawet na odległość 10 metrów. Warto wspomnieć, że zestawy MOFFI są dostępne w kilku bardzo ładnych kolorach.

Trust Toucan

Jeśli szukasz pierwszej myszki dla swojego dziecka do nauki obsługi komputera, to ten niedrogi model Cię nie rozczaruje. Klasyczne wzornictwo w połączeniu z opływową konstrukcją gwarantuje pewny chwyt. Myszka jest dostarczana z niewielkim nadajnikiem USB, dzięki któremu możemy korzystać z niej bezprzewodowo. Rozdzielczość 1600 DPI dla początkującego użytkownika będzie w zupełności wystarczające. 

Microsoft RJN

Ładna i przede wszystkim niedroga myszka ma wbudowany moduł Bluetooth, dlatego do połączenia z komputerem nie potrzeba żadnych dodatkowych akcesoriów. Trzy przyciski funkcyjne to wszystko, co potrzebne do przeglądania stron internetowych lub poruszania się po aplikacjach. Myszka bezprzewodowa dla dzieci jest dostępna w kilku różnych wersjach kolorystycznych.

Logitech G102 Lightspeed

Kolejna myszka dedykowana dla starszych użytkowników. Ergonomiczna obudowa została wyposażona w sześć programowalnych przycisków. Za pomocą jednego kliknięcia zmienisz rozdzielczość w zakresie od 200 do 8000 DPI. Bardzo dobrze oceniany model za nieco ponad 100 złoty spełni oczekiwania młodych graczy.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.