Data modyfikacji:

Ranking 10 najlepszych ekspresów do kawy na chłodne wieczory 

Ekspres do kawy pozwoli na przygotowanie ulubionej małej czarnej i wypicie jej w chłodne, zimowe wieczory. Jakie urządzenie wybrać? Sprawdź nasz ranking ekspresów do kawy!
najlepszy ekspres do kawy

Dlaczego warto mieć dobry ekspres do kawy w domu?

Ekspres do kawy jest podstawowym elementem wyposażenia wielu domów. Za jego zakupem przemawia przede wszystkim niepowtarzalny smak kawy, a także możliwość jej błyskawicznego przygotowania. Wybór urządzeń jest ogromny, dlatego każdy może wybrać model, który będzie spełniał jego oczekiwania. Do najpopularniejszych zaliczamy trzy rodzaje ekspresów: 
Przelewowe – to najtańsza i najprostsza w swojej budowie grupa ekspresów. Zasada działania jest banalnie prosta. W wyznaczonym miejscu montowany jest specjalny filtr, do którego wsypywana jest mielona kawa. Następnie znajdująca się w zbiorniku woda zostaje podgrzana i pod wpływem ciśnienia przelana przez zmielone ziarna. W efekcie napój spływa do dużego dzbanka. Ogromną zaletą tych ekspresów jest możliwość przygotowania dużej ilości kawy w bardzo krótkim czasie
Kapsułkowe – to bez wątpienia najprostsze w obsłudze ekspresy do kawy. Użytkownik jedyne, co musi zrobić, to umieścić kapsułkę w wyznaczonym miejscu i włączyć urządzenie. Woda pod wpływem wysokiego ciśnienia przepływa przez zmieloną kawę i następnie dostaje się do filiżanki. Plusem ekspresów kapsułkowych jest ogromny wybór smaków i rodzajów kaw. Minusem natomiast jest stosunkowo wysoka cena samych kapsułek. Jednak cena takiego urządzenia jest atrakcyjna, co zachęca do zakupu. 
Ciśnieniowe – to ekspresy stworzone z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach, którym zależy na perfekcyjnym smaku i niepowtarzalnym aromacie. W ekspresach tego typu kluczem do przygotowania dobrej kawy jest wytworzenie wysokiego ciśnienia, które może sięgać nawet 19 barów. W ten sposób z absolutnie każdego ziarna można wydobyć smak, który jest niepowtarzalny. Można powiedzieć, że ekspres do kawy ciśnieniowy pozwoli przygotować idealny napar niczym wytrawny barista. Najlepsze ekspresy do kawy pozwalają na przygotowanie co najmniej kilku różnych kaw, uwzględniając popularne cappuccino, latte macchiato, espresso. Wybór jest ogromny! 

Typy ekspresów do kawy: automatyczne vs manualne 

Automatyczny czy manualny – jaki ekspres do kawy będzie lepszym wyborem? Ekspresy automatyczne, jak sama nazwa wskazuje, działają w taki sposób, aby wyręczyć użytkownika w procesie parzenia kawy. W przypadku modeli ciśnieniowych z wbudowanym młynkiem jedyne, co musimy zrobić, to nalać wody do zbiornika i nasypać ziarna kawy. Po wybraniu odpowiedniego napoju ekspres przystąpi do pracy. Podobnie sytuacja wygląda w wersjach kapsułkowych, gdzie użytkownik ogranicza się wyłącznie do nalania wody i umieszczenia kapsułki w wyznaczonym miejscu. 
Ekspresy manualne, nazywane także kolbowymi, wymagają pewnego wysiłku od użytkownika. W ciśnieniowych modelach konieczne jest umieszczenie zmielonych ziaren w specjalnej kolbie. Po każdej zrobionej kawie trzeba kolbę opróżnić i dokładnie wyczyścić. W przypadku ekspresów do kawy ciśnieniowych wszystkie fusy po kawie lądują w dużym zbiorniku, który trzeba opróżnić raz na jakiś czas.
Do największych zalet ekspresów kolbowych należy zaliczyć atrakcyjną cenę, a także całkiem spore możliwości, jeśli chodzi o rodzaje dostępnych napojów. Ekspres do kawy przelewowy również zalicza się do segmentu modeli manualnych. Obsługa tego urządzenia nie jest skomplikowana i przygotowanie kawy zajmuje dosłownie kilka minut. 

