Data publikacji:

Jaki ekspres do kawy na kapsułki wybrać? Ranking najlepszych ekspresów 

Ekspresy do kawy na kapsułki cieszą się ogromną popularnością. To niedrogie urządzenie jest w stanie przygotować pyszną małą czarną, latte, cappuccino, a także wiele innych napojów. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze ekspresu kapsułkowego, a także jakie modele cieszą się aktualnie największą popularnością.  
jaki ekspres na kapsułki

Jaki ekspres na kapsułki? Najważniejsze parametry 

Jakie parametry są istotne przy tym rodzaju eskperów do kawy? Wybierając najlepszy ekspres do kawy na kapsułki, należy zwrócić uwagę na to, jaką mocą dysponuje. Im wyższa, tym szybciej urządzenie będzie gotowe do pracy. W zdecydowanej większości modeli moc wynosi od 1200 W do 1500 W. Urządzenie uruchomi się po kilkudziesięciu sekundach, a ty będziesz mógł przygotować ulubioną kawę.  
Drugim bardzo ważnym parametrem jest ciśnienie, pod jakim woda będzie przepływać przez zmieloną kawę znajdującą się w kapsułce. Odpowiednio wysoka wartość umożliwi na wydobycie niepowtarzalnego smaku i aromatu. W ekspresach kapsułkowych optymalne ciśnienie oscyluje w granicach 15 barów, choć topowe modele osiągają ciśnienie 19 barów (zobacz nasze porównanie ekspres do kawy 15 czy 19 bar).
Dobre parametry ekspresu to jeden z ważniejszych elementów, ale nie możemy zapominać również o samych kapsułkach. Dobranie urządzenia pod dostępne rodzaje kaw jest niezwykle istotne. W pierwszej kolejności sprawdź, jakie smaki ma do zaoferowania dany producent. W większości modeli jest tak, że kapsułki mają swój unikalny kształt i pasują tylko do wybranych modeli. Warto spojrzeć także na cenę samych kapsułek. Zwykle koszt jednej kapsułki wynosi około złotówki. Wszystko jednak zależy od smaku i rodzaju napoju, jaki wybierzemy.  
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Na pewno spójrz na to, czy dany ekspres kapsułkowy ma funkcję regulowania wielkości napoju, co pozwoli ci wybrać optymalną ilość kawy. Wśród funkcji dodatkowych często znajdziemy funkcję automatycznego wyłączania czy oszczędzania energii. Miłośnicy latte powinni zwrócić uwagę na system spieniania mleka. Dodatkowa dysza pozwoli na uzyskanie idealnej pianki. Ta funkcja jest jednak zarezerwowana dla droższych modeli.  

Zalety i wady kapsułkowych ekspresów do kawy z rankingu 

Jedną z największych zalet ekspresu kapsułkowego jest prosta i intuicyjna obsługa. Jedyne, co musisz zrobić, to nalać wody do pojemnika, a następnie włożyć kapsułkę w odpowiednie miejsce. Potem pozostaje nacisnąć przycisk i kawa po chwili będzie gotowa. Na podobnej zasadzie działają ekspresy automatyczne, w których użytkownik wsypuje ziarna i po wybraniu odpowiedniego programu napój jest przygotowywany.  
Ale pomiędzy tymi urządzeniami jest jedna zasadnicza różnica. Za dobry ekspres kapsułkowy zapłacisz około 400-500 złotych. Dla porównania ceny solidnych ekspresów automatycznych oscylują w granicach 1500-2000 złotych. Jeśli masz ograniczony budżet, a chcesz przygotować dobrą kawę, to kapsułkowa wersja jest świetna. 
ekspres na kapsułki ranking
Ekspresy na kapsułki na tle innych modeli wyróżniają się bardzo kompaktową konstrukcją. Dzięki temu urządzenie możesz postawić w dowolnym miejscu. Niebanalny wygląd takiego ekspresu sprawia, że będzie on doskonałym dopełnieniem każdego wnętrza.  
Wybór poszczególnych smaków zamkniętych w małych kapsułkach jest ogromny, dlatego nie musisz ograniczać się do picia wyłączne jednego rodzaju kawy. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie!  
Jakie wady mają ekspresy kapsułkowe? Jedną z największych są stosunkowo wysokie koszty za przygotowanie jednej kawy w porównaniu do ekspresów automatycznych czy kolbowych. Oczywiście dotyczy to osób, które przygotowują kilka kaw w ciągu dnia. Przy sporadycznym korzystaniu zakup ekspresu automatycznego nie byłby aż tak bardzo opłacalny. Dodatkowo jesteśmy zmuszeni do korzystania z kapsułek danego producenta.  

