Data modyfikacji:

Testy oświetlenia LED do domu – które lampy najlepiej oddają klimat jesienno-zimowy?

Lampy LED są obecne w naszych domach pod bardzo różnymi postaciami i wyparły niegdyś wszechobecne świetlówki, halogeny i żarówki żarowe. Nie trzeba nikogo przekonywać do tego, że w okresie jesienno-zimowym dobre oświetlenie domu ma szczególne znacznie, wpływając na nasz nastrój i komfort. Jakie ledowe lampy więc najlepiej wybrać?
oświetlenie led

Jak działają lampy LED i dlaczego są tak popularne?

Lampy LED sprawdzają się w każdym miejscu domu, z powodzeniem posłużą zarówno jako oświetlenie do salonu, łazienki czy kuchni. Swoją uniwersalność zawdzięczają przede wszystkim temu, że mogą przyjmować bardzo różnego kształty i rozmiary. Diody LED są nieporównywanie mniejsze od klasycznych halogenów i żarówek, dzięki temu wykonane z ich pomocą lampy mogą przyjmować niecodzienne formy.
Lampy LED dzielimy na trzy główne kategorie: żarówki LED, taśmy/listwy LED oraz lampy typu all-in-one. 

Żarówki LED

Lampy LED przyjmujące postać klasycznych żarówek, pasujących do standardowych gwintów. Dzięki temu bez problemu można wkręcać je do dowolnych żyrandoli, lampy, kinkietów itd. Na opakowaniu każdej żarówki LED znajdziemy dokładne informacje na temat parametrów dawanego przez nią światła, a także to, jakiej klasycznej żarówki jest odpowiednikiem pod względem pobieranej mocy i jasności. 
Wariantem tego rodzaju lampy jest tzw. inteligentna żarówka LED. Urządzenie to korzysta z sieci Wi-Fi lub Bluetooth, dzięki czemu może komunikować się ze specjalną aplikacją mobilną w telefonie użytkownika. Z jej poziomu może on kontrolować natężenie światła i jego kolor, sprawdzić zużycie prądu i wiele więcej. Ceny tego rodzaju produktów zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, a kończą nawet na ponad kilkuset. Inteligentne żarówki mogą też współpracować z systemami smart home. 

Taśmy i listwy LED

Ten rodzaj lamp zyskały ogromną popularność w ostatnich latach ze względu na swoje szerokie zastosowanie. Powszechnie używa się ich do podświetlania sufitów, mebli i innych elementów dekoracyjnych w domu. Są proste w montażu i sprzedawane pod postacią samoprzylepnych taśm o różnej grubości lub sztywnych listew. Podobnie jak żarówki, mogą dawać światło o różnej barwie, dzięki specjalnym kontrolerom diody mogą naprzemiennie gasnąć i zapalać się, tworząc animowane iluminacje. 

Lampy LED all-in-one

Są to lampy z ledowymi diodami, które nie mają możliwości wymiany żarówek, źródło światła jest szczelnie zamknięte w obudowie urządzenia. Produkty tego typu przyjmują najróżniejsze kształty, od małych lampek biurowych i nocnych, przez lampy LED stojące, po lampy LED ścienne i sufitowe. Poza nowoczesnymi i minimalistycznymi wzorami znajdziemy też konstrukcje w klasycznych stylach, pasujące np. do rustykalnych lub bardzo eleganckich wnętrz. Wadą urządzeń tego typu jest to, że po uszkodzeniu diod odpowiadających za światło trudno je naprawić. 
Oświetlenie LED tego typu daje jednak znaczne szersze możliwości aranżacyjne, bowiem jego projektanci nie muszą instalować w ich wnętrzu gwintów do żarówek oraz przejmować się tym, że zanadto będą się przegrzewać. Wiele modeli daje też możliwość zmiany natężenia i barwy światła, dzięki czemu dopasujemy je do nastroju, co jest szczególnie ważne jesienią i zimą. Modele tego typu sprawdzą się m.in. jako oświetlenie nad stołem w salonie.

Dlaczego oświetlenie LED jest ważne w zimowe wieczory?

Okres zimowy to czas, w którym dni stają się coraz krótsze, a wielu ludzi wraca do domu z pracy lub szkoły już po zapadnięciu zmroku. U całkiem sporej części populacji wywołuje to znaczące pogorszenie nastroju, senność, brak koncentracji i ogólne rozdrażnienie. Przebywanie w dobrze oświetlonym pomieszczeniu pozwala częściowo złagodzić te symptomy i lepiej się zrelaksować.

Jak wpływa oświetlenie LED na nastrój i samopoczucie w domu?

Oświetlenie LED przedłuża nam godziny dni w jesienne i zimowe wieczory. Poprawia koncentrację i pozwala skupić się nad wykonywanymi czynnościami, a także uprzyjemnia odpoczynek. Gdy za oknem dominuje szara i ponura aura, dobrym rozwiązaniem jest postawienie na lampy LED dające ciepłe światło o żółtym odcieniu, które nie męczy oczu, co będzie dość proste dzięki opcji zmiany temperatury i natężenia światła, którą oferuje bardzo wiele produktów. 
Pamiętajmy też o tym, że dobrze zaaranżowany salon, sypialnia lub kuchnia powinny mieć co najmniej kilka źródeł światła. Pojedyncza wisząca lub stojąca lampa LED nie może oświetlać całego pomieszczenia. Zadbajmy o to, by wspierały ją dodatkowe lampy punktowe, rozjaśniające różne sfery wnętrza i wprowadzające przyjemną i bardziej gościnną atmosferę.

Lampy LED – najczęściej zadawane pytania

Jakie są zalety korzystania z oświetlenia LED?
Lampy LED odznaczają się znacznie dłuższym czasem działania niż zwykłe świetlówki, żarówki halogenowe lub żarowe. Najlepsze ledowe diody mogą pracować nieprzerwanie przez dziesiątki tysięcy godzin, służą więc przez wiele lat. Światła LED wydzielają też znacznie mniej ciepła przy tej samej intensywności światła. W zależności od produktu ich użytkownik może też płynnie zmieniać kolor, temperaturę lub jasność diod.

Czy lampy LED są energooszczędne?
Tak, w porównaniu do wszystkich innych typów żarówek i świetlówek lampy LED pobierają najmniejszą ilość energii elektrycznej, przy zachowaniu takiej samej jasności i mocy.

Czy oświetlenie LED jest bezpieczne dla oczu?
Tak, oświetlenie LED jest całkowicie bezpieczne dla oczu, nie męczy ich też tak bardzo, jak świetlówki lub halogeny.

Jak dbać o lampy LED, by służyły jak najdłużej?
Przeciętna lampa LED odznacza się wysoką trwałością i wytrzymałością, prawdopodobieństwo jej awarii zwiększa się jednak, gdy jest narażona na uszkodzenia mechaniczne (np. uderzenia lub intensywne wstrząsy).
Zdjęcie: Envato Elements