Kluczowe cechy, które decydują o jakości ekspresu do kawy

Niezależnie od tego, czy wybierasz ekspres do kawy kolbowy, automatyczny czy przelewowy, każdy z nich powinien oferować odpowiednią jakość. Przede wszystkim, takie urządzenie powinno oferować odpowiednio wysokie ciśnienie, które zagwarantuje doskonały smak kawy. Ale warto również spojrzeć na takie parametry jak chociażby moc. Im wyższa, tym ekspres do kawy będzie szybciej gotowy do pracy. 
Jaki ekspres do kawy wybrać? Niezwykle istotne są dodatkowe funkcje, takie jak możliwość regulowania ilości kawy, jej mocy, a także temperatury. Panel sterowania także odgrywa ważną rolę, ponieważ pozwala na intuicyjne sterowanie urządzeniem. Świetnie sprawdzają się urządzenia, które mają gotowe programy przypisane do konkretnego rodzaju kawy. Wówczas wystarczy nacisnąć przycisk i przygotowanie kawy rozpocznie się automatycznie. 
Dobry ekspres do kawy powinien być wykonany z solidnych materiałów. Podstawka oraz dysze wykonane ze stali nierdzewnej są trwałe i bezproblemowe w codziennym użytkowaniu. Obudowa wraz ze zbiornikiem na wodę zwykle jest wykonana z solidnego tworzywa. Unikaj ekspresów zrobionych z taniego plastiku, ponieważ po pewnym czasie elementy mogą trzeszczeć, a także ulec uszkodzeniu. Wyższa jakość wykonania to także gwarancja zdecydowanie lepszej trwałości. 
Często pojawia się pytanie, czy ekspres do kawy pobiera dużo prądu. Odpowiedź brzmi: nie. Nawet nowe modele dysponujące wysoką mocą zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zużywać jak najmniej energii. 

Jakie akcesoria do ekspresu mogą poprawić smak kawy?

Jednym z najważniejszych akcesoriów, które warto mieć w ekspresie do kawy, jest wbudowany młynek. To nie tylko wygoda, ale gwarancja doskonale zmielonej kawy, która natychmiast zostanie przygotowana. W ekspresach wyróżniamy dwa rodzaje młynków – ceramiczne oraz stalowe. Chętniej przez użytkowników jest wybierana konstrukcja stalowa ze względu na lepszą trwałość. W przypadku ekspresów kolbowych wbudowany młynek znajduje się w droższych modelach. Alternatywą jest zakupienie osobno takiego akcesorium. Zmieloną kawę wystarczy przesypać do kolby i gotowe. 
Absolutnym must have dla wielu kawoszy jest spieniacz do mleka. Podobnie jak w przypadku młynków, w wielu ekspresach są one wbudowane i po wybraniu odpowiedniego programu mleko jest pobierane z pojemnika i następnie spieniane. Jeżeli Twój ekspres nie ma takiej funkcji, to jest możliwe dokupienie spieniacza do mleka, który na pewno będzie przydatny podczas robienia ulubionego latte.

Ile powinien kosztować dobry ekspres do kawy? 

Czy najlepsze ekspresy do kawy to te najdroższe? Tani dobry ekspres do kawy z młynkiem z automatycznymi funkcjami to koszt rzędu 1500 złotych. Za topowe modele z najwyższej półki trzeba zapłacić nawet 4–5 tys. złotych. Zdecydowanie tańsze są ekspresy kolbowe, które można kupić już za około 1000 złotych. Ekspres na kapsułki to koszt rzędu od 200 złotych do 800 złotych, natomiast ekspres przelewowy kupimy za 200–300 złotych, co nie jest wygórowaną kwotą. 
Czy warto inwestować w droższy ekspres do kawy, czy lepiej postawić na coś budżetowego? Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ wszystko zależy od wymagań użytkownika. Jeśli zastanawiasz się, jaki ekspres na kapsułki zaoferuje Ci najlepsze możliwości, to na pewno w droższych modelach można liczyć na większy wybór smaków kawy, a także ciekawszy wygląd czy lepszą funkcjonalność. W przypadku ekspresów ciśnieniowych i kolbowych, jeśli zależy Ci na dostępie do różnych kaw, nie tylko tych czarnych, zdecydowanie lepiej wybrać droższy model. 

Ranking 10 najlepszych ekspresów do kawy 

Nasz ranking ekspresów do kawy obejmuje modele ciśnieniowe, przelewowe, a także kolbowe. Zestawienie przygotowaliśmy w oparciu o popularność danego produktu na Ceneo.pl. Nie mamy wątpliwości, że spośród tego zestawienia będziesz w stanie znaleźć dla siebie odpowiedni model. 

Ekspresy do kawy – najczęściej zadawane pytania

Jak dbać o ekspres do kawy?
Najważniejsze to regularnie opróżniać pojemnik na fusy, a także wymieniać wodę w zbiorniku. Nie zapominaj o zastosowaniu specjalnego filtra służącego do odkamieniania wody. Bardzo ważne jest również przeprowadzanie regularnego cyklu czyszczenia przy wykorzystaniu dedykowanych środków.

Czy warto inwestować w droższy ekspres do kawy?
Droższe modele często oferują lepsze funkcje, takie jak możliwość regulacji temperatury, ciśnienia, mocy, a także automatyczne funkcje, takie jak spienianie mleka, czyszczenie, itp. Jeśli nie jesteś zapalonym kawoszem, droższy ekspres do kawy może być dla Ciebie zbędny. W takim przypadku, warto zastanowić się nad tańszymi modelami, które również oferują dobrą jakość kawy.

Czy młynek w ekspresie rzeczywiście robi różnicę?
Tak, młynek w ekspresie do kawy rzeczywiście robi różnicę w smaku kawy. Warto zainwestować w ekspres z młynkiem żarnowym, jeśli cenisz sobie jakość i smak kawy. Młynki żarnowe pozwalają na regulację stopnia zmielenia ziaren, co pozwala na uzyskanie idealnego smaku kawy.

Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.