Czy warto kupić ekspres do kawy na kapsułki?  

Ekspres kapsułkowy to bardzo funkcjonalne urządzenie dostępne w przystępnej cenie. Dlatego dla wielu osób będzie to znakomity wybór, który pozwoli na błyskawiczne przygotowanie kawy. Ceny ekspresów na kapsułki zaczynają się od około 200 złotych i sięgają około 1500 złotych. Modele z większą liczbą funkcji kosztują około 600-700 złotych i można uznać to za optymalną cenę.  

Ekspres na kapsułki. Ranking 2023

1. Krups Dolce Gusto Mini  

Świetny ekspres kapsułkowy, który ma moc 1500 W i ciśnienie 15 barów. Na tle konkurentów wyróżniają go kompaktowe wymiary i bardzo prosta obsługa. Do wyboru mamy ponad 30 rodzajów kawy, dlatego z wyborem ulubionego napoju nie powinno być większego problemu. Świetnie zachowany stosunek jakości do ceny sprawia, że jest to jeden z ciekawszych modeli w naszym zestawieniu.  

2. Delonghi Nespresso Inissia EN80.B  

Ekspres Nespresso Inissia cieszy się bardzo dobrymi opiniami wśród użytkowników. Urządzenie do pracy jest gotowe już po 25 sekundach, natomiast ciśnienie 19 barów powoduje, że smak kawy jest niepowtarzalny. Do wyboru mamy 28 kaw o różnym stopniu intensywności i aromatu. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.  

3. Nespresso Lattissima One EN510.B  

Ten kapsułkowy ekspres do kawy jest dedykowany dla wymagających kawoszy. Urządzenie swoim wyglądem przypomina miniaturowy ekspres automatyczny. Pompa generuje ciśnienie 19 barów. Do przygotowania kaw mlecznych służy system Single Serve Cappuccino, który tworzy niepowtarzalną pianę. Dotykowy wyświetlacz jest czytelny i intuicyjny, dlatego kawę przygotujesz błyskawicznie.  

4. Krups Nespresso Essenza Mini XN1108  

Jeśli szukasz niedrogiego i naprawdę małego ekspresu do kawy to warto rozważyć zakup Nespresso Essenza Mini. Nowoczesny i elegancki wygląd to bez wątpienia jedna z zalet tego modelu. Ekspres dysponuje mocą 1260 W oraz ciśnieniem 19 barów. Takie parametry są optymalne do przygotowania dobrej kawy.  

5. Sboly SYCM-265 

Niedrogi ekspres współpracuje z kapsułkami Nespreso, ale do przygotowania ulubionego napoju można wykorzystać również kawę mieloną. W urządzeniu znajduje się dysza do spieniania mleka, a także możliwość przygotowania dwóch kaw w tym samym czasie. Dzięki mocy 1633 W urządzenie jest gotowe do pracy już pod 35 sekundach. To uniwersalny ekspres, który świetnie sprawdzi się w codziennym użytkowaniu. 

6. Hibrew H4 Basic  

Przenośny ekspres do kawy w szczególności przypadnie do gustu zmotoryzowanym, którzy chcą sięgnąć po małą czarną w trasie. Urządzenie waży zaledwie 600 gramów i obsługuje kapsułki firmy Nespresso oraz Dolce Gusto. Mimo niewielkich rozmiarów ekspres generuje ciśnienie 15 barów, natomiast czas przygotowania kawy wynosi około 60 sekund. W zestawie znajduje się kabel USB oraz ładowarka samochodowa.  
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.